Stopy procentowe w Polsce we wrześniu ku zaskoczeniu ekonomistów zostały ścięte aż o 75 punktów bazowych. Wniosek w tej sprawie poparło siedmiu członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Podczas wrześniowego posiedzenia Rady pojawił się również jeden wniosek o dużą podwyżkę stóp. Wyniki głosowania opublikowano w czwartek na stronach Narodowego Banku Polskiego.
We wrześniu br. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. Większość ekonomistów największych banków w Polsce spodziewała się obniżki stóp procentowych, jednak w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych.
Stopy procentowe w Polsce
W czwartek przekazano, że wniosek w tej sprawie poparło siedmiu członków RPP: Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Iwona Duda, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Gabriela Masłowska i Henryk Wnorowski. Przeciw byli: Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk oraz Joanna Tyrowicz.
Jednocześnie Rada odrzuciła podczas wrześniowego posiedzenia wniosek o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych. Za wnioskiem o podwyżkę o 100 punktów bazowych głosowała tylko Joanna Tyrowicz.
Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych na każdym posiedzeniu od października 2022 roku, od kiedy dołączyła do Rady. Wnioski nie uzyskiwały poparcia większości członków RPP.
RPP ścięła stopy o kolejne 25 punktów bazowych w październiku br. W efekcie stopa referencyjna spadła do 5,75 proc. Wyniki październikowego głosowania nie zostały jeszcze opublikowane.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne Rady odbędzie się w przyszłym tygodniu - w dniach 7-8 listopada.
Źródło: TVN24 Biznes