Rada Polityki Pieniężnej we wtorek ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. "RPP zapewne, podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach, podkreśli czynniki niepewności dotyczące perspektyw inflacji i pozostanie w trybie wyczekiwania na wyniki kolejnej projekcji NBP, która zostanie opublikowana w marcu" - napisali w porannym komentarzu ekonomiści Santander Bank Polska.
Rada Polityki Pieniężnej w poniedziałek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać we wtorek po południu.
Stopa referencyjna NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 procent. W ubiegłym roku spadła łącznie o 100 punktów bazowych. To efekt dwóch decyzji Rady Polityki Pieniężnej z drugiej połowy 2023 roku. RPP we wrześniu zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. W październiku RPP ścięła stopy o kolejne 25 punktów bazowych.
Dalszych obniżek nie było. W listopadzie i grudniu Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Stopy procentowe - styczeń 2024 roku
Ekonomiści największych banków spodziewają się, że po styczniowym posiedzeniu stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie.
"Dziś w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie RPP, ale dla rynków raczej nie będzie to znaczącym wydarzeniem. Powód jest prosty – praktycznie nikt nie spodziewa się jakiegokolwiek ruchu ze strony Rady a ostatnia retoryka RPP dopuszcza szeroki wachlarz trajektorii polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach (nie ma więc potrzeby jej zmiany)" - napisali w porannym komentarzu ekonomiści Banku Pekao.
Zdaniem przedstawicieli Santander Bank Polska "RPP zapewne, podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach, podkreśli czynniki niepewności dotyczące perspektyw inflacji i pozostanie w trybie wyczekiwania na wyniki kolejnej projekcji NBP, która zostanie opublikowana w marcu".
Na decyzję RPP czekają posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com