Niepokojący sygnał dla kredytobiorców. "Rynek koryguje optymistyczną ścieżkę"

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NBP o decyzji w sprawie stóp procentowych (wypowiedź z 9 listopada 2023)
Prezes NBP o decyzji w sprawie stóp procentowych (wypowiedź z 9 listopada 2023)TVN24
wideo 2/9
Prezes NBP o decyzji w sprawie stóp procentowychTVN24

WIBOR trzymiesięczny (3M) i sześciomiesięczny (6M) wyraźnie wzrosły po listopadowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Rosnący WIBOR 3M i WIBOR 6M to zła informacja dla kredytobiorców, bo będzie oznaczał mniejszą obniżkę miesięcznych rat. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

Rada Polityki Pieniężnej we wrześniu br. zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. W październiku RPP ścięła stopy o kolejne 25 punktów bazowych.

Ekonomiści największych banków w Polsce spodziewali się, że podczas listopadowego posiedzenia RPP dojdzie do trzeciej z rzędu obniżki stóp procentowych, ponownie o 25 punktów bazowych. Tymczasem Rada w środę zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna jest na poziomie 5,75 proc.

PAP

"Rynek koryguje optymistyczną ścieżkę obniżek stóp przez RPP"

- Po wcześniejszym dostosowaniu przestrzeń do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych w krótkim okresie się wyraźnie zmniejszyła - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński. - Po drugie w ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność dotyczące tempa dezinflacji w kolejnych kwartałach - podkreślał szef banku centralnego.

Jak stwierdził Glapiński, niepewność napływających danych jest tak duża, że dziś nie może powiedzieć, czy to koniec obniżania stóp procentowych. W ocenie prezesa NBP, to czy będzie obniżka czy nie, pokażą najbliższe miesiące. Szef banku centralnego zaznaczył, że być może już w styczniu bank centralny będzie miał już jasność co do nowelizacji budżetu, polityki fiskalnej rządu, tarcz osłonowych, wysokości VAT itp., i wtedy będzie można powiedzieć więcej o wysokości stóp.

"Przedwyborczy gołąb zamienił się w powyborczego jastrzębia" - ocenił we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) ekonomista Rafał Mundry. Gołębiem określa się kogoś, kto opowiada się za łagodną polityką pieniężną i za niższymi stopami procentowymi. Jastrząb to osoba, która uważa za priorytetowe utrzymanie niskiej inflacji za pomocą podwyższonych stóp.

"RPP przestaje lekceważyć inflację. W najbliższych miesiącach obniżek stóp nie ma się co spodziewać" - dodał Mundry.

Ekonomista zwrócił uwagę, że "rynek koryguje optymistyczną ścieżkę obniżek stóp przez RPP". W efekcie w górę poszły wskaźniki referencyjne WIBOR 3M i WIBOR 6M. Wszystko dlatego, że stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.

WIBOR 3M i 6M

WIBOR 3M obecnie wynosi 5,76 proc., po podwyżce w czwartek i piątek łącznie o 14 punktów bazowych w porównaniu do wartości z środy. To najwyższy poziom od końca września 2023 roku. Trzy miesiące temu WIBOR 3M wynosił 6,69 proc.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Jeszcze mocniej poszedł w górę WIBOR 6M, który wynosi 5,75 proc., po wzroście w ciągu ostatnich dwóch dni o 20 punktów bazowych. To najwyższy poziom od połowy września br. Pół roku temu WIBOR 6M wynosił 6,95 proc.

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIBOR 3M oznacza aktualizację oprocentowania kredytu co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

W związku z obecnym wzrostem wartości wskaźników WIBOR 3M i WIBOR 6M wszyscy posiadacze złotowych kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu mogą wprawdzie oczekiwać lekkiego zmniejszenia rat kredytów, ale obniżka będzie mniejsza niż można było się spodziewać jeszcze w środę. Kredytobiorcy zobaczą obniżki miesięcznych rat w różnych terminach, w zależności od tego, kiedy wypada aktualizacja oprocentowania ich kredytu.

Aktualizacja oprocentowania polega na zsumowaniu bieżącej stawki WIBOR i marży. Marża co do zasady jest stała w okresie spłaty.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wśród 17 podejrzanych za oszustwa przy sprowadzaniu zboża z Ukrainy są Polacy, Ukraińcy i Estończyk – przekazała swoje ustalenia środowa "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, postępowaniem jest objętych 75 firm z całej Polski. Skala procederu wciąż jest ustalana. 

Coraz więcej podejrzanych w aferze zbożowej

Coraz więcej podejrzanych w aferze zbożowej

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PGE podjęła uchwały, w których rekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu spółki nieudzielenie absolutorium za 2023 rok członkom byłego zarządu, w tym byłemu prezesowi Wojciechowi Dąbrowskiemu - wynika z komunikatu giełdowego PGE.

Kolejny prezes spółki z czasów PiS może nie dostać absolutorium

Kolejny prezes spółki z czasów PiS może nie dostać absolutorium

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Rząd poprze obywatelski projekt w sprawie renty wdowiej - przekazali podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk i ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Koszt tego rozwiązania w pierwszym roku ma wynieść cztery miliardy złotych.

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Źródło:
PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (big techami).

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu do wygrania będą 3 miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 23 lipca 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Microsoft nie zgłaszał żadnych problemów ani przed, ani po awarii systemu - przekazała Komisja Europejska (KE) w odpowiedzi na twierdzenia amerykańskiego giganta, że za usterkę odpowiada Unia Europejska. Bruksela podkreśliła przy tym, że awaria wystąpiła na całym świecie, nie tylko w UE.

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Źródło:
PAP

Atak hakerski od poniedziałku wieczorem utrudnia działanie lotniska w Splicie na południu Chorwacji. Cyberprzestępcy zażądali okupu za przywrócenie do niego dostępu - podały władze portu lotniczego, przy czym odrzuciły możliwość negocjacji oraz przekazania pieniędzy.

Kłopoty podróżnych po ataku hakerskim na chorwackie lotnisko. Pojawiło się żądanie

Kłopoty podróżnych po ataku hakerskim na chorwackie lotnisko. Pojawiło się żądanie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zaproponował zdjęcie z wtorkowego porządku obrad rządu punktu dotyczącego propozycji zniesienia obowiązkowej konfiskaty pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Szef rządu wyjaśnił, że do końca wakacji czeka na raport w tej sprawie.

Co ze zniesieniem obowiązkowej konfiskaty auta pijanym kierowcom? Premier Donald Tusk wyjaśnia

Co ze zniesieniem obowiązkowej konfiskaty auta pijanym kierowcom? Premier Donald Tusk wyjaśnia

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 procenta wobec 5 procent miesiąc wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jednak mogą niepokoić dane dotyczące zgłoszonej liczby zwolnień grupowych.

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do sprzedaży wprowadzono pierwszą w historii niewidomą Barbie. Producent chce w ten sposób uczynić swoje portfolio bardziej inkluzywnym. By nadać lalce odpowiedni wygląd i zainteresować nią dzieci z niepełnosprawnością wzroku, w proces powstania lalki zaangażowano organizację American Foundation for the Blind. 

Pierwsza niewidoma Barbie. "Jest czymś znacznie więcej niż tylko lalką"

Pierwsza niewidoma Barbie. "Jest czymś znacznie więcej niż tylko lalką"

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Udział w konkursie na Facebooku i przekazanie swoich danych osobowych oraz informacji o karcie płatniczej może skończyć się wyjątkowo boleśnie. Eksperci z firmy CyberRescue ostrzegają przed coraz częstszym oszustwem "na Snoop Dogga", czy na inne znane osoby, które mają zachęcić do wzięcia udziału w rzekomym konkursie. "Wcale nie czeka nas nagroda, a przykra niespodzianka" - wyjaśniają.

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

Źródło:
tvn24.pl

Tesla od przyszłego roku zacznie produkować i wykorzystywać roboty humanoidalne - podał portal stacji BBC. Elon Musk, szef Tesli, przekazał na platformie X, że roboty będą w pierwszej kolejności używane przez Teslę, która zacznie je sprzedawać w 2026 roku.

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Źródło:
BBC

Wakacje, ku uciesze dzieci, to czas wolny od szkoły. Dorośli często mają z tego powodu mniej powodów do radości, gdyż muszą przez te dwa miesiące zapewnić dzieciom opiekę. A, jak podaje BIG InfoMonitor, średni koszt letnich zajęć dla dzieci to kwota rzędu 1 421 złotych. Z kolei za kolonie trzeba zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych.

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Źródło:
PAP

- To nie jest najlepsze rozwiązanie, które dzisiaj moglibyśmy mieć, bo od tego nie będzie większej podaży mieszkań - powiedział na konferencji Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 odnosząc się do projektu #naStart. Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej twierdzi w opinii do projektu, że wejście #naStart "może doprowadzić do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym w krótkim okresie".

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Źródło:
tvn24.pl,PAP

W zasobach spółdzielni jest obecnie około czterech milionów takich mieszkań - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" wskazując, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce wciąż nie mają tytułu prawnego do gruntów, na których stoją ich osiedla. Przekazał, że dziś na posiedzeniu parlamentarnym zespołu ds. spółdzielczości mieszkaniowej spróbują znaleźć sposób na rozwiązanie problemu.

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Źródło:
PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP