W czwartek poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Przed miesiącem komunikat w tej sprawie został opublikowany o godzinie 14.10. Ekonomiści oczekują, że RPP nie zmieni stóp procentowych. Jednocześnie czekają na informacje na temat lipcowej projekcji NBP dla inflacji i produktu krajowego brutto (PKB). Tymczasem spadki kontynuuje WIBOR sześciomiesięczny (6M), od którego zależy oprocentowanie części kredytów mieszkaniowych.
W środę rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy w czwartek. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.
Ekonomiści oczekują - podobnie jak w ostatnich miesiącach - utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Rada nie zmieniała wysokości stóp procentowych, począwszy od październikowego posiedzenia.
Ich zdaniem ważniejszy będzie komunikat po posiedzeniu RPP, w którym powinniśmy otrzymać informacje o lipcowej projekcji NBP dla inflacji i produktu krajowego brutto (PKB).
Inflacja w Polsce
"Ostatnie głosy z RPP wskazywały na coraz większe prawdopodobieństwo rozpoczęcia obniżek stóp w tym roku, przy czym obok spadku bieżącej inflacji dla RPP bardzo ważna jest jej przyszła ścieżka. Naszym zdaniem, nowa projekcja inflacji, którą Rada pozna na lipcowym posiedzeniu, może pokazać inflację w pasmie odchyleń od celu w 2025, czyli w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej" - zauważyli ekonomiści PKO BP, dodając, że zgodnie z nowym badaniem NBP największy wpływ na inflację stopy mają po 8-10 kwartałach. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.
Przedstawiciele ING Banku Śląskiego napisali, że ich krótkoterminowe prognozy inflacji są optymistyczne, "z CPI spadającym do jednocyfrowego poziomu we wrześniu lub sierpniu - co powinno dodatkowo wzmocnić gołębie nastawienie RPP". Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w czerwcu 2023 roku wyhamowała do 11,5 proc. rok do roku, z 13 proc. w maju.
Gołębiem określa się kogoś, kto opowiada się za niższymi stopami procentowymi. Jastrząb to osoba, która uważa za priorytetowe utrzymanie niskiej inflacji.
Dodatkowo ekonomiści BNP Paribas spodziewają się podczas lipcowego posiedzenia oficjalnego zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. "Sprzyjać temu będą postępująca dezinflacja, mocny złoty, a także (być może) nowe projekcje makroekonomiczne NBP, które zostaną opublikowane po lipcowym posiedzeniu Rady" - wyjaśnili.
WIBOR 6M w dół
Tymczasem w dół idzie WIBOR sześciomiesięczny (6M). Pierwszy spadek od 2 maja 2023 roku miał miejsce w poniedziałek. Kontynuacja miała miejsce również w kolejnych dniach. To dobra informacja dla kredytobiorców. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.
WIBOR 6M wynosi 6,92 proc., po spadku o 0,03 punktu procentowego od poniedziałku. WIBOR 3M od 10 maja br. pozostaje na poziomie 6,90 proc.
Choć zmiana w przypadku WIBOR 6M jest kosmetyczna, to może stanowić optymistyczny sygnał dla kredytobiorców, że w tym roku rzeczywiście może dojść do obniżki stóp procentowych. Stawki WIBOR 3M i 6M zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock