Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Dwa terminy

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Glapiński o warunkach koniecznych do zmiany wysokości stóp procentowych
Prof. Glapiński o warunkach koniecznych do zmiany wysokości stóp procentowych
wideo 2/6
Prof. Glapiński o warunkach koniecznych do zmiany wysokości stóp procentowych

Stopy procentowe NBP pozostają na tym samym poziomie od września 2022 roku. Choć Rada Polityki Pieniężnej nie zakończyła formalnie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, to coraz częściej padają terminy, kiedy może dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych. W ostatnich dniach takie prognozy zaprezentowali przedstawiciele państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ING Banku Śląskiego.

Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 procent. Analitycy państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego spodziewają się jednak, że w listopadzie br. dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce. Takie prognozy przedstawili w najnowszym kwartalnym raporcie makroekonomicznym BGK. 

"Spadki CPI otwierają drogę do redukcji stóp procentowych. Zakładamy pierwsze cięcie o 50 pb. w listopadzie bieżącego roku oraz kolejne obniżki (łącznie o 150 pb.) w przyszłym roku" - czytamy. Z ich prognoz wynika zatem, że na koniec 2024 roku stopa referencyjna będzie na poziomie 4,75 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Stopy procentowe - kiedy pierwsze obniżki?

"Uważamy, że połączenie procesów dezinflacyjnych ze słabymi wynikami gospodarki oraz problematycznymi perspektywami akcji kredytowej otwiera drogę do redukcji stóp procentowych w bieżącym roku. W najbliższym czasie RPP będzie koncentrować się przede wszystkim na zmianach prognoz CPI. Czynniki dotyczące koniunktury będą mieć drugorzędne znaczenie" - ocenili analitycy.

Ich zdaniem RPP czeka na dwie informacje redukujące ryzyka scenariusza dezinflacyjnego. "Pierwszą jest sytuacja na rynku żywności w lecie bieżącego roku, a drugą pozostaje sytuacja na rynku surowców energetycznych przed zimą 2023/2024. Pozwolą one ograniczyć niepewność dotyczącą znacznej części koszyka inflacyjnego w kolejnych kwartałach" - wskazali przedstawiciele państwowego banku. "O ile nie dojdzie do ponownych zaburzeń, np. w wyniku nawrotu fali obaw przed kryzysem energetycznym, Rada będzie mieć otwartą przestrzeń do redukcji stóp procentowych" - podkreślili analitycy.

Zwrócono uwagę, że RPP jak na razie nie daje sygnałów dotyczących ewentualnej skali redukcji stóp procentowych. "Zakładamy, że ze względu na uwarunkowania zewnętrzne, związane z wysokim poziomem stóp procentowych na rynkach bazowych, decyzje będą ostrożne (po 50 pb.) oraz stopniowo podejmowane przy okazji publikacji projekcji inflacyjnych, począwszy od listopadowej. Implikuje to redukcje stopy referencyjnej o 200 pb. do końca przyszłego roku" - wynika z prognoz.

Jednocześnie analitycy BGK nie wykluczają, że "RPP może nie komunikować rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych, lecz zastosować narrację jednorazowych korekt (o 50-100 pb.), dostosowujących bieżący poziom stóp do dotychczasowych postępów w redukcji CPI".

W ocenie ekonomistów ING Banku Śląskiego do pierwszej obniżki stóp procentowych może dojść już we wrześniu. Napisali o tym w komentarzu do wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że inflacja w czerwcu 2023 roku wyniosła 11,5 procent, licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie. Dla porównania w maju wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 13 procent.

"#inflacja CPI w czerwcu spadła do 11,5 proc. r/r (ING 11,7 proc. r/r, konsensus 11,6 proc. r/r) wobec 13 proc. r/r w maju, przy taki tempie w sierpniu zobaczymy 9,8 proc. r/r, oceniamy że #RPP we wrześniu obniży stopy. Tak to widzimy, chociaż nie jesteśmy zwolennikami tej decyzji" - zaznaczyli ekonomiści ING Banku Śląskiego na Twitterze.

Ekonomiści PKO BP napisali, że warunki do pierwszej obniżki stóp procentowych stawiane przez prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego zostaną spełnione w listopadzie. "Inflacja jest już o 6,9 punktu procentowego niższa niż w lutowym szczycie, co zapewne zostanie pozytywnie odebrane przez RPP. Naszym zdaniem inflacja CPI będzie się w kolejnych miesiącach nadal obniżać, a jednocyfrowa może być na przełomie 3q/4q23" - czytamy w analizie.

"Spadek inflacji poniżej 10 proc. oraz perspektywa jej powrotu do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej były wymienione przez prezesa A.Glapińskiego jako przesłanki do obniżek stóp procentowych. Naszym zdaniem będą one spełnione w listopadzie" - dodali przedstawiciele tego banku.  

W poprzednich miesiącach również ekonomiści Banku Pekao pisali o tym, że spodziewają się pierwszej obniżki stóp procentowych w 2023 roku.

"Okienko na ostrożne obniżki pojawi się dopiero w drugiej połowie 2024 roku"

Tymczasem główny ekonomista mBanku Marcin Mazurek w opublikowanej w tym tygodniu rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że w 2023 roku w Polsce nie będzie obniżek stóp procentowych. W jego ocenie przestrzeń na to pojawi się w drugiej połowie przyszłego roku.

- Wydaje się, że jest szansa na spadek inflacji CPI pod koniec roku poniżej 10 procent, niemniej nie powinno mieć to żadnego znaczenia dla polityki pieniężnej, mimo iż prezes NBP sugeruje, że wówczas rozpocznie się dyskusja o obniżkach. Banki centralne już udowodniły, że potrafią mocno skręcać ze swoją polityką i wierzę, że zachowanie naszego banku centralnego zostanie zdeterminowane przez ponowne odczytanie warunków makro, a te znacząco nie poprawiły się. To, co teraz mówi RPP nie ma większego znaczenia dla ostatecznego kształtu polityki pieniężnej - powiedział Mazurek.

- Zakładam, że jesteśmy w stanie zejść do celu inflacyjnego NBP w 2025 roku, ale nie będziemy w stanie tego dokonać, jeśli po drodze pojawią się obniżki stóp procentowych. Wydaje się, że okienko na ostrożne obniżki pojawi się dopiero w drugiej połowie 2024 roku - dodał główny ekonomista mBanku. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 procent +/- 1 punkt procentowy.

Posiedzenie RPP w lipcu

Prezes banku centralnego Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji prasowej podkreślał, że Rada formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek. Jak wyjaśniał, że jeżeli inflacja zejdzie poniżej poziomu 10 procent, "to wtedy Rada pochyli się nad dokumentami przygotowanymi przez bankowy staff analityczny, jak będzie wyglądać sytuacja w następnych kwartałach. Jeśli będzie pewne, że w następnych kwartałach inflacja także będzie zdecydowanie spadać, to pojawia się możliwość obniżki (stóp procentowych)".

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 5-6 lipca. Ekonomiści Banku BNP Paribas oczekują na tym posiedzeniu "oficjalnego zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej". W sierpniu zaplanowano posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne.

Harmonogram posiedzeń decyzyjnych RPP w 2023 roku:

  • 5-6 lipca,
  • 5-6 września,
  • 3-4 października,
  • 7-8 listopada,
  • 5-6 grudnia.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W danych o wykonaniu budżetu państwa widać odbudowę wpływów z VAT, ale jest ona zbyt wolna, żeby osiągnąć zapisany w budżecie poziom wpływów z tego podatku - czytamy w komentarzu Banku Pekao. Według ekonomistów banku zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych.

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

"Zabraknie co najmniej 20 miliardów złotych"

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

300 złotych na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start otrzymają rodzice dzieci w wieku szkolnym. Aby dostać świadczenie, trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek. - Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat - przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

300 złotych na dziecko. Ważny termin

300 złotych na dziecko. Ważny termin

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to nagrody piątego stopnia wynoszące po prawie 19 tysięcy złotych. Najbliżej rozbicia kumulacji było we Włoszech i Holandii. Oto liczby, jakie wylosowano 18 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CVC Capital Partners, właściciel sieci Żabka Polska chce, by spółka jeszcze w tym roku wkroczyła na giełdę. Według agencji Bloomberg wycena firmy może sięgnąć nawet 8 miliardów dolarów.

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Źródło:
PAP

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu - podał koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nieprzeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Próba "nieudolnego zniekształcania" badania na wykrywaczu kłamstw i oskarżenie o korupcję. W tle wątek podsłuchiwania Zygmunta Solorza - to zarzuty wobec Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza", która opisała, co znalazło się w akcie oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu. W tekście podkreślono, że "korupcyjna propozycja, która przewodniczący KNF złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, nie miała i nie ma precedensu".

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

Źródło:
PAP

Konsorcjum sojuszników NATO przyznało pierwszym firmom finansowanie w ramach funduszu innowacyjnego o wartości miliarda euro - poinformowała Agencja Reutera.

Sztuczna inteligencja na celowniku NATO. Fundusz ma objąć roboty i technologie kosmiczne

Sztuczna inteligencja na celowniku NATO. Fundusz ma objąć roboty i technologie kosmiczne

Źródło:
Reuters

Główny Inspektor Pracy przestrzega przed zalaniem polskiego rynku pracy przez umożliwienie zatrudniania imigrantów bez sprawdzania legalności ich pobytu - pisze w wtorek "Puls Biznesu". Nad takim rozwiązaniem pracuje właśnie resort rozwoju.

Zatrudnianie imigrantów bez sprawdzenia legalności ich pobytu. "Rozwiązanie nie do przyjęcia"

Zatrudnianie imigrantów bez sprawdzenia legalności ich pobytu. "Rozwiązanie nie do przyjęcia"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przyśpieszeniem orzekania rozwodu w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości ma na stole dwie propozycje. Rozwód u notariusza albo w urzędzie stanu cywilnego - informuje "Rzeczpospolita". Eksperci są przychylni temu rozwiązaniu, ale obawiają się szybkich rozwodów na przykład po kłótni małżeńskiej.

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Rozwód w błyskawicznym tempie. Nowy plan Ministerstwa Sprawiedliwości

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Japońskie władze chcą ograniczenia napływu turystów w wielu popularnych miejscach. Na szlaku na górze Fudżi już podjęto działania. Stanęła tam obita deskami metalowa brama, wysoka na osiem metrów i szeroka na niecałe dwa - poinformowały lokalne media. Na szlak będzie mogła wejść określona liczba turystów i tylko w wyznaczonych godzinach.

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Na środku popularnego szlaku stanęła brama. Ma ograniczyć liczbę turystów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Król Danii Fryderyk X zainaugurował w poniedziałek pierwszy element 18-kilometrowego tunelu kolejowo-drogowego pod cieśniną Bełt Fehmarn na Morzu Bałtyckim. Za pięć lat inwestycja ma być gotowa do użytku. Połączy duńskie miasto Roedby z Puttgarden w Niemczech.

Duński król zainaugurował pierwszy element tunelu pod Bałtykiem

Duński król zainaugurował pierwszy element tunelu pod Bałtykiem

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Import awokado z Meksyku do Stanów Zjednoczonych został wstrzymany - donosi meksykański dziennik "El Universal". Powodem ma być incydent dotyczący bezpieczeństwa. Dwaj amerykańscy inspektorzy mieli być przetrzymywani i pobici - przekazała gazeta.

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wniosła do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia o odmowę udzielenia absolutorium za ubiegły rok pięciu byłym członkom zarządu - informuje spółka. Brak absolutorium nie wywołuje automatycznie skutków prawnych, ale może być punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem kontrowersyjnego prawa o ochronie zasobów przyrody. Wdrożenie zmian bezskutecznie próbowały zablokować między innymi Węgry oraz Polska. Zdaniem krytyków nowe przepisy mogą być niekorzystne dla rolników.

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Źródło:
PAP

Długo wyczekiwany okres wakacji jawi się już na horyzoncie. Na tegoroczny sezon wakacyjny blisko 41 procent osób ze wszystkich planujących swój wyjazd z biurem podróży już wykupiło wycieczkę - wynika z badania przeprowadzonego przez Wakacje.pl. Najwięcej osób pojedzie do Turcji. Co ciekawe, w tym roku Chorwacja opuściła ranking dziesięciu najchętniej wybieranych kierunków.

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Źródło:
tvn24.pl

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość zmiany Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie o uchylenie przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. To reakcja na postulat ruchu społecznego "Miejska Agenda Parkingowa".

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W kwietniu ten wskaźnik wynosił 4,1 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona" działaniami Pekinu.

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Źródło:
PAP

Przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską - podano na stronie KE. Fundusz zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliarda złotych. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP