Podatek od wynajmu mieszkania. Ile wynosi?

Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki o zmianach w podatkach
Morawiecki o zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/3
Morawiecki o zmianach w podatkachTVN24

Dochody z wynajmu mieszkania wiążą się z obowiązkiem zapłaty podatku. Istnieją dwa podstawowe sposoby rozliczenia się z fiskusem. Przed dokonaniem wyboru warto się zastanowić, który będzie dla nas korzystniejszy. 1 stycznia 2021 roku w tym zakresie weszły w życie kolejne zmiany.

Podatek od wynajmu mieszkania 2021

Osoby prywatne, czyli nieprowadzące działalności gospodarczej, mają do wyboru dwa sposoby rozliczenia podatku od dochodów z wynajmu mieszkania.

Pierwszym z nich jest rozliczenie na zasadach ogólnych (skala podatkowa), czyli stawką 17 proc. dla dochodu do wysokości 85 528 zł i stawką 32 proc. dla nadwyżki ponad tę kwotę. Drugim sposobem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5 proc. dla dochodu do wysokości 100 tys. zł i 12,5 proc. dla nadwyżki powyżej tej kwoty.

Sama stawka podatku to jednak nie wszystko - aby wybrać korzystniejszą dla siebie metodę rozliczenia podatku od wynajmu mieszkania, trzeba pamiętać o tym, w jaki sposób w obu przypadkach podatek jest naliczany.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zasady ogólne

Przy rozliczaniu wynajmu na zasadach ogólnych opodatkowaniu podlega sam dochód, czyli kwota pozostała po odliczeniu od przychodu jego kosztów uzyskania. Oznacza to, że choć stawka podatku jest wyższa niż przy rozliczaniu ryczałtem, to jest naliczana od niższej kwoty.

Co można uznać za koszt uzyskania przychodu z wynajmu? Przede wszystkim czynsz, czyli koszt utrzymania lokalu płacony na rzecz naszej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a także rachunki za energię, wodę czy gaz, jeżeli to najemca jest zobligowany umową do ich opłacania. Odliczyć można także wszelkie wydatki związane z modernizacją czy remontem mieszkania, bieżącą jego eksploatacją, wyposażaniem oraz ubezpieczeniem.

Jeżeli mieszkanie było kupowane na kredyt, za kosztu uzyskania przychodu można także uznać odsetki płacone od tego kredytu. Od przychodu można ponadto odliczyć odpis amortyzacyjny, czyli koszt związany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych takich jak nieruchomość.

Przy tej formie rozliczenia podatku jest również możliwe skorzystanie z kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że jeżeli pieniądze z wynajmu są naszym jedynym źródłem dochodu i nie przekroczą one kwoty 8000 zł, to będą one całkiem zwolnione z podatku.

Wybierając rozliczenie na zasadach ogólnych, nie jest konieczne informowanie o tym fakcie urzędu skarbowego. Ważne jest jednak, aby wszystkie koszty, które podatnik planuje odliczyć od dochodu, były udokumentowane. Należy więc zachować wszelkie paragony, faktury i umowy, które będą potwierdzać ponoszone koszty.

Rozliczenia podatku od wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych dokonuje się w jednej deklaracji PIT-36 razem z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym. Czas na złożenie PIT-36 za rok ubiegły mamy do 30 kwietnia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Przy rozliczaniu wynajmu metodą ryczałtu ewidencjonowanego stawka podatku jest niższa, jednak opodatkowaniu podlega cały przychód - łącznie z kosztami jego uzyskania. Ważne jest więc, aby w umowie wskazać np., że to najemca jest zobowiązany do regulowania opłat za eksploatację mieszkania. W przeciwnym razie, jeżeli to my regulujemy te opłaty i zwiększamy o nie swój przychód, musimy zapłacić podatek również od tych kwot.

Przy tej formie rozliczania podatku, w przeciwieństwie do zasad ogólnych, nie jest możliwe skorzystanie z kwoty wolnej od podatku.

Wybierając rozliczenie na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego od 2020 roku również nie jest konieczne informowanie o tym fakcie urzędu skarbowego. Potwierdzeniem wyboru takiej formy płacenia podatku jest natomiast składanie na koniec każdego roku podatkowego odrębnej deklaracji PIT-28.

W przeciwieństwie do deklaracji PIT-36 mamy na to jednak mniej czasu, ponieważ PIT-28 za rok ubiegły złożyć trzeba do 1 marca. W przypadku rozliczenia za 2020 rok termin złożenia deklaracji już więc minął.

Zasady ogólne czy ryczałt?

To, która metoda rozliczania dochodów z wynajmu mieszkania jest korzystniejsza, zależy od indywidualnego przypadku.

Wybór zasad ogólnych wydaje się ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób wynajmujących mieszkanie kupione na kredyt, a także mogących korzystać z odpisów amortyzacyjnych. Z kolei z ryczałtem wiąże się znacznie prostszy sposób wyliczania podatku i jego niższa realna stawka, jeżeli nasze koszty uzyskania przychodu nie są wysokie.

Niezależnie od wybranej metody wynajmujący ma obowiązek samodzielnego regulowania należności z tytułu podatku dochodowego. Muszą one wpływać na konto właściwego urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został dochód.

Zmiany od 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku weszły w życie zmiany dotyczące wynajmu mieszkania na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Teraz tę formę rozliczenia dochodów z wynajmu mogą wybrać nie tylko osoby fizyczne, ale również podatnicy wynajmujący mieszkanie w ramach swojej działalności gospodarczej. Wcześniej tacy podatnicy mieli do wyboru tylko rozliczanie na zasadach ogólnych lub według stawki liniowej w wysokości 19 proc.

Zmiana ta jest korzystna m.in. dla osób, które jednocześnie wynajmują kilka mieszkań. Wcześniej pojawiały się bowiem spory, czy wynajem kilku mieszkań jest już działalnością gospodarczą i czy jako taki może być rozliczany na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do wynajmu prywatnego, osoby wynajmujące nieruchomość w ramach swojej działalności gospodarczej są zobowiązane do złożenia w urzędzie skarbowym oświadczenia o tym, jaką wybrali formę opodatkowania wynajmu mieszkania.

WIĘCEJ O PIT-28 ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl

Mocniejszy złoty to jedna z przyczyn spadku inflacji w szybszym tempie niż oczekiwano - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP