PIT-28. O czym należy pamiętać przy rozliczeniach z fiskusem?

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)
Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24Szefowa KAS o usłudze Twój e-PIT

Termin na złożenie zeznania PIT-28 upływa już 1 marca 2021 roku. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Przy PIT-28 można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Dla kogo PIT-28?

Jak wyjaśnia w komunikacie resort finansów, zeznanie PIT-28 składają podatnicy, którzy w 2020 r. wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów (przychodów) uzyskanych:

- z pozarolniczej działalności gospodarczej;

- z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;

- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

PIT-28 - terminy

MF przypomina, że zeznania PIT-28 oraz PIT-28S (składane przez przedsiębiorstwo w spadku), można złożyć od 15 lutego do końca tego miesiąca. Ponieważ 28 lutego przypada w niedzielę, to ostateczny termin złożenia zeznania PIT-28 i PIT-28S za 2020 r. powyższych zeznań mija w poniedziałek, 1 marca.

"Zeznania PIT-28 za 2020 r. złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego 2021 r. Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (ostatni kwartał) 2020 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 1 marca 2021 r." – czytamy w komunikacie.

PIT ZA 2020 ROK - WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ >>>

Ulgi i odliczenia

MF wymienia, z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać podatnicy:

- składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,

- składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,

- straty z działalności gospodarczej,

- darowizn przekazanych m.in. na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki), przeciwdziałania COVID-19,

- ulgi rehabilitacyjnej,

- ulgi na Internet,

- ulgi termomodernizacyjnej,

- ulgi z tytułu wpłaty na IKZE,

- ulgi abolicyjnej,

- ulg mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

Jeden procent na OPP

"W PIT-28 można przekazać 1 procent podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) bez dodatkowych wydatków. Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, którą chcemy wesprzeć" – informuje resort finansów.

Przypomina też, o jakich załącznikach do zeznania PIT-28 należy pamiętać:

- PIT-28/B – jeśli składający rozliczenie jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej,

- PIT/O – jeśli korzysta z ulgi np. na Internet, rehabilitacyjnej,

- PIT/D – jeśli korzysta z ulg mieszkaniowych na prawach nabytych,

- PIT-2K – jeśli korzysta z ulgi odsetkowej na prawach nabytych (w pierwszym roku rozliczenia),

- PIT/WZR – jeśli korzysta z tzw. ulgi na złe długi.

Zwrot nadpłaty podatku

Jak wyjaśnia MF, termin zwrotu nadpłaconego podatku zależy od daty złożenia oraz sposobu jego złożenia PIT-28:

- w przypadku zeznań złożonych w tradycyjnej papierowej formie – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania,

- w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania.

"Dodatkowo wprowadzono termin preferencyjny dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny – 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego. Termin ten nie został uregulowany ustawowo, zatem jego przekroczenie nie powoduje obowiązku wypłaty oprocentowania. W przypadku niedokonania zwrotu w preferencyjnym terminie obowiązują ustawowe terminy zwrotu (3 miesiące lub 45 dni)" – podano w komunikacie

PIT-28 - usługa Twój e-PIT

Jak przypomina MF, PIT-28 można złożyć elektronicznie poprzez usługę Twój e-PIT. "Do 19 lutego 2021 r. w ten sposób złożono ok. 45 tys. zeznań PIT-28" – podał resort.

"Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez serwis e-Urząd Skarbowy (e-US), dostępny na stronie e-Urząd Skarbowy. Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT należy wybrać zeznanie PIT-28, a następnie uzupełnić dane 'Twój przychód', 'Ulgi i odliczenia'" – wyjaśniono w komunikacie.

"Można także wybrać lub zmienić: Organizację Pożytku Publicznego (OPP), na rzecz której podatnik chce przekazać 1 proc. podatku, rachunek bankowy, w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata, dane adresowe, urząd skarbowy. Ważne aby zweryfikować prawidłowość wpłaconego ryczałtu" – napisano.

Podkreślono również, "rozliczenie roczne PIT-28 nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 1 marca 2021 roku". "Należy pamiętać, aby sprawdzić zeznanie przygotowane przez KAS, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)" – dodano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości