Polski plan nadal bez akceptacji. Prezes PFR o wpływie na wzrost gospodarczy

Źródło:
TVN24 Biznes
Borys (prezes PFR) o Krajowym Planie Odbudowy
Borys (prezes PFR) o Krajowym Planie OdbudowyTVN24
wideo 2/2
Borys (prezes PFR) o Krajowym Planie OdbudowyTVN24

Polska nadal czeka na zatwierdzenie Krajowych Planów Odbudowy (KPO). - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której tych środków byśmy nie otrzymali - powiedział "Jeden na jeden" w TVN24 Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak przyznał, liczy na jak najszybsze porozumienie między rządem a Komisją Europejską.

Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy. Polski Krajowy Plan Odbudowy trafił do Brukseli na początku maja 2021 roku. Nasz kraj nadal czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej.  A Bruksela stawia twarde warunki, m.in. dotyczące naprawy sądów. 

Polski Fundusz Rozwoju ma być operatorem Krajowego Planu Obudowy. - Czyli nasza rola jest bardziej rozliczeniowa, to rząd decyduje na co te środki będą wydatkowane - wyjaśniał Paweł Borys, prezes PFR-u.

Polska - Krajowy Plan Odbudowy

Gość "Jeden na jeden" w TVN24 był pytany, czy są nam potrzebne pieniądze z Funduszu Odbudowy. - Jeżeli chodzi o kolejne dwa lata, to rzeczywiście ważne jest, aby inwestycje stały się kołem zamachowym gospodarki. One już w tej chwili rosną o 11 procent, ale w sektorze przedsiębiorstw. Mamy dołek, jeżeli chodzi o inwestycje publiczne, dlatego uruchomienie środków z Funduszu Odbudowy na pewno byłoby pozytywne dla koniunktury gospodarczej, zwłaszcza w perspektywie kolejnych dwóch lat - skomentował prezes PFR.

Dopytywany, czy brak pieniędzy z Funduszu Odbudowy przełoży się na wskaźniki produktu krajowego brutto (PKB) Polski. - Jeszcze nie w tym roku. W tym roku rząd uruchomił z Banku Gospodarstwa Krajowego program inwestycji strategicznych i to on będzie przyspieszał inwestycje publiczne. Natomiast już w perspektywie kolejnego roku i następnych, oczywiście te środki przyczyniłyby się do tego, że ta koniunktura będzie lepsza i będziemy mieli więcej środków na inwestycje - tłumaczył Borys.

- Jestem przekonany, że w interesie obu stron - zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej - jest porozumienie, jeżeli chodzi o KPO. Mamy bardzo korzystne warunki i zgadza się, że te środki służyłyby nam do tego, aby sfinansować więcej inwestycji, tym samym mielibyśmy szansę mieć wyższy wzrost gospodarczy w kolejnych dwóch latach - wskazał prezes PFR.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Każdy kraj otrzyma pierwszą transzę dopiero wtedy, gdy KE zatwierdzi krajowy plan wydatków, który musi spełnić kryteria określone w prawie unijnym. Polska na realizację Krajowego Planu Odbudowy ma dostać 58,1 mld euro, czyli ok. 264 mld zł, do wydania w ciągu pięciu lat (23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek).

Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. - O ile mi wiadomo, obecny stan jest taki, że Krajowy Plan Odbudowy jest w pełni uzgodniony z Komisją Europejską, natomiast trwa dyskusja związana z reformą sprawiedliwości. Tutaj wiedzy nie posiadam jaki jest status - powiedział Borys. Jak podkreślił, nie wyobraża sobie sytuacji, w której Polska nie otrzymałaby tych środków. - Liczę, że do tego porozumienia dojdzie jak najszybciej, ale do tego potrzebne są dwie strony - dodał.

Pandemia COVID-19 a gospodarka

Paweł Borys był pytany, jak długo będziemy spłacali długi, które jako państwo zaciągnęliśmy w ramach walki z pandemią COVID-19. - Spłacimy je mniej więcej w ciągu najbliższych 3-4 lat. Przed pandemią dług spadał z poziomu 50 do 45 procent PKB. Mieliśmy przez kilka lat prawie nadwyżkę w budżecie albo minimalny deficyt. W czasie pandemii zwiększyliśmy ten dług o około 8 punktów procentowych PKB. To jest około 200 miliardów, które zostało wydane na przeciwdziałanie skutkom pandemii - wskazał.

- Teraz znowu mamy bardzo dobrą sytuację budżetową, finansów publicznych. Deficyt za ubiegły rok pewnie około 2 procent, więc przy silnym wzroście gospodarczym dług do PKB za chwilę powinien spaść - dodał prezes PFR.

Borys prognozuje, że w perspektywie 2024 roku "dług do PKB ponownie spadnie poniżej 50 procent". - Musimy mieć świadomość, że tarcze były jednak pewnego rodzaju inwestycjom. Zdecydowanie lepiej jest wydać te pieniądze na ochronę miejsc pracy, niż płacić zasiłki dla bezrobotnych. Osoby, które pracują płacą składki, płacą podatki, firmy również to robią. To była pewnego rodzaju inwestycja, która już się częściowo zwróciła w 2021 roku - podkreślił.

Borys (prezes PFR) o stanie budżetu
Borys (prezes PFR) o stanie budżetuTVN24

Część pieniędzy na walkę z pandemią nie została jednak ujęta w budżecie. Na "bezprecedensowe mechanizmy służące wypychaniu wydatków poza budżet" wskazywała wcześniej w analizie wykonania budżetu państwa za 2020 rok Najwyższa Izba Kontroli. - Większość środków była skierowana z Polskiego Funduszu Rozwoju - 75 miliardów na pomoc przedsiębiorcom na ochronę miejsc pracy i ponad 100 miliardów z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach funduszu covidowego. I w Polskim Funduszu Rozwoju, i Banku Gospodarstwa Krajowego emitujemy obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, jest to taki sam dług finansów publicznych jak dług budżetowy - stwierdził Paweł Borys. Zapewnił przy tym, że "łączny dług sektora finansów publicznych jest poniżej 55 procent (PKB - red.)".

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP