Sądne dni dla frankowiczów. "Sądy będą miały większą pewność"

Źródło:
TVN24
Szansa dla frankowiczów
Szansa dla frankowiczówTVN24
wideo 2/5
0704N333XRR PIS DNZ WIECZOREK

Za kilka dni ma zostać wydane ważne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów. Czekają na to nie tylko kredytobiorcy, ale również banki. Część z nich już szykuje się do masowych ugód z klientami według propozycji Komisji Nadzoru Finansowego. Materiał z programu "Polska i Świat" przygotowany przez Łukasza Wieczorka.

Ponad połowa spraw kredytobiorców frankowych trafiała w ubiegłym roku do Sądu Okręgowego w Warszawie. - Referat jednego sędziego, to jest 10 szaf od podłogi po sufit - wskazała Sylwia Urbańska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie oraz jego rzecznik prasowy ds. cywilnych.

Spraw jest tak dużo, że sąd postanowił utworzyć nowy wydział, który zajmuje się tylko sprawami dotyczącymi kredytów walutowych. Orzeka w nim 16 sędziów. - Wydział powstał z inicjatywy naszego sądu i to w związku z lawinowo rosnącym wpływem spraw tak zwanych spraw frankowych - wyjaśniła Urbańska.

Propozycja KNF

Ten bój frankowiczów z bankami chce zakończyć Komisja Nadzoru Finansowego. Urząd proponuje, by banki dogadywały się z klientami bez sądu. - Kredyt frankowy byłby potraktowany tak, jakby od samego początku był kredytem złotowym - powiedział Jacek Barszczewski, rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Oznacza to, że klient nie spłacałby już kredytu we frankach, tylko w polskiej walucie, po odpowiednich przeliczeniach byłby na plusie.

- Co do wysokości rat, to tutaj bym raczej nie liczył na to, że raty w jakiś istotny sposób się zmienią. One mogą być ciut większe, ciut mniejsze, ale przede wszystkim powinno spaść saldo tego kredytu, czyli na przykład z 400 tysięcy na 250 tysięcy - podkreślił Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM "POLSKA I ŚWIAT" W INTERNECIE W TVN24 GO

Banki prowadzą analizy

Banki analizują propozycje KNF. PKO Bank Polski już pracuje nad nową ofertą dla klientów, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. "Jesteśmy w trakcie pilotażu, w ramach którego planujemy przystąpić do ugody z grupą kilkudziesięciu klientów" - poinformowali przedstawiciele PKO BP.

PKO BP pod koniec marca br. podał, że na 23 kwietnia zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy banku. W porządku obrad znalazła się kwestia dotycząca ugód z kredytobiorcami walutowymi.

Rozwiązanie testuje też mBank. "Test jest niezbędny do podjęcia decyzji, czy i na jakich warunkach bank będzie ewentualnie oferować ugody w przyszłości" - poinformował Departament Komunikacji i Strategii Marketingowej mBanku.

ING Bank Śląski prowadzi analizy, Bank Pekao planuje program pilotażu ugód, BOŚ czeka na decyzję akcjonariuszy, z kolei BNP Paribas podejmie decyzję po wydaniu uchwały przez Sąd Najwyższy. Decyzji nie podjął jeszcze Santander Bank Polska.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego miało się pierwotnie odbyć 25 marca. Ostatecznie poinformowano jednak o jego przesunięciu na 13 kwietnia. Dwa dni później temat frankowy ma wrócić w rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w składzie siedmioosobowym. Z wnioskiem o rozstrzygnięcie zagadnień prawnych dotyczących tak zwanych kredytów walutowych zwróciła się do Izby Cywilnej SN pierwsza prezes Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Manowska.

Wniosek pierwszej prezes SN obejmuje sześć pytań, w których poruszana jest m.in. kwestia przewalutowania kredytu. Jak podkreślono, odpowiedzi na przedstawione pytania powinny w kompleksowy sposób "rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje", jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych.

- Sąd Najwyższy ma odpowiedzieć na problem rozbieżności w orzecznictwie, ale jeżeli popatrzymy sobie na statystyki, to te rozbieżności są w graniach błędu statystycznego, bo ponad 99 na 100 jest rozstrzyganych tak jak trzeba - zauważył Robert Mazur, radca prawny. Mazur liczy, że po orzeczeniu SN sprawy frankowiczów przyspieszą.

- Ta uchwała Sądu Najwyższego, jak i wyrok Trybunału wyjaśni kolejne wątpliwości i sądy będą miały większą pewność, że jak wydadzą wyrok, to on nie będzie podważany w wyższych instancjach - ocenił Arkadiusz Szcześniak.

Na koniec kwietnia zaplanowane jest ogłoszenie kolejnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

PAP/Maciej Zieliński

Alternatywa

Komisja Nadzoru Finansowego chce jednak, by klient miał alternatywę dla sądu, gdzie traci nie tylko czas. - Do tego dochodzą wysokie wynagrodzenia kancelarii prawnych, które obsługują te sprawy, więc mamy tutaj jeszcze dodatkowy, istotny koszt, a poza tym koniec końców nigdy nie jest tak, że to ostateczne, finalne rozstrzygnięcie jest pewne, bo tutaj to się może się to potoczyć w różnym kierunku - wskazał Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.

Zdaniem Roberta Mazura "rozwiązanie obecnie w sądach przeważające, czyli nieważność umowy albo odfrankowienie są ekonomicznie najlepsze, jakie można sobie wyobrazić". - Dzisiaj, w 2021 roku ja nie widzę już argumentu, dlaczego kredytobiorcy mieliby z tego rezygnować - podkreślił radca prawny.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że kredytobiorcy mają jeszcze prawie 425 tys. kredytów we frankach.

CHF/PLN

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że nie zniszczy firm Elona Muska, odbierając im federalne dotacje. Dodał, że chce, aby kwitły interesy miliardera i innych firm w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Agencja Reutera.

Trump: nie zniszczę firm Muska

Trump: nie zniszczę firm Muska

Źródło:
Reuters

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale 2025 roku, sprzedaż nowych mieszkań spadła w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna deweloperów.

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP