Nowa propozycja w sprawie frankowiczów. "Moment, by się z tym ostatecznie zmierzyć i ostatecznie uporać"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Pełnomocnik frankowiczów tłumaczy, co oznacza unieważnienie umowy
Pełnomocnik frankowiczów tłumaczy, co oznacza unieważnienie umowytvn24
wideo 2/4
tvn24Pełnomocnik frankowiczów tłumaczy, co oznacza unieważnienie umowy

Komisja Nadzoru Finansowego proponuje bankom, by wychodziły z ofertami pozasądowych ugód z kredytobiorcami frankowymi - poinformował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Na mocy porozumienia klient miałby rozliczać się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt od początku był kredytem złotowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Wydaje się, że nadszedł taki moment, by z tym tematem się ostatecznie zmierzyć i ostatecznie uporać - powiedział Jastrzębski we wtorek w trakcie spotkania Związku Banków Polskich.

- My w KNF mamy pewną wizję, jak można by do tego tematu podejść. Najważniejsze jest, aby z uwagi na narosłe wokół tego tematu oczekiwania można było zaprezentować koncepcję, wokół której daje się zbudować możliwe szeroki konsensus - dodał.

Jego zdaniem rozwiązanie, które zostanie wypracowane, musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych. - By rozwiązanie nie prowadziło do poczucia niesprawiedliwości - powiedział Jastrzębski.

Banki kontra frankowicze

- Dlatego też uważam, że rozwiązanie, które zakładałoby zaoferowanie przez banki klientom na przykład dobrowolnej możliwości zawierania porozumień, na mocy której klient rozliczałby się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt od początku był kredytem złotowym oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę, jest rozwiązaniem najbardziej spójnym - powiedział Jastrzębski. - Osobiście jestem przekonany, że jest to rozwiązanie, które ma szanse powodzenia - dodał.

Jego zdaniem to może być ostatni moment, kiedy wyjście sektora ze "spójną, racjonalną i ze sprawiedliwą propozycją może zatrzymać dalsze narastanie antagonizmów między bankami a klientami".

- Rozwiązanie, które zostałoby zaproponowane przez banki dobrowolnie, musiałoby zapewniać klientom taki poziom korzyści ekonomicznych, który będzie powodował, że będzie to realna alternatywa w stosunku do ścieżki sądowej - powiedział Jastrzębski.

Dodał, że KNF rozpoczął rozmowy w tej sprawie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by zapewnić ochronę praw konsumentów oraz stabilność i trwałość porozumień, które były zawierane pomiędzy bankami a klientami.

Jastrzębski poinformował, że w wyniku rozwoju sądowego orzecznictwa zostały wykreowane pewne oczekiwania, które są "zjawiskiem ze sfery realnej i trzeba je brać poważnie pod uwagę". Przewodniczący KNF podał, że ostatnie analizy orzecznictwa sądowego wskazują, że rośnie liczba orzeczeń, w których dochodzi do stwierdzenia nieważności takich umów.

- Wydaje się, że koncepcja kredytu złotowego na LIBOR już przestała być głównym czynnikiem spędzającym sen z powiek bankowcom - powiedział Jacek Jastrzębski. "Puls Biznesu" podawał niedawno, że na rynku pojawiają się informacje, że obecnie 95 procent spraw wygrywają frankowicze.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości