Rosyjski gaz w Polsce. "Punkt odniesienia jest teraz możliwie najdroższy"

Źródło:
TVN24 Biznes
Steinhoff: dla Putina dostawy gazu od lat są istotnym orężem w imperialnej polityce
Steinhoff: dla Putina dostawy gazu od lat są istotnym orężem w imperialnej polityceTVN24
wideo 2/8
Steinhoff: dla Putina dostawy gazu od lat są istotnym orężem w imperialnej polityceTVN24

Cena gazu na holenderskiej giełdzie pozostaje na rekordowych poziomach, a to właśnie od niego jest uzależniona kwota, jaką płaci Polska za surowiec od rosyjskiego Gazpromu. Ta kwota jest ustalana na podstawie wzoru cenowego, który został zmieniony w 2020 roku. Odbija się to na naszych rachunkach. - Kryzys energetyczny spowodował rekordowe wzrosty cen na giełdach europejskich i faktycznie ten punkt odniesienia jest teraz możliwie najdroższy - przyznał redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, zwracając jednak uwagę, że" jest to sytuacja kryzysowa, krótkoterminowa".

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w połowie grudnia 2021 roku nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Według urzędu stawka taryfy za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych ma wzrosnąć o około 83 procent netto, a w sumie przeciętny rachunek pójdzie w górę o 54 procent.

W przypadku firm czy podmiotów samorządowych pojawiły się informacje o podwyżkach o nawet kilkaset procent. Dla gospodarstw domowych ceny gazu ustala bowiem URE, dla biznesu nie ma takiego wymogu. Sytuacja ma się zmienić w 2024 roku, kiedy zakończy się proces liberalizacji rynku. Wówczas taryfy dla gospodarstw domowych znikną, a ceny będzie wyznaczał rynek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny rosyjskiego gazu - nowy wzór cenowy

Dlaczego taryfy na sprzedaż gazu rosną w takim tempie? Polska w marcu 2020 roku zmieniła formułę obliczania ceny rosyjskiego gazu importowanego do naszego kraju w ramach kontraktu jamalskiego, który wygasa w 2022 roku. Po zmianach - jak mogliśmy przeczytać w komunikacie polskiego koncernu - wzór "jest istotnie i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu w Europie Zachodniej". Wcześniejsza formuła cenowa wiązała cenę gazu z ceną ropy na świecie.

Zmiana była możliwa na mocy wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który zakończył 5-letni spór pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) i Gazpromem. - Musieliśmy sięgnąć po arbitraż, bo Gazprom nagminnie nie chciał renegocjować cen - przypomniał w rozmowie z TVN24 Biznes Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. Jak zaznaczył, decyzja PGNiG-u była wspierana przez Komisję Europejską, "która zaangażowała się w spór o kontrakt jamalski i uznała w toku śledztwa antymonopolowego, że Gazprom niesprawiedliwie wyznacza ceny".

- Elementem zakończenia sporu była rewizja systemu cenowego poprzez większe uwzględnienie holenderskiej giełdy TTF jako punktu odniesienia. Było to zgodne z polityką PGNiG-u i Unii Europejskiej i zgodne z interesami klientów, którzy w normalnej sytuacji mieliby niższe ceny niż te, które były w przypadku cen gazu indeksowanych jedynie do ceny ropy naftowej, ponieważ wówczas ropa była nadal droga, a gaz na giełdzie europejskiej był tańszy od oferty rosyjskiej w kontraktach długoterminowych - wyjaśnił Jakóbik.

Nowy wzór wszedł w życie z mocą wsteczną, od 1 listopada 2014 roku, a Gazprom zwrócił PGNiG różnicę w wysokości ok. 1,6 mld dolarów. O tyle mniej PGNiG zapłaciłoby za gaz, gdyby od 2014 roku cena byłaby wyliczana na mocy nowego wzoru.

Ceny gazu 2022

W obecnej sytuacji, rekordowych cen gazu na holenderskiej giełdzie, wzór, na podstawie którego wyliczana jest cena rosyjskiego gazu dla PGNiG jest jednak mniej korzystny. - Kryzys energetyczny spowodował rekordowe wzrosty cen na giełdach europejskich i faktycznie ten punkt odniesienia jest teraz możliwie najdroższy - przyznał redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, zwracając uwagę, że" jest to sytuacja kryzysowa, krótkoterminowa".

- Po jej zakończeniu nadal będzie się opłacało indeksować coraz bardziej do giełd i potwierdzają to również nowe kontrakty Gazpromu, które w coraz większym stopniu są uzależnione od ceny giełdowej. Odbiorcy w Turcji i Grecji zwiększają udział tego czynnika, tak samo jak Polacy - zauważył Wojciech Jakóbik.

21 grudnia 2021 roku cena megawatogodziny gazu na holenderskim rynku kontraktów terminowych (TTF) wzrosła do rekordowego poziomu 180 euro. Jeszcze rok temu ceny gazu ziemnego były nawet kilkukrotnie niższe.

- Powodem tak wyraźnego wzrostu przed świętami były emocje, obawa przed omikronem i wszystkie te czynniki, które powodują, że sytuacja na rynku jest niestabilna. Mamy zwroty akcji, natomiast relacja popytu i podaży nie daje nadziei na szybki, trwały spadek cen gazu na giełdach, a co za tym idzie zmniejszenie presji na podwyżki w Polsce - wyjaśnił Wojciech Jakóbik. Obecnie cena megawatogodziny gazu nieznacznie przekracza 90 euro.

Agata Łoskot-Strachota, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich, w artykule opublikowanym na portalu tvn24.pl, wskazywała, że gospodarki i popyt odżyły po pandemicznej stagnacji, co skutkowało wyraźnym wzrostem zapotrzebowania na energię i surowce. Równocześnie - jak dodała - uwidoczniły się ograniczenia w poziomie dostaw, m.in. Gazprom przesyła mniej gazu niż w latach ubiegłych. Rosyjski gaz w czwartek, 17. dzień z rzędu, nie płynął do Niemiec przez gazociąg jamalski.

Udział rosyjskiego gazu w całym imporcie polskiej spółki wynosi około 60 procent. - Polska sprowadza od 8 do 10 miliardów metrów sześciennych z Rosji, do tego wydobywa niecałe 5 miliardów metrów sześciennych, sprowadza również około 2 miliardów metrów sześciennych z giełdy niemieckiej, a resztę stanowią dostawy gazu skroplonego z USA, Kataru i innych kierunków - wyjaśnił Jakóbik.

PAP

Wysokie rachunki za gaz - zmiany

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział we wtorek zmianę przepisów dotyczących ustalania cen gazu dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz instytucji publicznych. - Są gotowe rozwiązania, które będą dotyczyły spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot oraz instytucji publicznych: szpitali, szkół, domów pomocy społecznej, przedszkoli, czyli tam, gdzie te rynkowe podwyżki cen gazu byłyby najbardziej dotkliwe - zapewnił Sasin w rządowej telewizji.

Jak stwierdził, rozwiązanie polega na tym, że spółdzielnie i wspólnoty zostaną co do zasady uznane za zbiory lokali mieszkalnych i w związku z tym automatycznie zostaną objęte (ustalanymi przez URE) taryfami na gaz. To ma spowodować, że skala podwyżek cen gazu będzie na poziomie 50 procent. Dodał, że obowiązek zgłaszania w celu wyłączenia spod taryfy będzie dotyczył lokali użytkowych, sklepów i tym podobnych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wicepremiera przepisy mają obowiązywać wstecznie, od 1 stycznia 2022 roku.

Posłowie mają się zająć nowymi przepisami na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano w dniach 12-13 stycznia. W poniedziałek do Sejmu wpłynął również projekt nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, który został przygotowany przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej. Jak czytamy, proponowane przepisy zakładają ujednolicenie kosztów gazu dostarczanego na potrzeby mieszkańców budynków wielolokalowych (nieruchomości komunalne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe) i innych gospodarstw domowych objętych dotąd regulowaną taryfą zatwierdzaną przez prezesa URE.

Ponadto od stycznia weszły w życie m.in. niższe stawki VAT na gaz ziemny oraz energię cieplną - z 23 proc. do 8 proc. Obniżone stawki VAT mają obowiązywać do końca marca.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP