Pieniądze

Pieniądze

Nowy Jork znosi podatek od tamponów

Stan Nowy Jork znosi podatek od tamponów oraz innych kobiecych środków higienicznych (tzw. tampon tax), który został wprowadzony w czasach, kiedy kobiety nie zasiadały w rządzie i nie były częścią procesu decyzyjnego - pisze "The Guardian". Głos w tej sprawie zabrał nawet prezydent USA Barack Obama.

Draghi: rynki poradziły sobie z Brexitem

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oświadczył, że bank strefy euro jest gotowy do dalszego działania, jeśli na taką potrzebę będą wskazywać dane. Na razie wstępne dane wskazują na brak znacznego wpływu Bexitu na inflację.

Senatorzy PiS chcą uchwały z zakazem kredytów walutowych

Być może na początku sierpnia Senat zajmie się projektem uchwały, wzywającej do wyeliminowania z obrotu prawnego umów w sprawie kredytów frankowych, zawierających niedozwolone klauzule - poinformował w czwartek senator Grzegorz Bierecki (PiS).

Jest śledztwo w sprawie umów z Polską Grupą Telekomunikacyjną

Wszczęto śledztwo ws. oszustwa polegającego na zawieraniu w imieniu "Polskiej Grupy Telekomunikacyjnej SA" umów na usługi telekomunikacyjne przy wprowadzaniu klientów w błąd co do tożsamości dostawcy usług i warunków umowy, a także naliczania opłat abonamentowych.

Glapiński: "możliwe szoki i problemy niektórych instytucji"

Nadzór nad systemem bankowym powinien wrócić do NBP - powiedział w Sejmie prezes banku centralnego Adam Glapiński. Według niego przyczyni się to do utrzymania stabilności systemu finansowego, wobec możliwych szoków oraz problemów niektórych instytucji finansowych.

Niższy wiek emerytalny po wakacjach w Sejmie

Prace w Sejmie nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego rozpoczną się we wrześniu - poinformowała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Wyraziła też nadzieję, że do października uda się ustawę uchwalić. Zdaniem Nowoczesnej zmiany oznaczają dla emerytów skrajną biedę.

Mobius: sektor bankowy w Polsce będzie miał problemy

Sektor bankowy w Polsce będzie miał problemy w najbliższym czasie - prognozuje w rozmowie z TVN24 BiS Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Groups. - Wszystko z powodu nowych podatków nakładanych na banki oraz zamieszania wokół kredytów we frankach szwajcarskich - tłumaczy jeden z najbardziej wpływowych inwestorów na świecie.

Niższy wiek emerytalny. Zapłacimy za to słono

140 mld zł - tyle do 2025 roku ma kosztować reforma obniżająca wiek emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Tak wynika z obliczeń Biura Analiz Sejmowych, które zwraca także uwagę na fatalną sytuację kobiet w przypadku wprowadzenia zmian.

Kontrowersyjna pensja. "Hojna oferta" dla Pierwszej Damy

- W okresie kiedy małżonek sprawuje urząd prezydenta wynagrodzenie jest jak najbardziej uzasadnione. Ale czy do końca życia? - zastanawia się w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Marek Chmaj. Konstytucjonalista w ten sposób komentuje propozycję PiS, na mocy której zarówno obecna Pierwsza Dama jak i jej poprzedniczki będą dożywotnio otrzymywały wynagrodzenie. Choć nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych funkcji zawodowych, przyjęło się, że tak robią.

Rząd za obniżeniem wieku emerytalnego

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu poparła prezydencki projekt zakładający możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat. - Rząd chce, aby ustawa obowiązywała najwcześniej od 1 października 2017 - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zapewnił, że decyzja zapadła bez głosu sprzeciwu.

Wzór na podwyżkę. Sprawdź, jak rząd wyliczy sobie pensje

Już wkrótce do portfeli najważniejszych osób w państwie ma wpływać więcej gotówki. Wszystko za sprawą nowego projektu ustawy, który zawiera matematyczne wzory, pozwalające obliczyć wysokość planowanych pensji. Skomplikowany wzór rozbieramy na czynniki pierwsze.

Pokemania na giełdzie. Akcje urosły o ponad 100 proc.

Kurs Nintendo na zamknięciu wtorkowych notowań na giełdzie w Tokio zwyżkował aż o 14,4 proc. W sumie podczas zaledwie siedmiu sesji od premiery Pokemon Go w Stanach Zjednoczonych, akcje firmy zdrożały o ponad 100 proc., sprawiając że jest ona wyceniana już na 42,5 mld dolarów.

Uważaj na wysokie mandaty za postój z włączonym silnikiem

Mandat w wysokości od 218 do 435 euro grozi we Włoszech kierowcom za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju samochodu po to, by działała w nim klimatyzacja. Przypomnieli o tym prawnicy wraz z nadejściem kolejnej fali upałów, nazwanych "pustynnymi".

Rosną długi spółek z "małej giełdy"

11,65 mln zł to łączna kwota zadłużenia 53 spółek z NewConnect notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Oznacza to, że w ciągu pół roku długi spółek z "małej giełdy" wzrosły o niemal 6,4 mln zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Rząd zmienia zdanie. Jednak zajmie się wiekiem emerytalnym

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć stanowisko ws. prezydenckiego projektu dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Projekt zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat. Z porządku obrad, który widnieje na stronie Kancelarii Premiera nie wynika jednak, aby ta kwestia miała być dyskutowana. - Znajdzie się w odpowiednim czasie - stwierdził rano minister finansów Paweł Szałamacha.

Emerytura po 40 latach pracy. Posłowie zdecydują, co dalej z projektem

- Nie damy zapomnieć o "dobrej emeryturze" - zapowiadał Kosiniak-Kamysz, szef PSL, b. minister pracy. Sejm podczas rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia ma się zająć obywatelskim projektem zmian w ustawie emerytalnej, zakładającym, że kobiety i mężczyźni będą mogli przejść na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek.

"Będzie strasznie". Czołowy biznesmen londyńskiego City o Brexicie

To prawdopodobnie jedno z najgorszych wydarzeń w powojennej historii Wielkiej Brytanii - mówi o Brexicie Richard Buxton, szef Old Mutual Global Investors. Jeden z czołowych biznesmenów w londyńskim City nie ma wątpliwości, że gospodarkę czeka teraz recesja. - Nie będzie ponuro, będzie strasznie - dodaje.

SKOK Wołomin: wyłudzenia na ponad miliard złotych i raje podatkowe

Ponad miliard złotych wyłudzeń ze SKOK Wołomin ma już udokumentowane prokuratura prowadząca śledztwo w tej jednej z największych w historii afer finansowych - informuje RMF FM. Trwa jeszcze analiza dokumentów, ale prokuratorzy na koniec sierpnia planują rozszerzenie zarzutów głównym podejrzanym.