Mieszkanie bez wkładu własnego. Czym są gwarancje BGK? Kto skorzysta ze spłaty rodzinnej?

Źródło:
gov.pl
Mieszkanie bez wkładu własnego - kto będzie mógł skorzystać?
Mieszkanie bez wkładu własnego - kto będzie mógł skorzystać?TVN24
wideo 2/3
Mieszkanie bez wkładu własnego - kto będzie mógł skorzystać?TVN24

27 maja 2022 roku wystartował zaplanowany przez Nowy Polski Ład program o nazwie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dzięki niemu wymagany przez banki kapitał początkowy w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup lokalu mieszkalnego zastąpi gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego. Kto ją dostanie?

● W ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” spłata wkładu własnego do kredytu hipotecznego będzie gwarantowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

● Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych udzielają banki, które zawarły umowę z BGK. Procedura zależeć będzie od banku udzielającego kredytu.

● Gwarancje pokryją nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które jest zaciągany kredyt.

● Z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” mogą jednak skorzystać jedynie osoby posiadające zdolność kredytową.

● Okres kredytowania, w przypadku chęci skorzystania z tego programu, musi wynosić minimalnie 15 lat.

● Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" dotyczy tylko kredytów zaciąganych w złotówkach.

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" od czego zacząć

Myśląc o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto najpierw pomyśleć o swojej zdolności kredytowej. Bez niej bowiem nie zaciągniemy kredytu i nie uzyskamy gwarancji wkładu własnego. Wraz z mocno rosnącymi stopami procentowymi zdolność kredytowa znacząco maleje. Kalkulacja kredytu hipotecznego staje się więc kluczowa. Ułatwiają ją kalkulatory kredytu mieszkaniowego, które dostępne są w Internecie. Obliczenia ile wyniesie miesięczna rata kredytu - teraz i przy ewentualnych podwyżkach/obniżkach stóp ułatwią też pracownicy poszczególnych banków czy doradcy kredytowi. Gwałtowne zmiany oprocentowania od kilku miesięcy, związane z inflacją pokazują, że warto naprawdę dobrze przemyśleć swoje możliwości finansowe. Zresztą sam rząd zwraca uwagę, że w programie trzeba będzie wprowadzić zmiany w związku ze zmianą sytuacji na rynku nieruchomości.

Niezależnie od tego, jak duża będzie suma kredytu, nim zostanie złożony wniosek do konkretnego banku należy sprawdzić zdolność kredytową. To sposób na sprawdzenie, o jaką maksymalną sumę można się starać. Zanim bank przyzna klientowi kredyt hipoteczny, sprawdzi jego historię kredytową. Zrobi to pobierając raport z BIK-u, w którym zebrane są dane o kredytach i pożyczkach zaciągniętych przez klienta. Bank analizuje sytuację finansową klienta i porównuje jego przychody z wydatkami. Najczęściej pod uwagę brane są: wysokość zarobków i ich regularność, wysokość wydatków na utrzymanie, brak opóźnień w aktualnie spłacanym zadłużeniu, wiek klienta, stan cywilny, liczba dzieci, zawód, staż pracy, historia kredytowa.

Po ustaleniu zdolności kredytowej pracownicy banku pomogą w gromadzeniu niezbędnych dokumentów i wypełnieniu wniosku o kredyt. Można również skorzystać z usług niezależnego doradcy kredytowego, który pomoże wybrać najbardziej korzystną ofertę kredytu hipotecznego spośród ofert wszystkich banków, jak również podpowie, jakie działania będą wymagane do uzyskania takiego finansowania zakupu mieszkania.

Co to jest wkład własny?

Wszystkie instytucje bankowe wymagają dziś posiadania wkładu własnego - tzw. kapitału początkowego w wysokości co najmniej 10, a nawet 20 proc. wartości nieruchomości. Dla dużej grupy Polaków jest to przeszkoda nie do przeskoczenia, dlatego program, dotychczas znany pod nazwą „MdM” ("Mieszkanie dla młodych"), spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem. Jest to tak zwany kredyt gwarantowany, jako że na brakujący wkład własny gwarancji udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. W praktyce kredytobiorca nie otrzyma od państwa gotówki. Będzie zatem musiał zaciągnąć pożyczkę na 100 proc. wartości nieruchomości. Gwarancja służy jedynie zabezpieczeniu bankowemu.

By skorzystać z programu, konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej. Trzeba również spełnić warunki dotyczące braku posiadania innego lokalu na własność.

Kto może skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

„Mieszkanie bez wkładu własnego”, czyli obowiązujący od 2022 roku odpowiednik „MdM”, to program, którego zasady funkcjonowania zostały sformułowane w specjalnej "Ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym" z 1 października 2021 roku (rozwiązanie weszło w życie 27 maja 2022). Zgodnie z tą ustawą kredyt hipoteczny w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” zostanie udzielony na zakup mieszkania, domu lub działki i budowę oraz wykończenie budynku mieszkalnego, pod warunkiem, że cena nieruchomości nie przekroczy poziomu określonego w ustawie (obowiązują limity cenowe za 1 m2 mieszkania). Drugim warunkiem zawartym w ustawie jest minimalny okres kredytowania, który musi wynosić co najmniej 15 lat.

Zobacz też: Mieszkanie bez wkładu własnego. Rusza nowy program, rząd już zapowiada zmiany

Gwarancja kredytowa na wkład własny zostanie udzielona osobom, które:

- są bezdzietne lub posiadają jednego potomka – jeśli nie mają innego lokum na własność; - posiadają co najmniej dwójkę dzieci – w takim przypadku dopuszczalne jest posiadanie na własność nieruchomości nie większej niż 50m² (75m² przy trójce bądź 90m² w przypadku czwórki dzieci, natomiast bez limitu dla rodzin z piątką dzieci i więcej).

Ustawa nie przewiduje ograniczeń wiekowych.

Czym jest "spłata rodzinna"?

Z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym połączony jest też inny korzystny dla rodzin instrument finansowy - tzw. spłata rodzinna. Zgodnie z założeniami, przysługuje ona jeśli w czasie spłaty kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko. BGK będzie jednorazowo spłacał część kapitału gwarantowanego kredytu:

20 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko, 60 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

O czym pamiętać podczas wyboru kredytu hipotecznego?

Długoletnia pożyczka na zakup mieszkania bądź budowę domu powinna zostać dokładnie przemyślana. Na pewno nie warto szczędzić czasu na dokładne zaznajomienie się z warunkami umowy na kredyt hipoteczny. Najważniejsze parametry, na które kredytobiorca powinien zwrócić uwagę to: wymagana wysokość wkładu własnego do kredytu, wysokość RRSO, wysokość oprocentowania kredytu, wysokość prowizji banku, ile kosztuje kredyt hipoteczny, warunki umowy kredytowej, okres spłaty kredytu, kredyt hipoteczny - raty równe czy malejące. A wszystko to należy odnieść do własnej sytuacji i możliwych zmian - co pokazały choćby bardzo znaczące podwyżki stóp procentowych.

Źródła: gov.pl, isap.sejm.gov.pl, dziennikustaw.gov.pl, bgk.pl, media.pkobp.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC