Pierwszy bank z kredytem hipotecznym opartym o nowy wskaźnik. "Inna wysokość raty w każdym miesiącu"

Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o decyzji w sprawie wakacji kredytowych
Rzecznik rządu o decyzji w sprawie wakacji kredytowychTVN24
wideo 2/5
Rzecznik rządu o decyzji w sprawie wakacji kredytowychTVN24

ING Bank Śląski, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte o nowy wskaźnik referencyjny WIRON. Oprocentowanie kredytu będzie aktualizowane co miesiąc. Prace nad wdrożeniem nowej oferty kredytu hipotecznego trwają również w Banku Pekao, mBanku, Banku BNP Paribas oraz Banku Millennium.

Bank Millennium, ING Bank Śląski i Bank BNP Paribas w ostatnich miesiącach zdecydowały się na zawieszenie oferowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR. Powodem są przygotowania do reformy wskaźników referencyjnych, zgodnie z którą WIBOR zostanie zastąpiony przez indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W ofertach tych banków pozostały kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem.

ING Bank Śląski w poniedziałek wznowił oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że oprocentowanie takich kredytów jest już oparte o nowy wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. To pierwszy bank w Polsce, który oferuje takie rozwiązanie. Do oprocentowania kredytu jest też wliczana marża banku.

Kredyty hipoteczne oparte o WIRON

ING Bank Śląski wyjaśniał wcześniej, że "w związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu". Oznacza to, że rata może rosnąć lub maleć - w zależności od zmiany wskaźnika WIRON.

Obecnie WIRON 1M Stopa Składana wynosi 5,91559 proc. Dla porównania WIBOR 1M jest na poziomie 6,86 proc., a np. WIBOR 3M (trzymiesięczny) 6,90 proc.

Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIRON "w najbliższych miesiącach" mają się też pojawić w Banku BNP Paribas. "Pracujemy nad udostępnieniem klientom oferty kredytów hipotecznych jak i produktów firmowych opartych o wskaźnik WIRON. Wdrożenie planujemy w najbliższych miesiącach" - poinformowało TVN24 Biznes biuro prasowe Banku BNP Paribas.

Co ważne, do oferty banku nie wrócą już kredyty hipoteczne, których oprocentowanie jest oparte o WIBOR. "Kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku WIBOR nie wrócą do naszej oferty. Do oferty ze zmiennym oprocentowaniem wrócimy już z nową ofertą opartą o wskaźnik WIRON" - podkreślili przedstawiciele Banku BNP Paribas.

Prace nad wznowieniem oferowania kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem trwają również w Banku Millennium. "Od 1 marca 2023 roku Bank Millennium zawiesił oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem w całym okresie kredytowania. W ofercie banku pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym przez 5 pierwszych lat. W banku trwają prace nad wdrożeniem nowej oferty kredytu hipotecznego i innych produktów opartych o wskaźnik referencyjny WIRON, zgodnie z harmonogramem Mapy Drogowej" - poinformował Bank Millennium w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes. "O rozpoczęciu oferowania tych produktów będziemy na bieżąco informować" - dodano.

Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao, zapewnił, że "kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem, oparte o indeks WIRON, zostaną udostępnione w ofercie Banku Pekao S.A. zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR)". - W banku trwają prace dostosowawcze, realizowane zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Nie przewidujemy opóźnienia w stosunku do terminów wskazanych przez NGR - dodał.

Rzecznik prasowy Banku Pekao przekazał, że bank - inaczej niż trzy powyższe - nie planuje wstrzymania sprzedaży kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartych na WIBOR-ze w czasie przygotowania nowej oferty opartej o WIRON. Jednocześnie Jurek przypomniał, że Bank Pekao jako pierwszy wprowadził do swojej oferty produkty oparte o wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON - kredyt w rachunku bieżącym oraz oprocentowany rachunek pomocniczy dla małych, średnich i dużych firm.

mBank nie podaje jeszcze szczegółów dotyczących wprowadzenia kredytów hipotecznych opartych o WIRON. "Prace trwają" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

W Citi Handlowym również trwają prace nad przygotowaniem do wdrożenia wskaźnika WIRON. - Przygotowujemy pierwsze produkty oparte o wskaźnik WIRON. Nie mamy planów zawieszenia produktów opartych o zmienną stopę procentową. Prace wdrożeniowe przebiegają zgodnie z założeniami zaprezentowanymi w Mapie Drogowej - zapewniła Marta Wałdoch, rzeczniczka prasowa Citi Handlowego.

Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Zamiana WIBOR na WIRON

Narodowy Bank Polski w "Raporcie o stabilności systemu finansowego" opublikowanym w ostatnich tygodniach informował, że zamiana WIBOR na WIRON może stanowić problem nie w przypadku nowych umów kredytowych, ale w zakresie już istniejących. Bank centralny wskazał na konieczność konwersji oprocentowania w taki sposób, aby żadna ze stron nie była uprzywilejowana.

Na razie nie wiadomo, jak konwersja oprocentowania będzie wyglądała w szczegółach.

"Bank będzie postępował zgodnie z zadami i terminami określonymi przez Narodową Grupę Roboczą dla całego rynku. Zasady zmiany kredytów z WIBOR na WIRON mają być określone w Rozporządzeniu, na które jeszcze czekamy" - przekazało biuro prasowe Banku BNP Paribas.

- Zastąpienie wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR w umowie na kredyt hipoteczny nastąpi na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów, na mocy którego może zostać określony zamiennik dla tego wskaźnika i odpowiedni spread korygujący. Odbędzie się to zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych - poinformował Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

Źródło:
tvn24.pl

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Sąd zatwierdził zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Decyzja została podjęta w związku z odwołaniem adwokata, który otrzymał grzywnę w wysokości 180 euro, gdy usiadł na stopniach w proteście przeciwko zakazowi.

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP