Pierwszy bank z kredytem hipotecznym opartym o nowy wskaźnik. "Inna wysokość raty w każdym miesiącu"

Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o decyzji w sprawie wakacji kredytowych
Rzecznik rządu o decyzji w sprawie wakacji kredytowychTVN24
wideo 2/5
Rzecznik rządu o decyzji w sprawie wakacji kredytowychTVN24

ING Bank Śląski, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte o nowy wskaźnik referencyjny WIRON. Oprocentowanie kredytu będzie aktualizowane co miesiąc. Prace nad wdrożeniem nowej oferty kredytu hipotecznego trwają również w Banku Pekao, mBanku, Banku BNP Paribas oraz Banku Millennium.

Bank Millennium, ING Bank Śląski i Bank BNP Paribas w ostatnich miesiącach zdecydowały się na zawieszenie oferowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR. Powodem są przygotowania do reformy wskaźników referencyjnych, zgodnie z którą WIBOR zostanie zastąpiony przez indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W ofertach tych banków pozostały kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem.

ING Bank Śląski w poniedziałek wznowił oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że oprocentowanie takich kredytów jest już oparte o nowy wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. To pierwszy bank w Polsce, który oferuje takie rozwiązanie. Do oprocentowania kredytu jest też wliczana marża banku.

Kredyty hipoteczne oparte o WIRON

ING Bank Śląski wyjaśniał wcześniej, że "w związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu". Oznacza to, że rata może rosnąć lub maleć - w zależności od zmiany wskaźnika WIRON.

Obecnie WIRON 1M Stopa Składana wynosi 5,91559 proc. Dla porównania WIBOR 1M jest na poziomie 6,86 proc., a np. WIBOR 3M (trzymiesięczny) 6,90 proc.

Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIRON "w najbliższych miesiącach" mają się też pojawić w Banku BNP Paribas. "Pracujemy nad udostępnieniem klientom oferty kredytów hipotecznych jak i produktów firmowych opartych o wskaźnik WIRON. Wdrożenie planujemy w najbliższych miesiącach" - poinformowało TVN24 Biznes biuro prasowe Banku BNP Paribas.

Co ważne, do oferty banku nie wrócą już kredyty hipoteczne, których oprocentowanie jest oparte o WIBOR. "Kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku WIBOR nie wrócą do naszej oferty. Do oferty ze zmiennym oprocentowaniem wrócimy już z nową ofertą opartą o wskaźnik WIRON" - podkreślili przedstawiciele Banku BNP Paribas.

Prace nad wznowieniem oferowania kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem trwają również w Banku Millennium. "Od 1 marca 2023 roku Bank Millennium zawiesił oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem w całym okresie kredytowania. W ofercie banku pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym przez 5 pierwszych lat. W banku trwają prace nad wdrożeniem nowej oferty kredytu hipotecznego i innych produktów opartych o wskaźnik referencyjny WIRON, zgodnie z harmonogramem Mapy Drogowej" - poinformował Bank Millennium w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes. "O rozpoczęciu oferowania tych produktów będziemy na bieżąco informować" - dodano.

Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao, zapewnił, że "kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem, oparte o indeks WIRON, zostaną udostępnione w ofercie Banku Pekao S.A. zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR)". - W banku trwają prace dostosowawcze, realizowane zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Nie przewidujemy opóźnienia w stosunku do terminów wskazanych przez NGR - dodał.

Rzecznik prasowy Banku Pekao przekazał, że bank - inaczej niż trzy powyższe - nie planuje wstrzymania sprzedaży kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartych na WIBOR-ze w czasie przygotowania nowej oferty opartej o WIRON. Jednocześnie Jurek przypomniał, że Bank Pekao jako pierwszy wprowadził do swojej oferty produkty oparte o wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON - kredyt w rachunku bieżącym oraz oprocentowany rachunek pomocniczy dla małych, średnich i dużych firm.

mBank nie podaje jeszcze szczegółów dotyczących wprowadzenia kredytów hipotecznych opartych o WIRON. "Prace trwają" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

W Citi Handlowym również trwają prace nad przygotowaniem do wdrożenia wskaźnika WIRON. - Przygotowujemy pierwsze produkty oparte o wskaźnik WIRON. Nie mamy planów zawieszenia produktów opartych o zmienną stopę procentową. Prace wdrożeniowe przebiegają zgodnie z założeniami zaprezentowanymi w Mapie Drogowej - zapewniła Marta Wałdoch, rzeczniczka prasowa Citi Handlowego.

Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Zamiana WIBOR na WIRON

Narodowy Bank Polski w "Raporcie o stabilności systemu finansowego" opublikowanym w ostatnich tygodniach informował, że zamiana WIBOR na WIRON może stanowić problem nie w przypadku nowych umów kredytowych, ale w zakresie już istniejących. Bank centralny wskazał na konieczność konwersji oprocentowania w taki sposób, aby żadna ze stron nie była uprzywilejowana.

Na razie nie wiadomo, jak konwersja oprocentowania będzie wyglądała w szczegółach.

"Bank będzie postępował zgodnie z zadami i terminami określonymi przez Narodową Grupę Roboczą dla całego rynku. Zasady zmiany kredytów z WIBOR na WIRON mają być określone w Rozporządzeniu, na które jeszcze czekamy" - przekazało biuro prasowe Banku BNP Paribas.

- Zastąpienie wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR w umowie na kredyt hipoteczny nastąpi na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów, na mocy którego może zostać określony zamiennik dla tego wskaźnika i odpowiedni spread korygujący. Odbędzie się to zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych - poinformował Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 wykazał szkody na kwotę ponad 700 milionów złotych - poinformowała w czwartek spółka. Według niej odkryte nieprawidłowości dotyczą między innymi sfery zatrudnienia. Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia.

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

Źródło:
PAP

Obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w pierwszej kolejności ma dotyczyć nowych budynków - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański. Dodał, że projekt noweli zakłada, iż w przypadku budynków użytkowanych przewiduje się pięcioletni okres dostosowania.

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

Portugalski rząd zapowiedział obniżkę podatków dla osób poniżej 35 roku życia - informuje BBC. Głównym celem inicjatywy ma być przekonanie młodych Portugalczyków do pozostania w kraju. Z fiskalnych zachęt będą mogli jednak skorzystać także obcokrajowcy.

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Źródło:
BBC

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił, że w przyszłym roku, po sezonie zimowym, ograniczy połączenia z Hamburga, a także całkowicie wycofa się z lotnisk w Lipsku, Dreźnie oraz Dortmundzie. Firma tłumaczy tę decyzję wysokimi kosztami działalności na niemieckich lotniskach.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski przekazał w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała prezesa spółki Rafała Krzemienia. Szef MAP poinformował, że powodem było "niedochowanie najwyższych standardów" w zakresie konkursów na dyrektorów regionalnych.

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Źródło:
PAP

W przyszłym roku akcyza w przypadku pół litra wódki wzrośnie z 15,22 do 16 złotych - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Marcin Łoboda.

Akcyza na wódkę w górę

Akcyza na wódkę w górę

Źródło:
PAP

Osłony energetyczne zostaną przedłużone na kolejny rok - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie, jak podkreśliła, o tym, jaką formę przybierze rządowe wsparcie, będzie można dokładnie powiedzieć po zatwierdzeniu budżetu państwa.

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 426 826,30 złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 10 października 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci już szacują straty, jakie może wywołać huragan Milton. Według analityków z Wall Street w najczarniejszym scenariuszu szkody mogą wynieść nawet 175 miliardów dolarów. Podsumowanie kosztów kataklizmu przygotowała Paula Praszkiewicz z TVN24 BiS.

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Unilever podał, że sprzedał Arnest Group całą swoją rosyjską działalność - podał portal stacji CNN. Nie ujawniono kwoty transakcji. Według marcowej analizy Reutersa exodus firm z Rosji kosztował zagraniczne przedsiębiorstwa ponad 107 miliardów dolarów odpisów i utraconych przychodów.

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Źródło:
CNN

Łączna kwota naruszeń wynikająca z audytu w Grupie Agencji Rozwoju Przemysłu to 415 milionów złotych - poinformował w czwartek zarząd ARP. "W wyniku przeprowadzonych kontroli złożono zawiadomienia do prokuratury" - przekazano. Były zarząd zaprzecza "wszelkim" stawianym przez nowe władze spółki zarzutom.

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny skorygował dane o PKB Polski w 2023 roku, według najnowszego szacunku polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 0,1 procent - wynika z komunikatu urzędu. W kwietniu GUS szacował, że PKB wzrósł w 2023 roku o 0,2 procent.

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Posłowie skierowali do sejmowej komisji finansów rządowy projekt ustawy zwiększający akcyzę na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie, czyli podgrzewane wyroby tytoniowe oraz płyn do papierosów elektronicznych.

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło zawiadomienie o kampanii wycofania odkurzaczy bezprzewodowych marki Philips. Powodem jest stwierdzenie wady w akumulatorach, które mogą przegrzewać się i w konsekwencji zapalić.

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję przez SGB-Bank - przekazano komunikacie.

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Źródło:
PAP

- To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór. To jest tak, że zgłaszamy własną ustawę, dlatego że nie udało się porozumieć w ramach rządu. Zostanie złożona w najbliższych dniach, na pewno w październiku, i ona będzie mieściła się w limicie 4 miliardów złotych, które nam zagwarantował w przyszłym budżecie pan minister Domański - powiedział Ryszard Petru (Polska 2050) w programie "Rozmowa Piaseckiego" na temat składki zdrowotnej.

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

Źródło:
tvn24.pl

Smutne rekordy i dane, które martwią. W ostatnim roku urodziło się rekordowo mało dzieci. Liczba Polaków zmalała o 130 tysięcy. To tak, jakby z mapy naszego kraju zniknęło miasto wielkości Opola. Niedługo połowa Polaków będzie po 50. Demograficzny dramat nie wróży nic dobrego. Jakie będą tego konsekwencje i jakie są szanse na zmianę tej sytuacji?

To już nie kryzys, tylko katastrofa

To już nie kryzys, tylko katastrofa

Źródło:
TVN24

- W ciągu ostatniej dekady ceny mieszkań eksplodowały. Dzisiaj 10 procent gospodarstw domowych przeznacza 40 procent budżetu na mieszkanie - mówiła Iratxe Garcia Peres, szefowa grupy S&D, w Parlamencie Europejskim. KE chce uruchomić europejski program budowy niedrogich mieszkań i w jego ramach m.in. wzmacniać publiczne i prywatne inwestycje w mieszkalnictwo oraz współpracować z instytucjami finansowymi.

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Źródło:
PAP

Dostęp do internetu w Turkmenistanie jest prawdopodobnie najdroższy na świecie, jego prędkość jest jedną z najniższych, a ceny ustala prezydent - podał opozycyjny portal turkmen.news.

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat, będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tys. zł brutto miesięcznie - zakłada projekt ustawy, który w środę poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Źródło:
PAP