ING Bank Śląski, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte o nowy wskaźnik referencyjny WIRON. Oprocentowanie kredytu będzie aktualizowane co miesiąc. Prace nad wdrożeniem nowej oferty kredytu hipotecznego trwają również w Banku Pekao, mBanku, Banku BNP Paribas oraz Banku Millennium.
Bank Millennium, ING Bank Śląski i Bank BNP Paribas w ostatnich miesiącach zdecydowały się na zawieszenie oferowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR. Powodem są przygotowania do reformy wskaźników referencyjnych, zgodnie z którą WIBOR zostanie zastąpiony przez indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W ofertach tych banków pozostały kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem.
ING Bank Śląski w poniedziałek wznowił oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że oprocentowanie takich kredytów jest już oparte o nowy wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. To pierwszy bank w Polsce, który oferuje takie rozwiązanie. Do oprocentowania kredytu jest też wliczana marża banku.
Kredyty hipoteczne oparte o WIRON
ING Bank Śląski wyjaśniał wcześniej, że "w związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu". Oznacza to, że rata może rosnąć lub maleć - w zależności od zmiany wskaźnika WIRON.
Obecnie WIRON 1M Stopa Składana wynosi 5,91559 proc. Dla porównania WIBOR 1M jest na poziomie 6,86 proc., a np. WIBOR 3M (trzymiesięczny) 6,90 proc.
Kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIRON "w najbliższych miesiącach" mają się też pojawić w Banku BNP Paribas. "Pracujemy nad udostępnieniem klientom oferty kredytów hipotecznych jak i produktów firmowych opartych o wskaźnik WIRON. Wdrożenie planujemy w najbliższych miesiącach" - poinformowało TVN24 Biznes biuro prasowe Banku BNP Paribas.
Co ważne, do oferty banku nie wrócą już kredyty hipoteczne, których oprocentowanie jest oparte o WIBOR. "Kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku WIBOR nie wrócą do naszej oferty. Do oferty ze zmiennym oprocentowaniem wrócimy już z nową ofertą opartą o wskaźnik WIRON" - podkreślili przedstawiciele Banku BNP Paribas.
Prace nad wznowieniem oferowania kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem trwają również w Banku Millennium. "Od 1 marca 2023 roku Bank Millennium zawiesił oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem w całym okresie kredytowania. W ofercie banku pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym przez 5 pierwszych lat. W banku trwają prace nad wdrożeniem nowej oferty kredytu hipotecznego i innych produktów opartych o wskaźnik referencyjny WIRON, zgodnie z harmonogramem Mapy Drogowej" - poinformował Bank Millennium w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes. "O rozpoczęciu oferowania tych produktów będziemy na bieżąco informować" - dodano.
Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao, zapewnił, że "kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem, oparte o indeks WIRON, zostaną udostępnione w ofercie Banku Pekao S.A. zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR)". - W banku trwają prace dostosowawcze, realizowane zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Nie przewidujemy opóźnienia w stosunku do terminów wskazanych przez NGR - dodał.
Rzecznik prasowy Banku Pekao przekazał, że bank - inaczej niż trzy powyższe - nie planuje wstrzymania sprzedaży kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartych na WIBOR-ze w czasie przygotowania nowej oferty opartej o WIRON. Jednocześnie Jurek przypomniał, że Bank Pekao jako pierwszy wprowadził do swojej oferty produkty oparte o wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON - kredyt w rachunku bieżącym oraz oprocentowany rachunek pomocniczy dla małych, średnich i dużych firm.
mBank nie podaje jeszcze szczegółów dotyczących wprowadzenia kredytów hipotecznych opartych o WIRON. "Prace trwają" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
W Citi Handlowym również trwają prace nad przygotowaniem do wdrożenia wskaźnika WIRON. - Przygotowujemy pierwsze produkty oparte o wskaźnik WIRON. Nie mamy planów zawieszenia produktów opartych o zmienną stopę procentową. Prace wdrożeniowe przebiegają zgodnie z założeniami zaprezentowanymi w Mapie Drogowej - zapewniła Marta Wałdoch, rzeczniczka prasowa Citi Handlowego.
Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.
Zamiana WIBOR na WIRON
Narodowy Bank Polski w "Raporcie o stabilności systemu finansowego" opublikowanym w ostatnich tygodniach informował, że zamiana WIBOR na WIRON może stanowić problem nie w przypadku nowych umów kredytowych, ale w zakresie już istniejących. Bank centralny wskazał na konieczność konwersji oprocentowania w taki sposób, aby żadna ze stron nie była uprzywilejowana.
Na razie nie wiadomo, jak konwersja oprocentowania będzie wyglądała w szczegółach.
"Bank będzie postępował zgodnie z zadami i terminami określonymi przez Narodową Grupę Roboczą dla całego rynku. Zasady zmiany kredytów z WIBOR na WIRON mają być określone w Rozporządzeniu, na które jeszcze czekamy" - przekazało biuro prasowe Banku BNP Paribas.
- Zastąpienie wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR w umowie na kredyt hipoteczny nastąpi na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów, na mocy którego może zostać określony zamiennik dla tego wskaźnika i odpowiedni spread korygujący. Odbędzie się to zgodnie z Mapą Drogową Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych - poinformował Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock