Dodatek mieszkaniowy - komu przysługuje i jak się o niego ubiegać? Jakie przepisy zmieniły się w 2022?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl
Ekspert o rynku nieruchomości
Ekspert o rynku nieruchomościTVN24
wideo 2/3
Ekspert o rynku nieruchomościTVN24

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie pieniężne na utrzymanie posiadanego lub wynajmowanego mieszkania bądź domu jednorodzinnego. Z dodatku mogą skorzystać osoby w trudnej sytuacji materialnej po spełnieniu określonych kryteriów. Kto może skorzystać z dodatku mieszkaniowego i jak się o niego ubiegać? Co zmieniło się od 1 lipca 2022 roku?

● Dodatek mieszkaniowy to świadczenie na utrzymanie mieszkania lub domu jednorodzinnego. ● Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na wniosek przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. ● Konieczne jest spełnienie warunków dotyczących prawa do lokalu, osiąganego dochodu oraz powierzchni lokalu. ● Od 1 lipca 2022 roku zmieniono część przepisów w zakresie przyznawania dodatków mieszkaniowych.

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy to forma pomocy ze strony państwa dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Przybiera ona formę świadczenia pieniężnego na utrzymanie posiadanego lub wynajmowanego mieszkania albo domu jednorodzinnego. Dodatek mieszkaniowy, nazywany też potocznie dodatkiem do czynszu, przyznawany jest na wniosek uprawnionej osoby przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Przyznaje się go w drodze decyzji administracyjnej.

Kryteria, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o świadczenie, a także szczegółowe zasady jego przydzielania określone zostały w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. Ponadto od 1 lipca 2022 roku obowiązują w tym zakresie nowe przepisy, które zmieniły m.in. definicję dochodu, za wskaźnik wykorzystywany do ustalania prawa do świadczenia przyjęły przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, a także zmieniły wzór wniosku o dodatek mieszkaniowy.

ZOBACZ TEŻ: Tąpnięcie w sprzedaży mieszkań. Nowe dane

Dodatek mieszkaniowy - warunki

Aby uzyskać dodatek mieszkaniowy, konieczne jest jednoczesne spełnienie trzech warunków:

● posiadanie określonego w ustawie prawa do lokalu, ● dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć określonego w ustawie pułapu, ● powierzchnia lokalu nie może być większa niż określona w ustawie.

Prawo do lokalu

Dodatek mieszkaniowy przysługuje podmiotom, które posiadają określone w przepisach prawo do lokalu:

● najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, ● osobom, które posiadają spółdzielcze prawo do zajmowanego lokalu mieszkalnego, ● osobom, które mieszkają w lokalach znajdujących się w budynkach, które są ich własnością, oraz właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych, ● osobom, które posiadają tytuł prawny do lokalu mieszkalnego i ponoszą wydatki związane z jego zajmowaniem, ● osobom, które zajmują lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, które jednocześnie oczekują na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny.

Dodatek przysługuje w związku z zamieszkiwaniem albo zajmowaniem jednego lokalu, ale też w sytuacji, gdy posiada się więcej niż jeden tytuł prawny do lokalu.

Kryterium dochodowe

Warunkiem uzyskania dodatku mieszkaniowego jest także spełnienie kryterium dochodowego. Kryterium to wymaga, by w okresie trzech miesięcy przed datą złożenia wniosku średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekroczył:

● 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w gospodarstwie jednoosobowym, ● 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w gospodarstwie wieloosobowym.

W 2022 roku miesięczny dochód na osobę nie może przekroczyć zatem:

● 2265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym, ● 1698,76 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Warto podkreślić, że obowiązujące od 1 lipca 2022 roku przepisy ujednoliciły definicję dochodu. Dla różnych przepisów z zakresu mieszkalnictwa funkcjonuje obecnie to samo rozumienie tego pojęcia. Uproszczono także sposób wyliczenia wysokości dochodu, przyjmując co do zasady jako podstawę dochód netto, czyli kwotę, którą otrzymuje osoba uprawniona.

ZOBACZ TEŻ: Załamanie w mieszkaniówce. "Czarny scenariusz przechodzi w fazę realizacji"

Powierzchnia lokalu

Trzecim kryterium do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy jest powierzchnia użytkowa lokalu lub budynku mieszkalnego. Punktem odniesienia jest w tym przypadku tzw. normatywna powierzchnia użytkowa, która w przeliczeniu na liczbę osób tworzących gospodarstwo domowe nie może przekroczyć:

● 35 m2 dla jednej osoby, ● 40 m2 dla dwóch osób, ● 45 m2 dla trzech osób, ● 55 m2 dla czterech osób, ● 65 m2 dla pięciu osób, ● 70 m2 dla sześciu osób.

Jeżeli w lokalu zamieszkuje więcej osób, na każdą kolejną osobę normatywna powierzchnia zwiększa się o 5 m2. Jeżeli natomiast w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której stan wymaga zamieszkiwania w osobnym pokoju, wówczas normatywna powierzchnia powiększana jest o 15 m2.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza tak określonej powierzchni normatywnej o więcej niż:

●  30 procent, lub ●  50 procent, jeżeli udział powierzchni kuchni i pokoi nie przekracza 60 proc. tej powierzchni.

Przykładowo, w przypadku osoby mieszkającej samotnie powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 45,5 m2 (35 m2 plus 30 proc.) albo 52,5 m2 (35 m2 plus 50 proc.) jeżeli udział powierzchni kuchni i pokoi nie przekracza 60 proc. powierzchni.

Dodatek mieszkaniowy - ile wynosi?

Wysokość dodatku mieszkaniowego została określona jako procent dochodów gospodarstwa domowego. Stanowi ona różnicę pomiędzy wydatkami takimi jak np. czynsz, opłaty za energię cieplną, wodę, ścieki i wywóz nieczystości, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek w wysokości:

● 15 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie jednoosobowym, ● 12 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie liczącym od dwóch do czterech osób, ● 10 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie pięcioosobowym i większym.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy

Od 1 lipca 2022 roku przestają obowiązywać wzory wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego określone przez rozporządzenie Rady Ministrów z 2001 roku. Od tego dnia wzór wniosku określają rady gminy. Można pobrać go w urzędzie gminy (lub miasta) albo w ośrodku pomocy społecznej, a także ze stron internetowych tych instytucji.

Bez zmian pozostaje obowiązek załączenia do wniosku wymaganych dokumentów, w tym:

● deklaracji o dochodach wszystkich osób zamieszkujących z tobą, ● dokumentów potwierdzających powierzchnię użytkową, ● rachunku za opłaty eksploatacyjne za ostatni okres rozliczeniowy, ● dokumentów potwierdzających wysokość wydatków, które poniosło się w związku z zajmowaniem mieszkania lub domu w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

Mieszkanie dla młodych

Od dodatku mieszkaniowego należy odróżnić dofinansowanie przyznawane w ramach programu rządowego "Mieszkanie dla młodych". Program ten działał w latach 2014-2018 i zakładał udzielenie nabywcy jednorazowego dofinansowania na pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez niego kredytu na zakup mieszkania lub wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, który wnoszony jest w celu prawa własności mieszkania.

Obecnie osoby, które skorzystały z programu "Mieszkanie dla młodych" mogą ubiegać się natomiast o dodatkowe wsparcie w formie spłaty części kredytu.

ZOBACZ TEŻ: Ceny najmu mieszkań stale rosną. Gdzie jest sufit?

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W lipcu i sierpniu wydano ponad pięć tysięcy paszportów tymczasowych, a od początku działania tej usługi wydano 23,2 tysiąca paszportów - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Paszporty "last minute". Tyle uratowały wyjazdów w wakacje

Paszporty "last minute". Tyle uratowały wyjazdów w wakacje

Źródło:
PAP

Rząd Japonii promuje wprowadzenie elastycznego czasu pracy, limitów nadgodzin, płatnego urlopu i czterodniowego tygodnia pracy - informuje agencja AP. To rewolucja dla Japończyków, którzy w swoim języku mają określenie na zapracowanie się na śmierć - karoshi.

Mają słowo na śmierć z przepracowania. Teraz promują czterodniowy tydzień pracy

Mają słowo na śmierć z przepracowania. Teraz promują czterodniowy tydzień pracy

Źródło:
PAP

Zwolnienia w Goldman Sachs już się rozpoczęły, będą kontynuowane do jesieni i mogą dotknąć ponad 1300 pracowników - podał Reuters, powołując się na "Wall Street Journal". Bank odnotował w lipcu ponad dwukrotny wzrost zysku w drugim kwartale.

Zwolnienia w Goldman Sachs. Ponad 1300 osób może stracić pracę

Zwolnienia w Goldman Sachs. Ponad 1300 osób może stracić pracę

Źródło:
Reuters

Bilety na trasę koncertową Oasis trafiły do sprzedaży, a zainteresowanie sprawiło problemy platformom sprzedającym. Zespół ostrzegł fanów przed odsprzedażą wejściówek po zawyżonych cenach - napisał portal stacji BBC.

Reaktywacja Oasis. Fani walczą o bilety, zespół ostrzega

Reaktywacja Oasis. Fani walczą o bilety, zespół ostrzega

Źródło:
BBC

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowy kolejowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać 1 września. Zaplanowano między innymi krótsze czasy przejazdów - z Poznania do Warszawy przejedziemy pociągiem w 2 godziny 18 minut, z Krakowa do Bochni w około 22 minuty, a podróż z Warszawy do Szczecina potrwa 4 godziny 32 minuty.

Nowy rozkład na kolei od 1 września

Nowy rozkład na kolei od 1 września

Źródło:
PAP

Do sabotażu maszyn wiertniczych doszło pod Kiruną na północy Szwecji - przekazał koncern wydobywczy LKAB. Szwedzki wywiad wcześniej ostrzegał przed zwiększonym ryzykiem aktów sabotażu ze strony Rosji.

Sabotaż maszyn w Szwecji. Wywiad wcześniej ostrzegał

Sabotaż maszyn w Szwecji. Wywiad wcześniej ostrzegał

Źródło:
PAP

Zmienia się Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Można już zalogować się na nowym ekranie do eZUS - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Dodał, że to pierwszy krok w kierunku unowocześnienia całego systemu.

Zmiana dla 13 milionów użytkowników systemu ZUS

Zmiana dla 13 milionów użytkowników systemu ZUS

Źródło:
PAP

Uderzenie pioruna doprowadziło do zamknięcia jedynej elektrowni jądrowej w Armenii - poinformował rząd, cytowany w sobotę przez Reutersa. Metsamor, jest oddalone o ok. 25 km od stolicy Armenii, Erywania. Trwa ponownie uruchamianie elektrowni.

Uderzenie pioruna wyłączyło elektrownię jądrową

Uderzenie pioruna wyłączyło elektrownię jądrową

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot w Niemczech padła główna wygrana, która wyniosła 92,5 miliona euro. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości niemal 2,9 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 30 sierpnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Najwyższy w Brazylii wydał decyzję o "całkowitym i natychmiastowym zawieszeniu" działania serwisu X Elona Muska w kraju z powodu niedotrzymania przez portal wyznaczonego terminu powołania nowego przedstawiciela prawnego i niezapłacenia nałożonych grzywien.

Serwis X zawieszony w Brazylii. Decyzja Sądu Najwyższego

Serwis X zawieszony w Brazylii. Decyzja Sądu Najwyższego

Źródło:
Reuters, PAP

Pracujemy nad zmianą przepisów, która umożliwi uzyskanie prawa jazdy kategorii B w wieku 17 lat - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że projekt jest gotowy i niebawem zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Zmiany w prawie jazdy. Minister o projekcie

Zmiany w prawie jazdy. Minister o projekcie

Źródło:
PAP

Lasy Państwowe przygotowują nowe zasady, które mają ograniczyć "szalony eksport" drewna poza Unię Europejską - poinformował w piątek resort klimatu. Przygotowane rozwiązania mają sprawić, że oferowany produkt drzewny będzie dostosowany do potrzeb polskich, a nie zagranicznych nabywców.

Koniec z "szalonym eksportem". Nowe zasady

Koniec z "szalonym eksportem". Nowe zasady

Źródło:
PAP

Z powodu najnowszych amerykańskich sankcji chińscy eksporterzy przestali dostarczać produkty do Rosji bez zaliczki - podał dziennik "Izwiestia", przy czym powołał się na prezesa Związku Przewoźników i Spedytorów Drogowych. Gazeta wyjaśniła, że sankcje zaniepokoiły chińskich producentów i banki.

Chińczycy zmieniają podejście do eksportu do Rosji 

Chińczycy zmieniają podejście do eksportu do Rosji 

Źródło:
PAP

Żłobki drożeją nawet kilkukrotnie, ale finalnie rodzice mają zapłacić mniej - to efekt nowego rządowego programu Aktywny rodzic. Podwyżki w placówkach publicznych można tłumaczyć pustkami w kasie samorządów, ale co z prywatnymi żłobkami? - To działanie tylko dla zysku - mówi jedna z ekspertek. Nie zgadza się z nią była właścicielka żłobka, która podkreśla, że to działalność na granicy opłacalności.

Prywatne żłobki a Aktywny Rodzic. "To był ostateczny impuls, żeby zamknąć biznes"

Prywatne żłobki a Aktywny Rodzic. "To był ostateczny impuls, żeby zamknąć biznes"

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku zakończy się tranzyt przez ukraińskie terytorium nie tylko rosyjskiego gazu, ale także rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie dla portalu Nowyny.LIVE.

Koniec tranzytu rosyjskiej ropy. Ważna zapowiedź

Koniec tranzytu rosyjskiej ropy. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Finansowa przyszłość platformy Telegram stoi pod znakiem zapytania po aresztowaniu właściciela Pawła Durowa - napisał dziennik "Financial Times". Wskazał, że zagrożone są plany wprowadzenia firmy na giełdę w ciągu najbliższych dwóch lat.

Media: finansowa przyszłość Telegramu pod znakiem zapytania

Media: finansowa przyszłość Telegramu pod znakiem zapytania

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, Velobank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami BLIK.

Przerwa w największym banku. "Wykonaj wszystkie ważne transakcje wcześniej"

Przerwa w największym banku. "Wykonaj wszystkie ważne transakcje wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Będę oczekiwał od pani minister wyjaśnienia, dlaczego w sposób bardzo nieprecyzyjny zinterpretowała naszą decyzję - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, odnosząc się do wypowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Szef rządu zapewnił, że budżecie przewidziano miliardy na sektor mieszkaniowy, a decyzje dotyczące podziału środków nie zostały jeszcze podjęte.

Kolejny zgrzyt w sprawie kredytu zero procent. "Będę oczekiwał od pani minister wyjaśnienia"

Kolejny zgrzyt w sprawie kredytu zero procent. "Będę oczekiwał od pani minister wyjaśnienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Co najmniej dziewięć zespołów ratowników interweniowało w Górach Skalistych w USA po tym, jak uczestnik firmowego wyjazdu integracyjnego odłączył się od swoich kolegów. W dodatku znajomi zabrali przedmioty, którymi wcześniej oznaczyli trasę pośród skał. Jak mówią ratownicy, którzy musieli znieść mężczyznę ze szczytu, "w biurze w najbliższych dniach i tygodniach dojdzie do kilku niezręcznych spotkań".

Pracownik zgubił się na wyjeździe integracyjnym. Trzeba go było znieść na noszach

Pracownik zgubił się na wyjeździe integracyjnym. Trzeba go było znieść na noszach

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Rada Nadzorcza Alior Banku odwołała Radomira Gibałę ze stanowiska wiceprezesa oraz z zarządu z dniem 31 sierpnia 2024 roku - przekazano w komunikacie.

Zmiany w zarządzie Alior Banku

Zmiany w zarządzie Alior Banku

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Vabysmo. Decyzję podjęto z powodu wystąpienia poważnej wady jakościowej. Nadano jej I klasę, "która oznacza, że wada potencjalnie zagraża życiu lub może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia".

Wycofanie z aptek. Wada, "która potencjalnie zagraża życiu"

Wycofanie z aptek. Wada, "która potencjalnie zagraża życiu"

Źródło:
tvn24.pl

Świadczenie 800 plus będzie przysługiwało tym dzieciom ukraińskim, które są skutecznie objęte obowiązkiem szkolnym. Weryfikacja spowoduje wyraźną redukcję tych płatności - powiedział podczas konferencji w piątek premier Donald Tusk.

800 plus dla ukraińskich dzieci do weryfikacji. "Żeby wyeliminować nadużycia"

800 plus dla ukraińskich dzieci do weryfikacji. "Żeby wyeliminować nadużycia"

Źródło:
PAP