Dodatek mieszkaniowy - komu przysługuje i jak się o niego ubiegać? Jakie przepisy zmieniły się w 2022?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl
Ekspert o rynku nieruchomości
Ekspert o rynku nieruchomościTVN24
wideo 2/3
Ekspert o rynku nieruchomościTVN24

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie pieniężne na utrzymanie posiadanego lub wynajmowanego mieszkania bądź domu jednorodzinnego. Z dodatku mogą skorzystać osoby w trudnej sytuacji materialnej po spełnieniu określonych kryteriów. Kto może skorzystać z dodatku mieszkaniowego i jak się o niego ubiegać? Co zmieniło się od 1 lipca 2022 roku?

● Dodatek mieszkaniowy to świadczenie na utrzymanie mieszkania lub domu jednorodzinnego. ● Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na wniosek przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. ● Konieczne jest spełnienie warunków dotyczących prawa do lokalu, osiąganego dochodu oraz powierzchni lokalu. ● Od 1 lipca 2022 roku zmieniono część przepisów w zakresie przyznawania dodatków mieszkaniowych.

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy to forma pomocy ze strony państwa dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Przybiera ona formę świadczenia pieniężnego na utrzymanie posiadanego lub wynajmowanego mieszkania albo domu jednorodzinnego. Dodatek mieszkaniowy, nazywany też potocznie dodatkiem do czynszu, przyznawany jest na wniosek uprawnionej osoby przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Przyznaje się go w drodze decyzji administracyjnej.

Kryteria, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o świadczenie, a także szczegółowe zasady jego przydzielania określone zostały w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. Ponadto od 1 lipca 2022 roku obowiązują w tym zakresie nowe przepisy, które zmieniły m.in. definicję dochodu, za wskaźnik wykorzystywany do ustalania prawa do świadczenia przyjęły przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, a także zmieniły wzór wniosku o dodatek mieszkaniowy.

ZOBACZ TEŻ: Tąpnięcie w sprzedaży mieszkań. Nowe dane

Dodatek mieszkaniowy - warunki

Aby uzyskać dodatek mieszkaniowy, konieczne jest jednoczesne spełnienie trzech warunków:

● posiadanie określonego w ustawie prawa do lokalu, ● dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć określonego w ustawie pułapu, ● powierzchnia lokalu nie może być większa niż określona w ustawie.

Prawo do lokalu

Dodatek mieszkaniowy przysługuje podmiotom, które posiadają określone w przepisach prawo do lokalu:

● najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, ● osobom, które posiadają spółdzielcze prawo do zajmowanego lokalu mieszkalnego, ● osobom, które mieszkają w lokalach znajdujących się w budynkach, które są ich własnością, oraz właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych, ● osobom, które posiadają tytuł prawny do lokalu mieszkalnego i ponoszą wydatki związane z jego zajmowaniem, ● osobom, które zajmują lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, które jednocześnie oczekują na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny.

Dodatek przysługuje w związku z zamieszkiwaniem albo zajmowaniem jednego lokalu, ale też w sytuacji, gdy posiada się więcej niż jeden tytuł prawny do lokalu.

Kryterium dochodowe

Warunkiem uzyskania dodatku mieszkaniowego jest także spełnienie kryterium dochodowego. Kryterium to wymaga, by w okresie trzech miesięcy przed datą złożenia wniosku średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekroczył:

● 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w gospodarstwie jednoosobowym, ● 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w gospodarstwie wieloosobowym.

W 2022 roku miesięczny dochód na osobę nie może przekroczyć zatem:

● 2265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym, ● 1698,76 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Warto podkreślić, że obowiązujące od 1 lipca 2022 roku przepisy ujednoliciły definicję dochodu. Dla różnych przepisów z zakresu mieszkalnictwa funkcjonuje obecnie to samo rozumienie tego pojęcia. Uproszczono także sposób wyliczenia wysokości dochodu, przyjmując co do zasady jako podstawę dochód netto, czyli kwotę, którą otrzymuje osoba uprawniona.

ZOBACZ TEŻ: Załamanie w mieszkaniówce. "Czarny scenariusz przechodzi w fazę realizacji"

Powierzchnia lokalu

Trzecim kryterium do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy jest powierzchnia użytkowa lokalu lub budynku mieszkalnego. Punktem odniesienia jest w tym przypadku tzw. normatywna powierzchnia użytkowa, która w przeliczeniu na liczbę osób tworzących gospodarstwo domowe nie może przekroczyć:

● 35 m2 dla jednej osoby, ● 40 m2 dla dwóch osób, ● 45 m2 dla trzech osób, ● 55 m2 dla czterech osób, ● 65 m2 dla pięciu osób, ● 70 m2 dla sześciu osób.

Jeżeli w lokalu zamieszkuje więcej osób, na każdą kolejną osobę normatywna powierzchnia zwiększa się o 5 m2. Jeżeli natomiast w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której stan wymaga zamieszkiwania w osobnym pokoju, wówczas normatywna powierzchnia powiększana jest o 15 m2.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza tak określonej powierzchni normatywnej o więcej niż:

●  30 procent, lub ●  50 procent, jeżeli udział powierzchni kuchni i pokoi nie przekracza 60 proc. tej powierzchni.

Przykładowo, w przypadku osoby mieszkającej samotnie powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 45,5 m2 (35 m2 plus 30 proc.) albo 52,5 m2 (35 m2 plus 50 proc.) jeżeli udział powierzchni kuchni i pokoi nie przekracza 60 proc. powierzchni.

Dodatek mieszkaniowy - ile wynosi?

Wysokość dodatku mieszkaniowego została określona jako procent dochodów gospodarstwa domowego. Stanowi ona różnicę pomiędzy wydatkami takimi jak np. czynsz, opłaty za energię cieplną, wodę, ścieki i wywóz nieczystości, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek w wysokości:

● 15 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie jednoosobowym, ● 12 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie liczącym od dwóch do czterech osób, ● 10 proc. dochodów gospodarstwa domowego w gospodarstwie pięcioosobowym i większym.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy

Od 1 lipca 2022 roku przestają obowiązywać wzory wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego określone przez rozporządzenie Rady Ministrów z 2001 roku. Od tego dnia wzór wniosku określają rady gminy. Można pobrać go w urzędzie gminy (lub miasta) albo w ośrodku pomocy społecznej, a także ze stron internetowych tych instytucji.

Bez zmian pozostaje obowiązek załączenia do wniosku wymaganych dokumentów, w tym:

● deklaracji o dochodach wszystkich osób zamieszkujących z tobą, ● dokumentów potwierdzających powierzchnię użytkową, ● rachunku za opłaty eksploatacyjne za ostatni okres rozliczeniowy, ● dokumentów potwierdzających wysokość wydatków, które poniosło się w związku z zajmowaniem mieszkania lub domu w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

Mieszkanie dla młodych

Od dodatku mieszkaniowego należy odróżnić dofinansowanie przyznawane w ramach programu rządowego "Mieszkanie dla młodych". Program ten działał w latach 2014-2018 i zakładał udzielenie nabywcy jednorazowego dofinansowania na pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez niego kredytu na zakup mieszkania lub wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, który wnoszony jest w celu prawa własności mieszkania.

Obecnie osoby, które skorzystały z programu "Mieszkanie dla młodych" mogą ubiegać się natomiast o dodatkowe wsparcie w formie spłaty części kredytu.

ZOBACZ TEŻ: Ceny najmu mieszkań stale rosną. Gdzie jest sufit?

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Bank Japonii (BoJ) podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, do którego doszło w 2008 roku - przekazał portal stacji CNN.

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

Reprezentujemy tylko węgierskie interesy i nie zamierzamy płacić za cudze wojny - podkreślił w mediach społecznościowych węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej premier Donald Tusk napisał, że jeśli Viktor Orban zablokuje europejskie sankcje przeciw Rosji, to będzie jasne, że "gra w drużynie Putina".

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Na placu Świętego Marka w Wenecji trwają prace konserwacyjne. Archeolodzy odkryli tam fragmenty muru budynku wzniesionego między VI a X wiekiem. Od soboty znalezisko można podziwiać zza ogrodzenia ustawionego na słynnym placu.

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Źródło:
PAP

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP