Słabsze tempo wzrostu gospodarczego zwiększa prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych - przekazał w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jak dodał, na pierwsze obniżki trzeba będzie poczekać co najmniej do marca przyszłego roku.
- Słabsze tempo wzrostu gospodarczego oznacza niższą presję inflacyjną. W związku z tym prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w przyszłym roku raczej rośnie. Trudno jednak powiedzieć, kiedy dokładnie i w jakiej skali obniżki mogłyby nastąpić - powiedział Kotecki.
Członek RPP podkreślił, że do możliwość dyskusji na temat cięć pojawi się "nie wcześniej niż w marcu". - Musimy mieć jasność, co do tego, co będzie się działo z cenami energii i cenami administrowanymi, które zwykle w styczniu są zmieniane - wyjaśnił. Według niego ceny energii pozostaną niezmienione.
Przeczytaj również: Nowa prognoza w sprawie stóp procentowych. "Cztery cięcia"
Cięcia nie będą mocne
- Marcowa projekcja potwierdzi, jak sądzę, dochodzenie do celu inflacyjnego jak nie w 2025, to w 2026 r. Czy to wystarczy RPP do podjęcia decyzji o rozpoczęciu luzowania polityki pieniężnej, trudno w tej chwili przesądzać. Tak czy inaczej, nie sądzę, że ewentualne cięcia stóp będą mocne. Moim zdaniem należy je wprowadzać ostrożnie i stopniowo - powiedział.
Członek RPP uważa, że listopadowa projekcja PKB na 2025 r. może być nieco zbyt optymistyczna.
- Nie widzę czynnika, który w najbliższym czasie mógłby istotnie przyspieszyć wzrost gospodarczy do poziomu potencjalnego. Ani sytuacja wewnętrzna opisywana wskaźnikami produkcji, sprzedaży czy sytuacją na rynku kredytowym, ani sytuacja za granicą nie wskazują na jakieś szybkie odbicie aktywności gospodarczej - powiedział.
Stopy procentowe w Polsce
W październiku RPP utrzymała stopy na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 5,75 proc.
RPP we wrześniu ubiegłego roku zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. W październiku 2023 roku RPP ścięła stopy o kolejne 25 punktów bazowych.
Dalszych obniżek nie było. W kolejnych miesiącach RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock