"Było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna"

Źródło:
TVN24
Piotr Woźniak o wstrzymaniu inwestycji Orlenu Olefiny III
Piotr Woźniak o wstrzymaniu inwestycji Orlenu Olefiny IIITVN24
wideo 2/9
Piotr Woźniak o wstrzymaniu inwestycji Orlenu Olefiny IIITVN24

Dobra. Tyle tylko, że oczywiście jest niesłychanie spóźniona - tak decyzję zarządu Orlenu o wstrzymaniu projektu Olefiny III skomentował na antenie TVN24 Piotr Woźniak, były minister gospodarki oraz były szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie ostro podsumował plany spółki na kontynuację projektu. Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia.

W środę Łukasz Frątczak z TVN24 i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski w swoim reportażu "Ciało obce" ujawnili, że kosztem 3,7 proc. inwestycji Orlen stracił wyłączną kontrolę nad instalacją zabezpieczającą przyszłość finansową paliwowego giganta.

Reporterzy przeprowadzili wspólne śledztwo dotyczące kulis powstania i budowy przez Orlen kompleksu Olefiny III. "Dotarliśmy do niepublikowanych wcześniej umów, dokumentów oraz materiałów z posiedzeń Rady Nadzorczej Orlenu w latach 2021-2023, a także do prezentacji i plików wewnętrznego zespołu Orlenu, odpowiadającego za wybudowanie Olefin".

Tego samego dnia zarząd Orlenu zdecydował o zatrzymaniu projektu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie - poinformował koncern w komunikacie. Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia, w sposób umożliwiający racjonalizację koniecznych do poniesienia nakładów.

CZYTAJ WIĘCEJ O DECYZJI O WSTRZYMANIU INWETYCJI OLEFINY III>>>>

Decyzja Orlenu "niesłychanie spóźniona"

Piotr Woźniak, były minister gospodarki oraz były szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, pytany we "Wstajesz i wiesz" o to, jak oceniać decyzje zarządu Orlenu, by nie kontynuować inwestycji w Olefiny III w obecnym kształcie powiedział, że jest to decyzja dobra, tyle tylko, że "oczywiście jest niesłychanie spóźniona". - Ograniczałbym tutaj odpowiedzialność do samego zarządu, bo tu w koncercie pracują dwa organy spółki, zarząd i Rada Nadzorcza - podkreślił.

- To Rada Nadzorcza ma najwięcej instrumentów do tego, żeby ocenić, tak jak to Rada Nadzorcza, ocenić każdą, każdy dział działalności spółki, w tym oczywiście inwestycyjny, przez zatwierdzanie planów, zatwierdzanie budżetów do tych planów i nie mówiąc generalnie o strategii - powiedziała były minister.

Budowa Olefin III

Napompowana inwestycja

Woźniak zaznaczył, że "każda inwestycja (...) generuje koszty i to poważne".

- Za ten okres opóźnienia, to znaczy od momentu, kiedy nowe władze w spółce nastały, do momentu, kiedy skutecznie podjęto decyzję (...), to oczywiście zostały poniesione odpowiednie koszty, które będzie można policzyć - powiedział Woźniak.

Były minister podkreślił, że by je policzyć, to " trzeba mieć dogłębną wiedzę i taką wiedzę ma odpowiedni minister odpowiedzialny za to".

- W tym wypadku tu chodzi o ministra prawdopodobnie aktywów państwowych, który powinien nad tym czuwać. On ma swoich przedstawicieli, albo przynajmniej jednego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej, ale do tej pory tak wyraźnie nie skorzystał. Bo pozwolił na to opóźnienie prawie roczne, jeśli nie ponadroczne - wskazał gość TVN24. - I za to poniesienie tych kosztów, które są najwyraźniej nietrafione, oczywiście wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność i to jest do rozliczenia. Mając oczywiście w pamięci to, że cała ta inwestycja od samego początku była, mówiąc kolokwialnie, napompowana - dodał.

NAJWAŻNIEJSZE USTALENIA FRĄTCZAKA I JADCZAKA O OLEFINACH III>>>

Dlaczego Olefiny III były tak drogie?

Na prośbę o podjęcie próby wytłumaczenia "dlaczego tyle to kosztuje" i skąd taki rozmiar kosztów, Woźniak podkreślił, że bez dogłębnej wiedzy możemy mówić tylko ostrożnie.

- Wiadomo było, że koszt, czyli budżet tego projektu był planowany w momencie rozpoczęcia na 8,3 miliarda. Potem szybko został zwiększony i od początku było wiadomo, również obecnym w tej chwili w Radzie Nadzorczej i w Zarządzie, że to jest, mówiąc kolokwialnie, naciągany koszt, bo on jest znacznie wyższy - powiedział Woźniak.

Orlen wyjaśnił, że decyzja o zatrzymaniu projektu Olefiny III uchroni spółkę przed stratą ok. 15 mld złOrlen

Zaznaczył przy tym, że potrzeba na rynku produktów, które produkują takie fabryki jak Olefiny, jest niekwestionowana.

- I jest ich potrzebnych sporo na rynku, z tym, że niestety w większości to są produkty niskomarżowe - podkreślił były prezes PGNiG.

- To jest dosyć duży paradoks tego przemysłu, że produkty, na które jest stały i dosyć dobry popyt, cały czas są niskomarżowe - wyjaśnia były prezes PGNiG. - Podczas planowania inwestycji przy budżecie ośmiomiliardowy, przyjęto te marże na bardzo wysokim poziomie, nierynkowym, znacznie ponadrynkowym - zaznaczył.

Nowa Chemia i opłacalność projektu

- Dzisiaj dowiedzieliśmy się, (...) że do tej pory poniesiono, jak w tym komunikacie podano, (...) 13 miliardów złotych. I teraz ogłoszono, że inwestycja została wstrzymana, została jej nadana nowa nazwa i będzie kosztował 34 miliardy złotych. Wcześniej konsensus rynkowy i "wiedza powszechna" była taka, że ten projekt będzie kosztował co najmniej 50 miliardów złotych - powiedział gość TVN24.

Orlen wyjaśnił, że zapowiadany projekt Nowa Chemia to przedsięwzięcie oparte o nowe założenia technologiczne, operacyjne i biznesoweOrlen

Był minister wskazał, że dotychczasowa suma inwestycji, to 47 miliardów i jest to "oczywiście różnica w stosunku do tych plotkarskich 50 miliardów, ale to jest praktycznie ta sama suma".

- To co się zmieniło po tej decyzji? (...) De facto mamy do czynienia ze status quo, to znaczy budżet jaki był, taki jest. Poza tym, że w mediach się pokazała oświadczenie i koszty jakie były, takie są. (...) Inwestycja, od początku było wiadomo, że ona jest nietrafiona - zaznaczył.

Inwestycja na niemal sto lat?

Były prezes PGNiG zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z rentownością inwestycji.

- Czy rzeczywiście ta inwestycja, nawet po tych 47 miliardach złotych będzie rentowna? Otóż wyczytałem w tym komunikacie i tu sobie wynotowałem, że EBITDA w przypadku zakończenia tej inwestycji będzie rocznie przynosiła 500 do 800 milionów złotych. Przy czterdziestoparomiliardowym budżecie, to oznacza, że ona się spłaci za mniej więcej 70 lat - wypunktował. - Według obecnego stanu wiedzy. A przecież według innego stanu wiedzy nie można niczego oceniać, bo to się wymyka spoza jakiejkolwiek racjonalnej oceny. Więc jeżeli to ma być horyzont 70 lat, to ja nigdy w swojej historii, ja już mam dosyć siły głosu, żeby to powiedzieć, nie planowałem niczego na dłużej, niż to wynika z technicznej zdolności samej instalacji - wskazał Piotr Woźniak.

Były minister finansów podkreślił, że "planowanie inwestycji, która by się spłaciła za 70 lat, to prawie za 100, jest obarczone niesłychanie wysokim ryzykiem i krótko mówiąc jest absurdem".

Do wybuchu doszło w obrębie instalacji Olefiny II
W 2021 roku koszt inwestycji szacowano na 13,5 mld złorlen.pl

- Dlatego, że wiadomo doskonale, że techniczna zdolność do jakiejkolwiek produkcji (...) nigdy nie przekracza 20 czy 25 lat. W związku z tym przez ten okres, przed spłatą jeszcze, trzeba będzie 4 do 5 razy zrobić remont generalny, czyli de facto postawić ją na nowo - zauważył. - Ja nie wiem, czy to zostało uwzględnione w tych kalkulacjach 34 plus (miliardy - przyp. red.) te poniesione już miliardy, czy nie. I cały taki szereg pytań, które właściciel, którym jest w dużej części Skarb Państwa, ma prawo wymagać - podkreślił.

Co się działo przez ten rok?

Piotra Woźniaka zaskakuje duże opóźnienie związane z podjęciem decyzji i w związku z tym zadałby kilka pytań.

- Po pierwsze zapytać, co się działo przez ten rok, że szanowne organy, szanowne i wielkie spółki dochodziły do wniosku, który był na początku znany wszystkim, byle przechodniowi na ulicy i byle pasażerowi, byle pasażerowi każdego tramwaju, że ta inwestycja jest nierentowna, to oni doszli do tego wniosku po 12 miesiącach albo lepiej - stwierdza.

Woźniak pytany o to, dlaczego Daniel Obajtek dostał wolną rękę, by "wydawać tak grube miliardy złotych" oraz czy w jego ocenie można postawić Obajtkowi zarzuty o działanie na szkodę spółki stwierdził, że "takich (zarzutów - przyp. red.) wolałbym nie formułować". Zaznaczył, że chciałby poznać uzasadnienie tej inwestycji.

- Tylko ja chce wiedzieć, czy to uzasadnienie (...) jest stekiem wykrzykników, czy jest rzeczywiście jakikolwiek konkret - nawiązując tym samym najprawdopodobniej do wpisu Daniela Obajtka na portalu X.

- Powtarzam, w momencie, kiedy nowe władze weszły do spółki, na mnie to sprawiło wrażenie, jakby prowadziły stuprocentową kontynuację polityki poprzedniej władzy. Począwszy od pierwszego posiedzenia Rady Nadzorczej, która zrealizowała cały program posiedzenia Rady Nadzorczej,(...), który został ustalony jeszcze przez pana Obajtka. Co do ostatniego punktu, i zgodnie z jego intencjami - stwierdził były prezes PGNiG. - Aż do momentu, kiedy wczoraj się dowiedzieliśmy, że nie trafiono z inwestycją Olefiny, o czym było wiadomo od samego początku, kiedy te władze i jeszcze zanim te władze w dodatku zdążyły wejść do spółki, to już było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna. Kto za to odpowiada? - dodał.

Właściwe organy powinny to ocenić

Na koniec Woźniak stwierdził, że "już chyba nadszedł na to czas, żeby to przesunąć do organów, które właściwie to ocenią"

- A tu tymczasem mamy do czynienia z sytuacją, kiedy jak pan wie, poszła fala wniosków o zniesienie immunitetu europarlamentarzystom polskim, którzy byli w różnych nieczystych interesach wymieniani. Nie chcę mówić, że są zaangażowani, bo to nie wiadomo. Ale w stosunku do prezesa Orlenu, dobrze powiedziałem, nawet nikt takiego wniosku nie sformułował - zauważył nawiązując tym do sprawy Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości i jego działalności przy Funduszu Sprawiedliwości. - Wiedząc doskonale o tym, że nie tylko ta inwestycja, ale cały szereg tzw. działań Orlenu, były po prostu na granicy jakiegokolwiek zdrowego rozsądku. Ale nikt się nie poważył złożyć wniosku o zniesienie immunitetu - zauważył.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media