Przemycał bursztyn, który może być wart nawet pół miliona złotych. "Ukrył go pod kołem zapasowym, w siedzeniach i w bagażniku"

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Zosin. Obywatel Ukrainy przemycał w samochodzie bursztyn wart jest nawet pół miliona złotych
Zosin. Obywatel Ukrainy przemycał w samochodzie bursztyn wart jest nawet pół miliona złotychIzba Administracji Skarbowej w Lublinie
wideo 2/6
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Zosinie (woj. lubelskie) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili przemyt około 37 kilogramów bursztynu. Jak informują, obywatel Ukrainy ukrył go w samochodzie: pod kołem zapasowym, w siedzeniach i w bagażniku. Ze skrytek pojazdu funkcjonariusze wydobyli w sumie 302 bryły bursztynu. Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie.

Na kontrabandę funkcjonariusze KAS natknęli się na polsko-ukraińskim przejściu w Zosinie podczas kontroli samochodu osobowego, którym kierował obywatel Ukrainy.

- Mężczyzna ukrył bursztyn pod kołem zapasowym, w siedzeniach i w bagażniku. Ze skrytek pojazdu funkcjonariusze wydobyli w sumie 302 bryły, w tym niektóre o wadze nawet 500 gramów - przekazał Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Wydobyli w sumie 302 bryłyIzba Administracji Skarbowej w Lublinie

Wartość rynkowa przemycanego bursztynu: nawet pół miliona złotych

Wartość rynkowa bursztynu oszacowana została nawet na pół miliona złotych.

Niektóre bryły ważyły 500 gram Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Funkcjonariusze KAS zatrzymali przemycany towar, a przeciwko obywatelowi Ukrainy wszczęli postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary mężczyzna wpłacił 25 tysięcy złotych.

Pierwszy tak duży przemyt w tym roku

Jak dodał rzecznik, w tym roku jest to pierwszy tak duży przemyt udaremniony przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na przejściach granicznych w województwie lubelskim.

Przemycał bursztyn wart jest nawet pół miliona złotychIzba Administracji Skarbowej w Lublinie

- Na granicy tak piękne bryły kopalnej żywicy trafiają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj przemycany jest drobny, nieoszlifowany bursztyn - komentował Deruś.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Pozostałe wiadomości