Kulesze Kościelne, Kobylin-Borzymy, Brańsk i Przytuły - to podlaskie gminy, w których w poprzednich wyborach prezydenckich, w pierwszej turze Andrzej Duda uzyskał ponad 80 proc. poparcia. Teraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości też jest tam numerem jeden, ale nie mógł liczyć na tak wysoki rezultat. Skutecznie "podgryźli" go kandydaci skrajnej prawicy.
Na żyletki - tak o wynikach w pierwszej turze wyborów prezydenckich mówią publicyści i politycy. Wyniki late poll przygotowane przez Ipsos dla TVN24, Polsatu i TVP wskazują, że wyniki kandydatów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości są bardzo zbliżone.
Ciekawym punktem na tej wyborczej mapie jest gmina Kulesze Kościelne, która uchodziła za bastion Prawa i Sprawiedliwości. Była to jedna z gmin w Polsce, w których ubiegający się pięć lat temu o reelekcję Andrzej Duda zdeklasował kandydata Platformy Obywatelskiej. Kandydat PiS dal cieszy się tam dużym poparciem, ale już nie tak wysokim jak w poprzednich wyborach prezydenckich.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Według danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, Karol Nawrocki uzyskał 60,33 proc. głosów. Drugi najlepszy wynik osiągnął Sławomir Mentzen (17,44 proc.). Trzecia lokata przypadła Grzegorzowi Braunowi (11,82 proc.). Tymczasem kandydat Platformy Obywatelskiej otrzymał 3,96 proc.
A jak to wyglądało w 2020 roku, gdy w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego uczestniczyli Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski?
Wtedy urzędujący prezydent uzyskał w Kuleszach Kościelnych 82,75 proc., a kandydat PO 2,71 proc. W drugiej turze Trzaskowski osiągnął niemal trzy razy lepszy wynik (7,24 proc.) niż za pierwszym razem, ale niekwestionowanym numerem jeden pozostał Andrzej Duda z poparciem na poziomie 92,76 proc.
Podobny efekt można zaobserwować również w innych podlaskich gminach, w których w poprzednich wyborach Andrzej Duda uzyskał ponad 80 proc. głosów. Wygląda na to, że wyborcy Dudy sprzed pięciu lat nie zmienili poglądów, ale Karol Nawrocki odpowiada im nieco mniej niż urzędujący prezydent. Część z nich przerzuciła swoje głosy na Mentzena i Brauna.
Tak jest na przykład w gminach: Przytuły (powiat łomżyński), Kobylin-Borzymy (powiat wysokomazowiecki) i w gminie Brańsk (powiat bielski). W tej pierwszej Nawrocki otrzymał 64,49 proc., w drugiej 60,95 proc. W Brańsku mógł liczyć na 55,82 proc.
Na słabszy niż poprzednio wynik kandydata PiS mogły mieć wpływ wysokie rezultaty Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna. W każdej we wspomnianych gmin. kandydat Konfederacji uzyskał ponad 17 procent głosów. Z kolei Braun otrzymywał w tych miejscach od 7,25 proc. do 10,32 proc.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jak zagłosowało Podlasie?
Według danych PKW ze 100 proc. obwodów w województwie podlaskim, najlepszy wynik uzyskał Karol Nawrocki zdobywając 35,64 proc. głosów, na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z poparciem na poziomie 23,31 proc. Trzeci wynik w Podlaskiem uzyskał Sławomir Mentzen - 17,07 proc., czwarty Grzegorz Braun - 7,70 proc. a piąty Szymon Hołownia - 5,78 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Adrian Zandberg (3,63 proc.), Magdalena Biejat (2,93 proc.), Krzysztof Stanowski (1,17 proc.), Joanna Senyszyn (0,89 proc.), Marek Jakubiak (0,80 proc.), Artur Bartoszewicz (0,68 proc.), Maciej Maciak (0,32 proc.) i Marek Woch (0,07 proc). Frekwencja w skali województwa wyniosła 64,26 proc.
Autorka/Autor: aa/PKoz
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa