Za rozpijanie małoletniego może odpowiedzieć 41-letni mężczyzna, który kupił 13-latkowi w sklepie monopolowym w Świdniku (woj. lubelskie) alkohol. Zajście zarejestrował miejski monitoring.
Do zdarzenia doszło w sobotę (1 kwietnia) w okolicach sklepu monopolowego w Świdniku. - Kilka minut przed południem dyżurny straży miejskiej zaobserwował dziwnie zachowujących się młodych ludzi. Na nagraniu widać, jak chłopiec podchodzi do mężczyzny i coś mu przekazuje. Jak się później okazało, były to pieniądze - relacjonuje dyżurny Straży Miejskiej w Świdniku.
Jak przekazują strażnicy, na nagraniach z monitoringu widać, jak starszy z mężczyzn idzie do sklepu monopolowego i wynosi z niego butelkę piwa, którą stawia za kontenerem ze śmieciami. - Po chwili nieletni zabiera butelkę i chowa pod kurtkę - relacjonują strażnicy.
Dyżurny skierował na miejsce patrol straży miejskiej. Strażnicy wylegitymowali osoby z nagrania. - Potwierdzili, że zakupiona butelka dla 13-latka jest alkoholem - przekazał dyżurny świdnickiej straży miejskiej.
Strażnicy o zdarzeniu powiadomili funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie. - 41-letni mężczyzna może odpowiadać za rozpijanie małoletniego - przekazali strażnicy.
Alkohol wśród młodych
Tymczasem ostatnie ogólnopolskie badania dotyczące spożycia substancji psychoaktywnych wśród młodzieży przeprowadzone zostały w 2019 roku w ramach międzynarodowego projektu "European School Survey Project on Alcohol and Drugs" (ESPAD).
Wyniki były wówczas alarmujące. Przynajmniej raz alkohol piło 80 proc. uczniów w wieku 15-16 lat oraz 92,8 proc. uczniów w wieku 17-18 lat. Dla większości nie był to jednorazowy kontakt z alkoholem, ponieważ do jego picia w ostatnich 30 dniach przed badaniem przyznało się 46,7 proc. uczniów młodszej i 76,1 proc. uczniów starszej grupy.
Bardzo często nie był to też kontakt umiarkowany. Do upicia choć raz w życiu przyznało się 33,3 proc. 15-16-latków oraz 56,6 proc. 17-18-latków. Zaś do upicia w ostatnich 30 dniach przed badaniem 11,3 proc. 15-16-latków oraz 18,8 proc. 17-18-latków.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska w Świdniku