Zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią. Ma obowiązywać od 1 lipca do 15 września

Autor:
tm//rzw
Źródło:
PAP
Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią zostały już odebrane (materiał z 13.06.2022)
Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią zostały już odebrane (materiał z 13.06.2022)Twitter/@Straż Graniczna
wideo 2/5
Twitter/@Straż GranicznaPierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią zostały już odebrane (materiał z 13.06.2022)

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie, na podstawie którego od 1 lipca zacznie obowiązywać zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii polsko-białoruskiej granicy. Zbiegnie się to w czasie ze zniesieniem ministerialnego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią.

Do 30 czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. W ubiegłym tygodniu MSWiA poinformowało, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca.

Tego dnia wejdzie jednak w życie rozporządzenie wojewody podlaskiego, które mówi o zakazie przebywania na obszarze 200 m od linii polsko-białoruskiej granicy państwowej. Zakaz ma obowiązywać do 15 września.

Rozporządzenie wojewody Uzasadnienie do rozporządzenia wojewody

Presja migracyjna i budowa bariery elektronicznej

Z wnioskiem do wojewody o wydanie rozporządzenia zwrócił się komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Uzasadnił to m.in. utrzymującą się zwiększoną presję migracyjną oraz prowadzeniem prac związanych z budową bariery elektronicznej.

Czytaj też: Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy. Przęsła ustawione są już na długości prawie 150 kilometrów

W ocenie komendanta - jak podały służby prasowe wojewody - osoby postronne nie powinny mieć też możliwości obserwacji procesu technologicznego prac czy sposobu montażu, bo - jak wyjaśniono - "mogłoby to w przyszłości stanowić zagrożenie dla nienaruszalności granicy państwowej RP".

Zakaz będzie obowiązywał na odcinku granicznym o długości 203,5 km

W rozporządzeniu podano, że teren objęty zakazem wjazdu jest to teren województwa podlaskiego od trójstyku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej do znaku granicznego nr 498 oraz od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444.

Ustawiono już przęsła na długości prawie 150 kilometrów Straż Graniczna/ Twitter

Obszar o którym mowa zostanie oznakowany tablicami z napisem "Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione". Odcinek graniczny objęty zakazem przebywania leży na terenie województwa podlaskiego i ma 203,5 km długości.

Przęsła ustawiono już na długości prawie 150 km

Obowiązujący do 1 lipca zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada zeszłego roku, na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Obecnie trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości prawie 150 km. Na pozostałych odcinkach (zapora będzie miała łącznie 186 km) prace też są zaawansowane.

Zapora elektroniczna do końca trzeciego kwartału tego roku

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca.

Natomiast do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna/ Twitter

Pozostałe wiadomości