TVN24 | Polska

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią przedłużony

TVN24 | Polska

Autor:
ib/
tam
Źródło:
PAP
Na granicy z Białorusią powstaje zapora, mieszkańcy regionu mają wątpliwości - wideo z 16.02.2022
Na granicy z Białorusią powstaje zapora, mieszkańcy regionu mają wątpliwości - wideo z 16.02.2022TVN24
wideo 2/22
TVN24Na granicy z Białorusią powstaje zapora, mieszkańcy regionu mają wątpliwości

Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedłużył - obowiązujący od 1 grudnia 2021 roku - zakaz przebywania w pobliżu granicy z Białorusią. Objęte nim są 183 miejscowości przygraniczne. Zakaz obowiązuje do 30 czerwca 2022 roku.

Rozporządzenia, które przedłużyły ograniczenia, weszły w życie w środę.

Zakaz przebywania, rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji od 1 grudnia 2021 roku, obowiązuje w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 miejscowościach województwa lubelskiego, które przylegają do granicy z Białorusią. Wcześniej, od 2 września do końca listopada 2021 roku, na tym obszarze obowiązywał stan wyjątkowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zapora ma być gotowa do czerwca

Początkowo zakaz wprowadzono na trzy miesiące, do 1 marca 2022 roku. Nowy termin jest związany z budową zapory, która powstaje na 186-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy. Do 30 czerwca jej budowa ma być ukończona. Do 30 czerwca obowiązuje też, przedłużony przez minista administracji i spraw wewnętrznych, zakaz przebywania w strefie nadgranicznej.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. Z zakazu wyłączeni są m.in. mieszkańcy i osoby prowadzące tam działalność gospodarczą. Powodem restrykcji wzdłuż granicy z Białorusią jest kryzys migracyjny wywołany działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Czytaj też: Zamiast obszaru objętego stanem wyjątkowym - obszar objęty zakazem przebywania. Tablice informacyjne do wymiany

Autor:ib/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Straz_Graniczna

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości