14 457 "przeszkód lotniczych". Prezydent chce ich wycięcia, nie zgadzają się leśnicy i ekolodzy

Źródło:
TVN24 Białystok
Problemy finansowe polskich lotnisk
Problemy finansowe polskich lotniskTVN24
wideo 2/8
Problemy finansowe polskich lotnisk (wideo ilustracyjne)TVN24

Już po raz drugi Nadleśnictwo Dojlidy (Podlaskie) skarży do Samorządowego Kolegium Odwoławczego decyzję prezydenta Białegostoku w sprawie Lasu Solnickiego. Sąsiaduje on z lotniskiem na Krywlanach, na którym zbudowano betonowy pas startowy. Według władz miasta, można będzie z niego w pełni skorzystać tylko pod warunkiem usunięcia przeszkód lotniczych. Czyli wycięcia prawie 14,5 tysiąca drzew.   

- W mojej ocenie postawa Lasów Państwowych ma wymiar polityczny. Szkoda, że instytucja ta nie wykazała się taką determinacją przy wycince drzew na Mierzei Wiślanej – komentuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Pod koniec grudnia wydał decyzję zezwalającą na usunięcie przeszkód lotniczych w sąsiedztwie lotniska na Krywlanach. Czyli wycinkę 14 457 drzew na obszarze około 80 hektarów Lasu Solnickiego.  

Według władz miasta jest to niezbędne do tego, aby samoloty mogły korzystać z całości 1350-metrowego betonowego pasa startowego (na trawiastym dotąd lotnisku został on wybudowany już w 2018 roku, później rozpoczęły się formalności – przyp. red.).  

Plan terenu okolic lotniskaNadleśnictwo Dojlidy

Za pierwszym razem chodziło o brak dokładnych pomiarów 

Od decyzji wydanej przez prezydenta, podobnie zresztą jak we wrześniu zeszłego roku, odwołanie złożyło Nadleśnictwo Dojlidy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przekazało wtedy sprawę do ponownego rozpatrzenia.  

- Poprzednio chodziło miedzy innymi o to, że firma wykonująca na zlecenie miasta operat przeszkodowy, nie dokonała dokładnego pomiaru wszystkich drzew objętych decyzją. Pomiar został prawdopodobnie dokonany na podstawie ogólnodostępnych danych teledetekcyjnych. Firma nie ustaliła też, czy na obszarze objętym decyzją o wycince drzew nie występują gatunki chronione oraz ich siedliska, ostoje bądź gniazda – mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. 

Zdaniem leśników prezydent nie wziął pod uwagę interesu społecznego 

Miasto uzupełniło poprzednią decyzję. Mimo wszystko nadleśnictwo dopatrzyło się kolejnych uchybień. - Chodzi m.in. o to, że prezydent, jako jedną z podstaw prawnych wycinek podaje Konwencję o Międzynarodowym Ruchu Cywilnym. Zdaniem nadleśnictwa nie może tego robić, bo konwencja ta odnosi się do lotnisk międzynarodowych. A przecież wiadomo, że Krywlany nie są lotniskiem międzynarodowym. A to z kolei oznacza, że bezpodstawne było powołanie biegłych, którzy określali przeszkody do usunięcia. Nadleśnictwo powołuje się też na fakt, że przy wydaniu decyzji prezydent nie wziął pod uwagę interesu społecznego, bo nie przeprowadził konsultacji – wylicza Jarosław Krawczyk.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Ruchy miejskie chciały konsultacji 

Na początku września członkowie ruchów miejskich, m.in. Inicjatywy dla Białegostoku, Stowarzyszenia Okolica oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Białystok, złożyli do prezydenta petycję z 2500 podpisami białostoczan. Żądali m.in. rzetelnej informacji o tym, czy lotnisko będzie opłacalne oraz ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Prosili też o zwołanie w tej sprawie "okrągłego stołu".

- Mieliśmy się spotkać na początku października, jednak wiceprezydent Adam Musiuk poinformował, że jest na kwarantannie. W połowie listopada wysłaliśmy pytanie o to, kiedy konsultacje mogłyby się odbyć, nawet w formie online. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Postępowanie władz oceniamy bardzo negatywnie – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku. 

Dodaje, że mieszkańcom należy się rzetelna informacja. - Las Solnicki to jedno z płuc Białegostoku. Nie jesteśmy przekonani, że rzeczywiście po wycięciu tylu tysięcy drzew, z lotniska będą korzystały samoloty rejsowe i statystyczny Kowalski będzie mógł polecieć na przykład do Londynu. Mitem jest też mówienie, że lotnisko będzie bardzo ważne, jeśli chodzi o loty czarterowe i że nagle przylecą do nas inwestorzy, którzy dadzą pracę mieszkańcom. Białystok nie jest wszak odcięty od świata. Można do nas dojechać pociągiem bądź samochodem. Poza tym do tej pory na lotnisku – a konkretnie na pasie trawiastym – lądowały prywatne samoloty – podkreśla. 

"Przed pandemią lotniskiem interesował się LOT"  

Prezydent Truskolaski komentuje, że owszem posiadanie lotniska nie jest jedynym kryterium branym pod uwagę przez inwestorów, ale lepiej jest mieć port lotniczy, niż go nie mieć. - Firmy, które sprawdzają lokalizacje, w których mogą zainwestować, przygotowują tak zwane checklisty. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jeśli - dzięki lotnisku - spełnimy na przykład dziesięć, a nie dziewięć warunków, to mamy większe szanse na ściągnięcie inwestora – podkreśla. 

Natomiast jeśli chodzi o loty regularne, to informuje, że uruchomieniem takich interesował się przed pandemią narodowy przewoźnik, czyli LOT.  

– Ma w swojej flocie niewielkie samoloty, które mogłyby tu wylądować. Oczywiście pod warunkiem, że dostępna byłaby cała długość 1350-metrowego pasa, a nie tylko jego część (a konkretnie 1050 m – przyp. red.). Inaczej loty byłyby nieopłacalne, ponieważ przewoźnicy nie mogliby lądować bez konieczności opłacenia bardzo wysokiego ubezpieczenia. Poza tym na tak krótkim pasie trzeba szybciej hamować, więc niszczą się przez to – również bardzo drogie – opony – zaznacza prezydent.  

"Konsultacje nie są tu formalnie wymagane"

Nie widzi też potrzeby organizowania, nawet w wersji online, rozmów ze społecznikami. - Decyzje o usuwaniu przeszkód lotniczych wydawane są w oparciu o prawo lotnicze, a nie prawo związane z ochroną środowiska. Konsultacje nie są tu formalnie wymagane – mówi Tadeusz Truskolaski.  

Podkreśla też, że miasto, decydując się na wycinki w Lesie Solnickim, ratuje Las Turczyński (to kompleks leśny położony na terenie sąsiedniej gminy, w pobliżu białostockiej Trasy Niepodległości, o który w zeszłym roku społecznicy również toczyli batalię – przyp. red.).  

- Na początku zeszłego roku wystąpiłem do białostockiej Kurii Metropolitarnej z propozycją, aby porzuciła plany budowy na terenie Lasu Turczyńskiego kompleksu cmentarzy, co oznaczałoby wycinki, i zastanowiła się nad realizacją tej inwestycji właśnie obok lotniska. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie – zaznacza prezydent.  

"To tylko szukanie pretekstu do złożenia odwołania"

Natomiast odnosząc się do zarzutu Nadleśnictwa Dojlidy o powołaniu się w decyzji na nieprawidłową podstawę prawną, twierdzi że jest ona prawidłowa. 

- To tylko szukanie pretekstu do złożenia odwołania. A trzeba wiedzieć, że zgodnie z prawem lotniczym Lasy Państwowe mają obowiązek usuwania przeszkód lotniczych. I tak naprawdę powinny robić to już od kilkudziesięciu lat. Gdyby dobrze wywiązali się ze swego zadania, dziś nie byłoby konieczności usuwania przeszkód lotniczych – mówi Tadeusz Truskolaski.  

W dokumentach leśników nie ma informacji o przeszkodach lotniczych 

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaznacza, że nadleśnictwo działa w oparciu o plan urządzenia lasu. - W żadnych dokumentach, które posiadają leśnicy, nie było mowy o tym, że na tym terenie rosną przeszkody lotnicze. Warto też dodać, że jeśli odwołania nadleśnictwa nie przyniosą skutku, to ewentualną wycinkę będzie prowadził administrator lotniska – mówi Jarosław Krawczyk. 

"W tym temacie jest dużo niedopowiedzeń"

Komentarzami prezydenta zdziwiona jest Małgorzata Grabowska-Snarska ze Stowarzyszenia Okolica. 

- Skoro w październiku zeszłego roku władze miasta zgodziły się na rozmowy ze stroną społeczną, to dlaczego teraz okazuje się, że konsultacje nie są potrzebne? Zdecydowanie chcemy rzetelnej debaty i rzetelnych danych. W tym temacie jest dużo niedopowiedzeń. Wycinać ponad 14 tysięcy drzew, bo w przeciwnym razie przewoźnicy zapłacą wyższe ubezpieczenie? Bo opony się niszczą? Przecież to absurd. I to jeszcze w czasach, kiedy zmiany klimatu zmuszają nas do zdecydowanej ochrony terenów zielonych – podkreśla.

Przeciwko inwestycjom w lasach ochronnych 

Odnosząc się natomiast do sprawy wspomnianego przez prezydenta Lasu Turczyńskiego, podkreśla, że sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

- Czekamy na decyzję ministerstwa. Jesteśmy przeciwni lokalizacji jakichkolwiek inwestycji na terenach lasów, a tym bardziej lasów ochronnych. A jeśli chodzi o planowany przez kurię kompleks cmentarzy, to w zeszłym roku wskazywaliśmy szereg lokalizacji na terenie Białegostoku i ościennej gminy Choroszcz, w których nie trzeba byłoby wycinać tysięcy drzew – zaznacza społeczniczka.     

Google Maps

Autorka/Autor: tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Dojlidy

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl