Białystok

Białystok

W centrum miasta odkryli bunkier ze śladami starcia żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej

Najpierw drewniane belki, a później stropy i ściany. Na takie odkrycie natrafili robotnicy na placu budowy bloku w centrum Lublina. Okazało się to pozostałości po podziemnym schronie wybudowanym przez Niemców podczas II wojny światowej. W ziemi leżały też butelki po wodzie mineralnej produkowanej w Niemczech i Czechach oraz pozostałości po amunicji wystrzelonej z broni niemieckiej i radzieckiej. 

Na ogrodzeniach szkół zawisły samorządowe banery o braku rządowego wsparcia. Wojewoda prosi o ich zdjęcie

Wojewoda oraz kurator oświaty proszą dyrektorów siedmiu białostockich szkół o usunięcia banerów, które zostały zawieszone na polecenie władz miasta na ogrodzeniach tych placówek. Widnieje na nich hasło "Rząd PiS-u nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły. 0 zł dla białostoczan" Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski nie zamierza ich jednak zdejmować, bo jak twierdzi, mają charakter informacyjny, a nie polityczny. 

Pięć lat po marszu ONR zapadły wyroki. Dwie osoby skazane, pozostali uniewinnieni

Na ławie oskarżonych zasiadło siedmiu uczestników białostockiego marszu ONR sprzed pięciu lat. Na rok więzienia sąd skazał Jarosław R., który miał zainicjować skandowanie hasła: "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści". Uznany za winnego został też Krzysztof S. Sąd skazał go na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Pozostali oskarżeni, w tym prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz, zostali uniewinni.  

"Czteroosobowa rodzina zapłaci o ponad sto procent więcej"

Od 1 lipca mieszkańcy podbiałostockiej gminy Choroszcz mają płacić za odbiór odpadów od osoby, a nie od metraży lokali. Jako że władze wciąż jeszcze nie zaproponowały programu osłonowego dla dużych rodzin, w wielu przypadkach oznacza to duże podwyżki. Rzeczniczka burmistrza twierdzi, że nie było wyboru, bo inny sposób pobierania opłat zanegowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

"Dzisiaj ogłaszam, że nie wyrósł mi na dłoni kaktus"

Ponad 500-letni męski klasztor w Supraślu (woj. podlaskie) to jeden z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. W niedzielę została tam wyświęcona cerkiew, której odbudowa trwała od 1984 roku. Czterdzieści lat wcześniej została wysadzona w powietrze przez Niemców. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa mówił podczas uroczystego nabożeństwa, że wielu nie wierzyło w to, że obiekt uda się odbudować.