Blisko pięćdziesiąt fotografii stanowiących zapis podróży Ryszarda Kapuścińskiego po terenach byłego ZSRR będzie można oglądać na wystawie "Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium", która 3 września zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Narodowym.
- Kapuściński planował wystawę fotografii, które wykonał podczas tych podróży. Sam wybrał, wykadrował zdjęcia i schował je w szarych kopertach. Tak przeleżały wiele lat – mówi Anna Kowalów z Muzeum Narodowego.
Fotografie powstały w latach 1989-1991 podczas podróży pisarza po republikach dawnego ZSRR. Część z nich przedstawia pucz sierpniowy, do którego doszło w 1991 r. w Moskwie, a wystawę uzupełniają zdjęcia domów i cmentarzy.
To nie pierwsza wystawa zdjęć Kapuścińskiego. Wcześniej fotografie pokazywano już w Warszawie, Lublinie i Katowicach. We Wrocławiu będzie je można zobaczyć do 30 września.
Mistrz reportażu
Zmarły w 2007 roku Ryszard Kapuściński uznawany jest przez wielu za mistrza reportażu literackiego i jednego z najwybitniejszych pisarzy wśród reporterów. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji i przebywał na frontach dwunastu wojen. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły mu międzynarodową sławę - "Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).
Autor: ansa/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe we Wrocławiu