Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wychodzi naprzeciw pracownikom i studentom uczelni, którzy codziennie na wiele godzin zostawiają w domu swoje zwierzaki. Od teraz do pracy i na zajęcia mogą zabrać je ze sobą. Są jednak pewne wymagania.
Jak zauważa Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, badania naukowe jednoznacznie wykazały, że obecność zwierząt w miejscu pracy może znacząco wpłynąć na wydajność i dobrostan pracowników. "Eksperci zauważają, że towarzystwo zwierząt nie tylko obniża poziom stresu, ale również zapobiega wypaleniu zawodowemu i zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy" - wskazują przedstawiciele uczelni.
Między innymi z tego względu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wyszedł naprzeciw potrzebom właścicieli czworonogów i ich pupili. Studenci i pracownicy, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą przyprowadzić je od teraz ze sobą do pracy i na zajęcia.
Czytaj też: Psy ratownicze będą leczone za darmo przez Uniwersytet Przyrodniczy
Jak podkreśla rektor uczelni, prof. Jarosław Bosy, to dowód na to, że dla nich, jako uczelni przyrodniczej, dobrostan zwierząt jest niezwykle ważny. Tak samo jak dobre samopoczucie pracowników i studentów.
- Chciałbym, abyśmy byli uniwersytetem, który pokazuje, że można funkcjonować w przyjaźni ze środowiskiem i promuje takie postawy. Jeśli pracownicy chcą dojeżdżać do pracy rowerem, to trzeba im zbudować rowerownie, parkingi na rowery i miejsca, gdzie będą mogli się odświeżyć przed pracą. Jeśli proszą o możliwość przyprowadzania swoich pupili na uczelnię, to nie widzę powodów, by im tego nie umożliwić - tłumaczy rektor.
To już oficjalne! Od dziś możecie przyprowadzić swojego pupila na uczelnię 🐾🦮😍 Upewnijcie się tylko, że Wasze zwierzaki...
Posted by Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu on Thursday, October 19, 2023
- Nasza uczelnia jest odpowiednim miejscem do wprowadzenia takich praktyk ze względu na kompetencje i świadomość całej społeczności akademickiej - podkreśla dr Anna Budny-Walczak z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UPWr.
Są pewne wymagania
Są jednak pewne wymagania, które muszą spełnić właściciele czworonogów i ich pupile. Próg uczelni mogą przekroczyć wyłącznie zwierzęta zaszczepione i zdrowe. W miejscach publicznych muszą być zaś prowadzone na smyczy. Pupile pracowników i uczniów nie będą mogły wejść do pomieszczeń, w których odbywają się prace laboratoryjne lub są przechowywane substancje chemiczne.
- Nasze czworonogi nie mogą też przeszkadzać kolegom z pracy oraz nie zakłócać zajęć dydaktycznych, a ich właściciele są zobowiązani do natychmiastowego usunięcia wszelkich zabrudzeń spowodowanych przez ich zwierzęta - wymienia Wioletta Fałowska, kanclerz UPWr.
Z obecności zwierząt na uniwersytecie z pewnością ucieszą się nie tylko ich właściciele, ale również inni współpracownicy i studenci.
- To fantastyczna i potrzebna inicjatywa. Zarówno dla mnie, bo nie będą musiała się martwić o psa, którego zostawiam na osiem godzin w mieszkaniu, dla mojego Karmelka, który nie lubi samotności, jak i moich współpracowników z działu. Pies w miejscu pracy integruje, uspokaja i sprawia, że na twarzach pojawia się uśmiech - twierdzi cytowana w komunikacie pracownica uniwersytetu Isabelle Sigrist.
Autorka/Autor: ng/ tam
Źródło: UPWr, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: UPWr