TVN24 | Wrocław

Wrocław. Ktoś zniszczył tęczowy mural, policja szuka sprawców

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam
Źródło:
Kontakt 24, tvn24.pl
Opolska 25 we Wrocławiu. Tu powstał mural, który został zniszczony
Opolska 25 we Wrocławiu. Tu powstał mural, który został zniszczonyGoogle Earth
wideo 2/4
Google EarthOpolska 25 we Wrocławiu. Tu powstał mural, który został zniszczony

Tęczowy mural na elewacji jednego z wrocławskich budynków był już skończony. Jego odsłonięcie zaplanowano na 17 maja. Jednak w nocy z poniedziałku na wtorek został zniszczony. Kolorową ścianę ktoś pomazał białym sprejem, napisał też obraźliwe hasła i wymalował krzyże celtyckie. Sprawców szuka policja. "Potępiamy ten akt wandalizmu, który jest wyrazem nienawiści i LGBT-fobii" - podkreśla Kultura Równości, która była jednym z inicjatorów przedsięwzięcia. A jedna z autorek muralu w rozmowie z Kontaktem 24 podkreśla: - Teraz czeka nas naprawa.

- Mamy małą agencję kobiecą. Malowałyśmy ten mural, a zleceniodawcą była Komisja Europejska w porozumieniu ze stowarzyszeniem Kultura Równości. W poniedziałek o 22.30 skończyłyśmy projekt i zeszłyśmy ze ściany. We wtorek rano mural już był zniszczony. Odsłonięcie miało mieć miejsce 17 maja. Teraz czeka nas naprawa - powiedziała redakcji Kontaktu 24 Lucy Fidos z grupy RedSheels, która pracowała nad realizacją muralu.

Tak wyglądał mural #KlimatNaRówność przed zniszczeniemKontakt 24/ Lucy Fidos

Mural na Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Miał "oczyszczać atmosferę miasta"

Jak informuje Stowarzyszenie Kultura Równości, mural został namalowany z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Ten obchodzony jest 17 maja. To na ten dzień zaplanowano odsłonięcie muralu na elewacji budynku przy ulicy Opolskiej 25. "Zielone drzewo na tle kolorowych pasów zostało pomazane w celtyckie znaki i symbole nienawiści" - relacjonują przedstawiciele Kultury Równości. I dodają: "Mural (...) namalowany został antysmogowymi farbami, które pomagają oczyszczać powietrze. W sposób dosłowny i metaforyczny miał oczyszczać atmosferę naszego miasta ze szkodliwych substancji. Hasłem muralu zwracamy uwag na energetyczną transformację, ale też konieczną zmianę społeczną, jeśli chcemy oddychać pełną piersią i żyć bez homofobii".

Zniszczenie muralu potępiła też Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania.

Policja szuka sprawców

Sprawą zajmuje się policja. - Wstępnie sprawę zakwalifikowano jako zniszczenie mienia. Policjanci na miejscu, między innymi technik kryminalistyki, zabezpieczyli ślady. Prowadzone są dalsze czynności celem wytypowania i zatrzymania osoby lub osób odpowiedzialnych za to przestępstwo - mówi nam Paweł Noga z biura prasowego wrocławskiej policji. I dodaje: - Straty zostały oszacowane na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ktoś zniszczył mural. Policja szuka sprawcówKontakt 24/ Lucy Fidos

Kultura Równości: tej tęczy nie da się wymazać, ona nie zniknie

Kultura Równości zapowiada, że odsłonięcie muralu odbędzie się zgodnie z planem. "Potępiamy ten akt wandalizmu, który jest wyrazem nienawiści i LGBT-fobii. (...) Tej tęczy nie da się wymazać, ona nie zniknie" - podkreśla stowarzyszenie w facebookowym wpisie.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tam

Źródło: Kontakt 24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ Lucy Fidos

Pozostałe wiadomości