Stało się to, o czym nieoficjalnie mówiło się od miesięcy. Na wrocławski Dworzec Świebodzki po ponad 30 latach przerwy wrócą pasażerskie połączenia kolejowe. Koszty inwestycji szacowane są na ponad 215 milionów złotych.
O uruchomieniu dla pociągów wrocławskiego Dworca Świebodzkiego poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Inwestycja zrealizowana będzie w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus zaplanowanego na lata 2023-2028.
Marszałek Cezary Przybylski: Dolny Śląsk mocno stawia na kolej
W ramach inwestycji planowane jest odbudowanie układu torowego stacji Wrocław Świebodzki w celu umożliwienia uruchomienia dodatkowych pociągów aglomeracyjnych/miejskich w kierunkach Kątów Wrocławskich, Środy Śląskiej i Wołowa oraz skrócenia czasu przejazdu pociągów kursujących w dalszych relacjach.
Prace obejmą odbudowę trzech torów i trzech krawędzi peronowych stacji Wrocław Świebodzki, budowę drugiego toru na odcinku Wrocław Świebodzki - Wrocław Muchobór oraz budowę stacji w Środzie Śląskiej, która umożliwi kończenie tam biegu pociągów aglomeracyjnych planowanych do uruchamiania z dworca Wrocław Świebodzki - podał urząd.
- Dolny Śląsk mocno stawia na kolej. Trudno szukać drugiego polskiego regionu, który inwestuje w kolej tak mocno, jak nasz region. Oprócz linii, które województwo przejmuje na własność, wspieramy również modernizacje linii, które są w posiadaniu PKP PLK. Uczestniczymy również w Programie Kolej Plus, dzięki któremu pociągi wrócą do Bogatyni, Złotoryi i uruchomiony zostanie dla pociągów wrocławski Dworzec Świebodzki - powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przemawiający na dawnym peronie.
W tle symbolicznie ustawiono pociąg Kolei Dolnośląskich.
Wartość projektu: ponad 215 milionów złotych
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel podkreślił, że ogłoszona we wtorek decyzja wpisuje się w plan rządu, aby mniejsze miasta łączyć z metropoliami. - To kolejne pole współpracy z województwem dolnośląskim. Jestem pewien, że dzięki tym działaniom skorzystają nie tylko mieszkańcy regionu, ale także całej Polski oraz turyści spoza granic kraju - ocenił.
- Dzięki podpisanym dziś umowom kończymy wieloletnią debatę na temat tego, czy dworzec Świebodzki powinien zostać przywrócony dla pasażerskiego ruchu kolejowego. Przebudowa układu torowego i peronów wraz z przebudową stacji w Środzie Śląskiej to początek budowy kolei aglomeracyjnej na Dolnym Śląsku - wskazał członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.
Szacowana całkowita wartość projektu wynosi ponad 215 mln zł, z czego 15 proc. pokryją wnioskodawcy, czyli województwo dolnośląskie wraz z partnerami: Gminą Wrocław i Gminą Środa Śląska. Pozostała część będzie finansowana ze środków zarządcy infrastruktury - PKP Polskie Linie Kolejowe z puli środków budżetu państwa przeznaczonych na program Kolej Plus.
Świebodzki po latach
Wrocław Świebodzki to nieczynna od 1991 roku stacja kolejowa w ścisłym centrum miasta. Powstała w połowie XIX wieku i przez kolejne dekady stanowiła ważne ogniwo, zarówno w transporcie pasażerskim, jak i towarowym.
Przez ostatnie 30 lat zabytkowy budynek dworca pełnił różne funkcje. Znajdowały się w nim m.in. scena Teatru Polskiego, kluby muzyczne, puby, strzelnica, czy makieta kolejowa "Kolejkowo". Kręcono tam sceny do seriali "Bodo" i "Belfer", a w odleglejszej przeszłości również do "Lalki" Wojciecha Hasa.
Od lat 90. na torach, rozjazdach, peronach oraz parkingach, cyklicznie, co niedzielę, odbywa się potężne targowisko, na którym można kupić dosłownie wszystko - od warzyw i owoców, przez odzież, po elektronikę.
Obecnie we wnętrzach Świebodzkiego można zjeść w hali przerobionej na food court ze zróżnicowaną kuchnią i barem, pograć w planszówki w lokalu obok, przespać się w hostelu, czy też uczyć się muzyki w teorii i praktyce w szkole muzycznej.
Jak na razie nie wiadomo co stanie się z tymi miejscami po ponownym uruchomieniu stacji kolejowej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego