Sława przyciąga jak magnes, dlatego komitety wyborcze chętnie goszczą na swoich listach kandydatów znanych i lubianych. Nie inaczej jest i w tym roku. Paweł Kukiz, Marek Citko, Szymon Ziółkowski, Katarzyna Bujakiewicz, Krystyna Prońko - znają ich wszyscy, ale o głosy wyborców ubiegać się będą w swoich regionach. Kto, gdzie i o jaki mandat walczy - sprawdziliśmy.
Celebryci pojawiają się na listach partii i komitetów przy okazji każdych wyborów. Niektórzy z nich dla polityki porzucają sport czy aktorstwo. W majowych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim ubiegali się pływaczka Otylia Jędrzejczak i bokser Tomasz Adamek. Bezskutecznie.
W tegorocznych wyborach lokalnych wśród ponad 71 tys. kandydatów do samorządowych stanowisk są zarówno sportowcy, muzycy, aktorzy, jak i osoby znane z telewizyjnych programów.
Sportowcy
Sportowcy wydają się mieć najsilniejszą reprezentację w wyborach samorządowych. Złoty medalista z Sydney w rzucie młotem Szymon Ziółkowski kandyduje do sejmiku województwa wielkopolskiego. - Na pewno na razie nie zamieniam sportu na politykę. Chcę jeszcze wystartować w moich szóstych igrzyskach, w Rio de Janeiro. Na razie będę starał łączyć się sport i politykę - mówił na antenie TVN24 Ziółkowski. Dlaczego ubiega się o mandat?
- Ludzie mają prawo do uprawiania sportu tam, gdzie mieszkają - tłumaczył młociarz, który kandyduje z listy urzędującego prezydenta Poznania. Z poparciem Ryszarda Grobelnego startuje także olimpijka Aneta Konieczna. Kajakarka, która z Pekinu przywiozła srebrny medal, chce zostać poznańską radną.
Z kandydatów, którzy wsławili się grą w piłkę nożną, można by stworzyć minikadrę. Do rady sejmiku województwa podlaskiego chce się dostać legendarny Marek Citko, który w 1996 roku trafił do bramki Anglików na Wembley. Piłkarz startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast radnym Białegostoku chce zostać Marek Wasiluk, były piłkarz Cracovii i aktualny obrońca Jagiellonii Białystok. Zawodnik startuje z listy Platformy Obywatelskiej. Z listy tej samej partii o mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego powalczy Dariusz Dziekanowski, piłkarz i 63-krotny reprezentant Polski. Jednak popularny "Dziekan" to nie jedyna dawna piłkarska gwiazda, która swoich sił próbuje w lokalnej polityce. Jego reprezentacyjny kolega Jan Furtok, będzie próbował po raz trzeci dostać się do rady miasta Katowic. Legenda GKS Katowice startuje z listy ugrupowania Forum Samorządowe i Piotr Uszok.
Reprezentantem mniej popularnego sportu w tych wyborach jest Adam Wojtacki, 26-letni akrobata i reprezentant Polski, który z ramienia Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego chce zostać radnym warszawskiego Targówka.
Przedstawicielką sportów zimowych w tegorocznych wyborach samorządowych jest panczenistka Natalia Czerwonka. Wicemistrzyni olimpijska z Soczi kandyduje z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Na listach wyborczych znalazło się także miejsce dla żużlowców. Z list prezydenta Poznania wojewódzkim radnym chce być były zawodnik, a dziś menedżer Unii Leszno Adam Skórnicki. Z kolei o miejsce w opolskim sejmiku ubiega się Jerzy Szczakiel, żużlowa gwiazda lat 70. i pierwszy polski indywidualny mistrz świata w tej dyscyplinie. Startuje z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Sportowcy-samorządowcy pojawili się też w stolicy Dolnego Śląska. W fotelu miejskiej radnej po raz kolejny, chce zasiąść Renata Mauer-Różańska, złota medalistka w strzelectwie letnich igrzysk olimpijskich w Atlancie i Sydney. Na początku listopada zawodniczka oficjalnie zakończyła karierę. Z polityki jednak nie rezygnuje i startuje z komitetu Rafał Dutkiewicz z Platformą. Z poparciem tego samego tworu o głosy wrocławian powalczy Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski z Pekinu w wioślarstwie. Radnym chce zostać także Mirosław Łopatka, były reprezentant Polski w koszykówce.
O głosy opolan miał walczyć Bartłomiej Bonk, brązowy medalista olimpijski z igrzysk w Londynie. Sportowiec chciał być miejskim radnym z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie powalczy, bo miejska komisja wyborcza w Opolu odmówiła rejestracji części list wyborczych komitetu, z którego miał startować olimpijczyk.
Artyści
O byciu samorządowcem marzą też gwiazdy szklanego ekranu. Wśród nich znalazła się aktorka Katarzyna Bujakiewicz. Widzowie w całej Polsce znają ją z ról w serialach "Na dobre i na złe", "Magda M." i "Lekarze" oraz filmów "Poranek kojota", "Zróbmy sobie wnuka", czy "Listy do M.". - Chcę mieć realny wpływ na to, co się dzieje w moim ukochanym mieście, szczególnie w dziedzinie kultury i sztuki. Zależy mi na tym, by Poznań był wyraźnie zaznaczony na kulturalnej mapie Polski. Od pierwszego roku studiów pracuję w teatrze, dlatego znam jego strukturę, problemy, mocne i słabe strony. Tą wiedzą i doświadczeniem chcę się podzielić - deklaruje w liście otwartym przesłanym do poznaniaków Bujakiewicz. Aktorka startuje z list prezydenta Poznania do sejmiku województwa wielkopolskiego.
Po raz kolejny w warszawskiej radzie miasta ma zamiar zasiąść Anna Nehrebecka-Byczewska, aktorka znana Polakom m.in. z kultowego filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia Obiecana". Artystka startuje z listy Platformy Obywatelskiej.
W wyborach samorządowych startuje też Paweł Kukiz, były lider zespołu Piersi i działacz społeczny. Powalczy o mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego jako kandydat komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. - Wątpię, żebym dostał się z ostatniego miejsca. Gdyby tak się stało, chciałbym pełnić funkcję trybuna ludu, mieszkańcy województwa mogliby do mnie przychodzić z bieżącymi sprawami - wyjaśniał Kukiz. I podkreślał, że swoją ewentualną dietę przekaże na promowanie jednomandatowych okręgów wyborczych.
Kolejnym z muzyków, który chce odnieść wyborczy sukces, jest Maciej Molęda. Pod koniec lat 90. na listach przebojów królowała piosenka "Mogę wszystko" zespołu L.O. 27. Napisał ją Molęda, który po raz kolejny chce zostać warszawskim radnym, tym razem Targówka.
W 1983 roku Krystyna Prońko śpiewała "Jesteś lekiem na całe zło". Teraz sama chce być lekiem na problemy mieszkańców stolicy. Z Targówka kandyduje do rady Warszawy. Czym chce się zająć artystka, gdy już zostanie radną? - Z racji mojego zawodu i czterdziestu paru lat pracy kultura to będzie główny temat. Chcę zająć się też infrastrukturą drogową i lasami warszawskimi - wyjaśniała Prońko na antenie TVN24. Zastrzegła jednak, że scena polityczna jej "nie kusi". - W miejscu, w którym mieszkam, jest po prostu parę rzeczy do załatwienia. Chciałabym też, żeby w Warszawie powstała sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia - przyznała piosenkarka.
Inny znany kandydat to satyryk Andrzej Rosiewicz, który z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej ubiega się o miejsce w sejmiku województwa mazowieckiego. Kolejnym znanym z estrady w tych wyborach jest Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita". Satyryk w radzie miejskiej Wrocławia zasiada nieprzerwanie od 1998 roku. Tym razem startuje z listy komitetu Rafał Dutkiewicz z Platformą.
Znani z telewizji
Prezydentem Grudziądza chce zostać poseł Janusz Dzięcioł, który w 2001 roku wygrał pierwszą polską edycję programu Big Brother. Polityk do wyborów startuje z koalicji firmowanej własnym nazwiskiem.
Magdalena Masny, którą w latach 90. znali wszyscy fani teleturniejów w Polsce, chce zostać radną Sopotu z komitetu Kocham Sopot. Masny, która kiedyś odkrywała literki w programie "Koło Fortuny", już kilka razy próbowała zaistnieć w polityce. Startowała zarówno w wyborach do Sejmu, jak i tych do europarlamentu.
Na liście wyborczej prezydenta Krakowa znalazł się były dziennikarz i prezenter radiowy, obecnie nauczyciel języka angielskiego w prywatnej szkole Brian Scott.
Gwiazda serialu W11 Sebastian Wątroba chce zostać radnym Krakowa z komitetu Łukasza Gibały "Kraków Miastem Dla Ludzi".
O samorządowe stanowiska ubiegają się też znani widzom z 2. edycji programu "Masterchef" kucharze Leszek Wodnicki i Maria Ożga. Wodnicki na plakacie wyborczym twierdzi, że "potrafi nie tylko gotować" więc chce być radnym Szczecina. Z kolei według Ożgi, która startuje do rady powiatu tarnogórskiego, "w polityce też musi być smacznie".
Radną warszawskiego Śródmieścia chce natomiast zostać superniania Dorota Zawadzka, ulubienica rodziców i poskromicielka ich pociech. Znana z telewizji psycholog startuje z list Warszawy Społecznej.
Wyborcy już 16 listopada zdecydują, czy celebryci będą rządzić. Na razie kandydaci wciąż walczą o głosy.
Autor: Tamara Barriga/i / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: tvn24, Wikipedia, mat. prasowe