DPS w Jakubowicach wznawia działalność. "Zakończenie leczenia części mieszkańców"

Autor:
tam
Źródło:
PAP, TVN24 Wrocław
DPS w Jakubowicach wznawia działalność
DPS w Jakubowicach wznawia działalnośćTVN24
wideo 2/15
TVN24DPS w Jakubowicach wznawia działalność

Kilkunastu pensjonariuszy wróciło do Domu Opieki Społecznej w Jakubowicach (województwo opolskie). To oznacza, że placówka wznawia działalność. Wcześniej jej funkcjonowanie zostało zawieszone przez wojewodę opolskiego, bo w DPS zakażenie koronawirusem wykryto u kilkudziesięciu osób, zarówno wśród jego podopiecznych, jak i pensjonariuszy.

Przewożenie pensjonariuszy i personelu do innych placówek medycznych w regionie rozpoczęto 11 kwietnia. - Wszystkie osoby z ośrodka zostały objęte opieką medyczną. Ponadto wojewoda zwrócił się do dyrekcji podmiotów leczniczych i ratownictwa medycznego z prośbą o rozlokowanie osób z DPS w Jakubowicach i zapewnienie dalszej opieki - mówiła wówczas Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. I dodawała, że takie rozwiązanie oznacza zawieszenie działalności Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach.

Chorzy pensjonariusze i personel

W DPS w Jakubowicach najpierw zakażenie koronawirusem wykryto u 12 osób. Później testy wykazały, że chorych na COVID-19 jest kolejnych kilkanaście osób. W sumie przypadków zakażeń - zarówno wśród pensjonariuszy, jak i personelu - było tu około 30. Jak koronawirus pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach? - Mężczyzna, którego matka jest pensjonariuszką DPS, był zakażony koronawirusem. Odwiedził matkę i ją zakaził, ta z kolei zakaziła personel - wyjaśniał Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki. "KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

"Zakończenie leczenia części mieszkańców"

W niedzielę część mieszkańców DPS wróciła do Jakubowic. Byli transportowani karetkami ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Jarosław Kończyło, prezes szpitala, poinformował o przewiezieniu 13 ozdrowieńców. Informację o wznowieniu działalności placówki przekazało też biuro prasowe wojewody opolskiego. "W związku z zakończeniem leczenia części mieszkańców DPS w Jakubowicach zakażonych wirusem SARS-CoV-2, wojewoda opolski polecił staroście kędzierzyńsko-kozielskiemu podjęcie działań zmierzających do wznowienia funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej Domu Opieki w Jakubowicach" - napisano w komunikacie. I dodano, że polecenie podlega natychmiastowego wykonaniu.

Autor:tam

Źródło: PAP, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Kaziuk

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości