Miał koronawirusa, odwiedził matkę. Już 30 zakażonych w domu pomocy społecznej

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/ec
Źródło:
TVN24 Wrocław
Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki, o sytuacji DPS JakubowiceTVN24 Wrocław
wideo 2/7
TVN24 WrocławJerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki, o sytuacji DPS Jakubowice

W Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach (województwo opolskie) najpierw zakażenie koronawirusem wykryto u 12 osób. Później testy wykazały, że chorych na COVID-19 jest znacznie więcej. Jak informuje samorząd, 18 pensjonariuszy placówki trafiło do szpitala zakaźnego. Kolejne osoby czekają na wyniki pobranych próbek.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Jak koronawirus pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach? Wyjaśnia Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki: - Mężczyzna, którego matka jest pensjonariuszką DPS, był zakażony koronawirusem. Odwiedził matkę i ją zakaził, ta z kolei zakaziła personel. Gdy okazało się, że 12 kobiet - z personelu i pensjonariuszy DPS - zachorowało na COVID-19, wójt mówił nam, że "sytuacja jest w pełni opanowana". Wtedy zakażonych koronawirusem odizolowano w osobnym budynku. W drugim, gdzie przebywali pozostali pensjonariusze i wciąż zdrowy personel, wprowadzono kwarantannę. Tym samym Dom Pomocy Społecznej w Jakubowicach został niemal odcięty od świata. - Wszystkie reżimy są zachowane. Wdrażane są wszelkie wytyczne wojewody i służb sanitarnych - podkreślał Treffon.

18 kolejnych zakażonych seniorów

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA Od pozostałych pensjonariuszy i personelu pobrano próbki do badań. I okazało się, że w Jakubowicach zakażonych koronawirusem jest znacznie więcej. - Minęło kolejnych parę dni, przeprowadzono wiele testów wśród pensjonariuszy. Niestety, okazało się, że część osób jest zakażonych. W środę 18 z nich trafiło do szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu - relacjonuje wójt. I dodaje, że to osoby starsze, które "w miarę dobrze się czują". Kwarantanna chorych na COVID-19 kobiet, które przebywają w odosobnionym budynku na terenie placówki, ma potrwać do 11 kwietnia. - Potem będą zbadane, by sprawdzić, czy są wolne od koronawirusa, czy muszą być poddane dalszemu izolowaniu - podkreśla Treffon. Jak zapewnia wójt, ciągłość obsługi personelu w ośrodku jest zapewniona. Pozostałych 30 pensjonariuszy poddano kwarantannie i na razie nie wykazują objawów zakażenia.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tam/ec

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps