TVN24 | Wrocław

Międzynarodowa grupa przestępcza produkowała papierosy. W Wielkopolsce

TVN24 | Wrocław

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24
Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów na Wielkopolsce (wideo bez dźwięku)
Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów na Wielkopolsce (wideo bez dźwięku) KAS
wideo 2/7
KASZlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów na Wielkopolsce (wideo bez dźwięku)

Polskie i słowackie służby zatrzymały dziewięć osób podejrzanych o to, że produkowały i rozprowadzały podrobione papierosy jednej ze znanych marek. Na terenie nielegalnej fabryki znaleziono 5,5 mln sztuk papierosów, 11 ton krajanki tytoniowej i inne komponenty do produkcji papierosów.

Jak przekazała Krajowa Administracja Skarbowa w piątkowym komunikacie, funkcjonariusze KAS z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we współpracy z funkcjonariuszami CBŚP z Zarządu we Wrocławiu oraz funkcjonariuszami z Biura Kryminalnego Słowackiej Służby Celnej rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją papierosów. Funkcjonariuszom udało się zlikwidować jedną z nowocześniejszych linii technologicznych do produkcji papierosów, z jaką mieli do czynienia.

Nielegalna fabryka papierosów oraz magazyn znajdowały się w województwie wielkopolskim. KAS nie zdradza jej konkretnej lokalizacji.

Czytaj więcej: Labrador Carlos wywąchał paczki z heroiną warte ponad sześć milionów złotych

Miliony w krajance

W fabryce zabezpieczono ponad 5,5 mln sztuk papierosów z zastrzeżonym znakiem towarowym oraz susz tytoniowy i cięty tytoń o wadze 11 ton. Dodatkowo odnaleziono inne komponenty do produkcji papierosów, takie jak gilzy i opakowania.

Jak przekazuje KAS, wartość zajętych wyrobów tytoniowych oszacowano na ponad 4,4 mln zł, a ze sprzedaży nielegalnych wyrobów tytoniowych nie wpłynęłoby do budżetu z tytułu podatku akcyzowego i VAT ponad 10 mln zł.

W sumie funkcjonariusze polskich i słowackich służb zatrzymały 9 podejrzanych. Usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru, jak również oznaczenia towaru zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać.

Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował wszystkie zatrzymane osoby.

JIT czyli współpraca międzynarodowa

Akcja odbyła się w ramach JIT, co jest skrótem z angielskiego "Joint Investigation Team" czyli Połączony Zespół Śledczy. W jej skład weszli funkcjonariusze z organów ścigania i służb celno-skarbowych z Polski, Słowacji, a także Czech. Jej głównym zadaniem jest prowadzenie działań, które mają na celu m.in. rozbijanie zorganizowanych grup przestępczych, której członkowie są podejrzani o wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów akcyzowych na terenie Polski i innych krajów UE.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KAS

Pozostałe wiadomości