Wrocław

Wrocław

75 lat temu rozpoczęto budowę jednego z największych gmachów służby publicznej we Wrocławiu. Miał służyć administracji niemieckiej, ale ta nie zdążyła się tu wprowadzić. Po wojnie stał się siedzibą władz województwa wrocławskiego, gościł ekipę filmową, a dziś jest Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim.

Dlaczego zagraniczna firma sprzątnęła sprzed nosa KGHM-owi złoża o wartości 2 mld zł? - pyta poseł SLD Ryszard Zbrzyzny marszałek Sejmu Ewę Kopacz. Chodzi o olbrzymie złoża w Bytomiu Odrzańskim, na wydobywanie których pozwolenie dostała kanadyjska spółka. Według posła jest to działanie nielogiczne, gdyż złoża już wydobywane przez KGHM przylegają właśnie do tych spornych terenów. "A może na tych złożach ma zarobić kapitał spekulacyjny? A KGHM ma być dalej kozłem ofiarnym!" - zastanawia się Zbrzyzny.

- Dziękuję tym wszystkim ludziom, którzy zbierali te gigantyczne pieniądze - mówi ze łzami w oczach oławianka, która jesienią, w wiedeńskiej klinice dostała nowe płuca. W czerwcu ubiegłego roku cała Polska zbierała pieniądze na przeszczep i leczenie harcerki, nauczycielki i matki. - Dostałam od nich największy prezent. Życie - dodaje.

Mieli nielegalnie wyciąć co najmniej kilkadziesiąt dębów, fałszować dokumenty, a zdobyte drewno sprzedawać. Policjanci zatrzymali trzy osoby, które prawdopodobnie miały związek z aferą w nadleśnictwie Lubin (woj. dolnośląskie). Według policji, w proceder zamieszani są pracownicy Lasów Państwowych. Mieli tuszować działalność jednego z przedsiębiorców.

W centrum Wrocławia wykoleił się tramwaj linii nr 6. Przez ponad 5 godzin składy jadące z centrum w kierunku Krzyków i Oporowa kierowane były objazdami. Na miejscu potrzebne było pogotowie dźwigowe. Po godz. 12.30 tramwaje wróciły na swoje stałe trasy.

W czwartek wkopano kamień węgielny pod powstającą w Bielanach Wrocławskich inwestycją firmy Amazon - jednej z największych internetowych sieci handlowych na świecie. W magazynie, który ma zacząć działać w drugiej połowie bieżącego roku, zatrudnienie znajdzie około 2 tys. osób.

Pochodne amfetaminy w leku na odchudzanie, czyli niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, tabletki wyszczuplające. Reporterka "Blisko ludzi" w TTV Sylwia Widziak kupiła w sklepie zielarskim we Wrocławiu taki zakazany preparat. Po jego przebadaniu okazało się, że zawiera sibutraminę - substancję hamującą co prawda łaknienie, ale przy tym groźną dla układu krążenia. Przyjmowanie tego specyfiku może prowadzić nawet do zgonu.

Zapierające dech w piersiach widoki i zabytkowy zamek w roli głównej. Pasjonaci filmowania i zarazem miłośnicy wyjątkowych miejsc postanowili połączyć nowoczesną technologię ze średniowiecznym klimatem. Przy użyciu drona nakręcili film o Zamku Chojnik w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie).

KGHM Polska Miedź przegrał walkę na własnym podwórku o wydobycie miedzi z nowych złóż - informuje Radio Wrocław. Chodzi o tereny w Bytomiu Odrzańskim, zaledwie kilkanaście kilometrów od Głogowa, jednej z kopalń KGHM-u. Koncesję przyznano małej firmie, córce kanadyjskiego koncernu. Na jej czele stoi Stanisław Speczik, były prezes KGHM.

Naukowcy oficjalnie potwierdzają: w tabletkach na odchudzanie, które w grudniu kupiła reporterka TTV, znajdowała się sibutramina - zakazana substancja. Może ona powodować zawał serca, udar mózgu czy cukrzycę. Chociaż Unia Europejska zawiesiła jej sprzedaż w 2010 roku, to jeden ze sklepów zielarskich we Wrocławiu we wtorek oferował towar "spod lady".

Amerykański zespół nu-metalowy Linkin Park wystąpi 5 czerwca na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Jedyny koncert w Polsce odbędzie się w ramach europejskiej trasy zespołu.

Na 10 miesięcy więzienia bez zawieszenia skazał w środę Sąd Okręgowy we Wrocławiu Radosława M. za groźby i znieważenie na tle rasowym Kameruńczyka. Wyrok nie jest prawomocny. Mężczyzna twierdzi, że Kameruńczyk źle zrozumiał jego słowa.

Pole dance to "piękna dyscyplina sportowa" - przekonuje Berenika Nienadowska, mistrzyni Polski, bohaterka klipu promującego taniec na rurze. A o tym, że nie tylko piękną, ale i ważną, ma świadczyć jej zdaniem też to, że ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Soczi będzie uświetniona pokazem pole dance w wykonaniu Olgi Trifnovej, zwyciężczyni Rosyjskiego Talent Show.

Na sali sądowej spotkali się we wtorek Jurek Owsiak i bloger, który pod pseudonimem MatkaKurka napisał o organizatorze WOŚP tekst: "Król żebraków i łgarzy". - Zarzuty są kuriozalne, obrażają Polaków, którzy z nami grają - powiedział po rozprawie Owsiak. Bloger narzekał natomiast, że ten proces to próba zamknięcia ust osobom nieprzychylnym Owsiakowi.