"Europa na Świdnickiej" kontra "kolorowy paw". Wrocławski Solpol wciąż budzi kontrowersje

SolpolWratislaviae Amici

Nowatorski, kolorowy i wykraczający poza schematy albo toporny, szkaradny i dziwaczny. Od przeszło dwóch dekad wrocławski Solpol wzbudza skrajne emocje. Początkowo oblegany przez klientów, nie wytrzymał wyścigu z powstającymi centrami handlowymi. Prawdopodobnie będzie wyburzony.

Solpol powstał na początku lat 90. Miał oddawać ducha przemian, przełamywać schematy i być nowoczesny. - Wtedy taki był - przekonują do dziś jego architekci.

I dodają, że na stworzenie koncepcji mieli... kilka dni. - Na 5 dni przed terminem przetargu zgłosił się do nas inwestor, Zygmunt Solorz-Żak. Mieliśmy więc 5 dni i 5 nocy. Pracowaliśmy w pocie czoła, gdybyśmy się wtedy nie wyrobili, dziś mogłoby nie być takiego Solpolu - wspomina Wojciech Jarząbek, autor projektu.

Dopasowany do okolicy i trendów

Jakie były założenia? - Chodziło o to, żeby stworzyć element z wieżą, bo budynek miał stanąć w pobliżu kościoła. Zresztą we Wrocławiu wiele obiektów ma wieże, to wpisywało się w krajobraz miasta – wspomina Jan Matkowski, architekt który pomagał w projektowaniu Solpolu.

W latach 80. w miejscu Solpolu działała kawiarniaWratislaviae Amici

Siedziba domu handlowego miała być prosta, ale i charakterystyczna. Architektów ograniczała wielkość działki i historyczna zabudowa. - Projekt nawiązywał do wszystkiego, co stoi obok. Chodziło nam o to żeby go dobrze wkomponować. Bryłę odchyliliśmy i cofnęliśmy, by nie zasłonić sąsiedniego gotyckiego kościoła – podkreśla Jarząbek.

Komponować miały się też kolory. Piaskowa część elewacji i różowe akcenty miały nawiązywać do innych budynków przy ul. Świdnickiej. Skąd mocny turkus i intensywny fiolet? - Akurat wtedy takie były modne. 5 lat później pewnie nie zostałyby użyte – przyznaje Jarząbek.

Projekt SolpoluStudio A+R Wojciech Jarząbek i Partnerzy

Myśleli, że to więzienie

Większość prac budowlanych wykonywały zagraniczne firmy. Zza granicy sprowadzano też część materiałów. Lokalna prasa zachwycała się tym, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom "budynek oddycha".

- Wszystko było dla nas nowością. Byliśmy wtedy zaściankiem budowlanym, a tu spotkaliśmy się z nowoczesną technologią. Dla nas to było coś niesamowitego – podkreśla architekt.

To, co dla projektantów było zaskakujące, dziwiło też mieszkańców Wrocławia. Matkowski wspomina jak pewnego dnia stał obok placu budowy i słyszał jak przechodzący obok ludzie dziwili się gołym betonowym ścianom z dziurami. – Przystanęli i zaczęli się głośno zastanawiać czy to będzie jakieś więzienie, czy coś zupełnie innego – śmieje się mężczyzna.

"Europa na Świdnickiej"

Budynek został postawiony w 114 dni. Później nastąpiło kilka miesięcy przerwy na ustalenie jak należy go wykończyć i kto ma się tym zająć. Po ponad rocznej budowie Solpol był gotowy. Na spragnionych zakupów wrocławian czekały windy, klimatyzacja i schody ruchome, które prowadziły tylko w górę budynku. – Na dół trzeba było schodzić pieszo. Gdybyśmy chcieli wsadzić tam więcej schodów ruchomych, nie zostałoby za wiele miejsca na handel – twierdzi Jarząbek.

Dzień przed oficjalnym otwarciem sklepu gazety pisały o nadchodzącej wielkimi krokami "Europie na Świdnickiej". W poniedziałek 6 grudnia 1993 roku, o godzinie 13.50, otwarto drzwi Solpolu. Wcześniej niż planowano, bo ciekawski tłum nie mógł doczekać się zakupowego szału, a obsługa budynku bała się o wytrzymałość drzwi.

Od rana na ul. Świdnickiej ustawiła bowiem się kolejka zniecierpliwionych wrocławian. Jak relacjonowała "Gazeta Wyborcza", handlowcy byli jednak rozczarowani, bo większość klientów przyszła nie na zakupy, a "tylko obejrzeć wnętrze sklepu".

Tak wyglądały rzuty wnętrza budynkuStudio A+R Wojciech Jarząbek i Partnerzy

Proboszczowi się nie spodobał

Siedziba domu towarowego dzieliła mieszkańców miasta. Dla niektórych był dziwadłem i "szkaradztwem", dla proboszcza z sąsiadującej z Solpolem parafii był "pomalowanym w odpustowe kolory bunkrem", a dla innych kolorowym pawiem.

– Wtedy Rynek nie wyglądał tak jak dziś. Wokół było szaro, buro i ponuro, a Solpol wniósł kolor. Był całkowitą nowością – wspomina Michał, wówczas 10-letni chłopiec, który niecodziennym budynkiem był zachwycony. Z kolei 9-letni wtedy Daniel pamięta dyskusje w szkole i krytykę wyrażaną w rozmowach dorosłych. – Zastanawiano się czy tak kolorowy budynek, który wygląda jak papuga, może stać w historycznym centrum miasta – opowiada dziś dorosły mieszkaniec Wrocławia.

We Wrocławiu nie było wtedy centrów handlowych, a zakupy w tym miejscu były ich namiastką. Co więcej, znajdowały się tu sklepy, których nie było w innych punktach miasta. - Najlepsze wkłady do piór mieli właśnie tutaj – przypomina Daniel.

Raz, dwa, trzy …

Przez 22 lata budynek wrósł w krajobraz miasta. Większość mieszkańców przyzwyczaiła się do niego, ale dla tych, którzy widzą go pierwszy raz, wciąż może być szokiem. – Gdy go zobaczyłem poraził mnie swoją topornością. Dla mnie to makabryła. Rozumiem, że po upadku komuny Polacy oczekiwali czegoś nadzwyczajnego i pewnie Solpol miał być awangardowym, niespotykanym budynkiem, ale architekt przesadził – mówi zniesmaczony Piotr, który pierwszą styczność z nielubianym przez siebie budynkiem miał pod koniec XX wieku.

To mniej więcej wtedy powstał Solpol II, który stanął niemal naprzeciwko swojego "starszego brata". Projektem zajął się Jarząbek. Pierwotnie planowano połączyć dwa budynki nadziemną kładką. – Solpol II miał być dopełnieniem tego pierwszego i stąd taki pomysł. Kładka miała mieć charakter mostu zwodzonego. Zresztą była historycznie uzasadniona, bo kiedyś na Świdnickiej dwa budynki były już w ten sposób połączone – przypomina Jarząbek.

Na taką realizację nie zgodziła się jednak - powołana na wniosek architekta miejskiego - rada techniczna.

Wrocław mógł mieć także trzeci budynek z tej samej serii. Studio architektoniczne Jarząbka opracowało projekt kolejnego Solpolu, który miał powstać na działce obok pierwowzoru. Ostatecznie do budowy jednak nie doszło.

Solpol II stanął pod koniec lat 90. XX wiekuWratislaviae Amici
Tak miał wyglądać Solpol IIIStudio A+R

"Trzeba mieszać"

Co na głosy krytyki mówi projektant? – W dziedzinie sztuki nowatorstwo zawsze jest potępiane. Później historia weryfikuje to w różny sposób. Chciałem zaprojektować coś, czego tu jeszcze nie było, coś wyjątkowego i chyba się udało – twierdzi Jarząbek.

I dodaje, że dla niego w architekturze najważniejsze jest mieszanie różnych wątków. – Nie lubię klasyfikacji. Dziś style nie obowiązują. Trzeba z tego korzystać i mieszać wątki, bo to daje najlepszy efekty – wyjaśnia swoją filozofię autor Solpolu.

Jak by tego efektu nie oceniać, okazał się nietrwały. Po kilku latach świetności dom towarowy podupadł. Nie zniósł konkurencji wielkometrażowych centrów handlowych, a ruchome schody ze sklepu przy ul. Świdnickiej przestały być wyjątkowe. Nie pomogło mu nawet reality show realizowane w jego podziemiach i publiczne wyznanie Dody, że jest świeżo po seksie w tutejszej toalecie.

Od kilku lat mówi się o tym, że legendarny obiekt będzie wyburzony. W jego miejscu miałby stanąć budynek, który łączyłby funkcje hotelową, biurową i butikową.

- Nie ma pośpiechu. Czekamy na rozwiązanie spraw właścicielskich budynku, który stoi obok, od strony ul. Kazimierza Wielkiego. Wtedy będziemy wiedzieć czy uda nam się stworzyć podziemny parking pod dwoma działkami – informuje mecenas Józef Birka, prawa ręka Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela obiektu.

Jeden z 25 wybitnych

Na razie Solpol wciąż stoi. Widać już po nim oznaki upływającego czasu. Ale czas zadziałał też na jego korzyść - doczekał się uznania. Niedawno w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można było oglądać wystawę polskiej architektury współczesnej, zorganizowaną przez miesięcznik "Architektura-Murator". Prezentowano tam makiety 25 obiektów, które powstały po 1989 roku i zostały uznane za wybitne. Obok Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i PGE Areny w Gdańsku stanęła makieta wrocławskiego domu towarowego. "Ten pełen ironii i zabawy formą budynek nawiązuje zarówno do gotyckiego kościoła św. Doroty, jak i neobarokowego hotelu Monopol"- opisali budynek architekci.

Broni go też Filip Springer, reporter i fotograf. Jego zdaniem Solpolu nie należy oceniać w kategoriach estetycznych, bo to że komuś się on nie podoba, nie jest argumentem za likwidacją obiektu. - Jest pomnikiem swoich czasów i pewnego okresu historii. Czasu entuzjastycznej transformacji prowadzonej przez bardzo bogatych ludzi. Jest cenny, bo nie ma zbyt wielu takich budynków - twierdzi Springer.

I dodaje, że budynek jest dla stolicy Dolnego Śląska tym czym dla Warszawy Pałac Kultury i Nauki, który też ciągle budzi skrajne emocje. I choć reprezentuje inną epokę, też ciągle powraca pomysł, by go wyburzyć.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRTAISLAVIAE AMICI.

Autor: Tamara Barriga /r / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Przywódcy państw grupy G7 osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 miliardów dolarów dla Ukrainy z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w Unii Europejskiej i krajach G7 rosyjskich aktywów, których wartość wynosi około 300 miliardów euro - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródło w Pałacu Elizejskim.

"Jest porozumienie". Zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów dla Ukrainy

"Jest porozumienie". Zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów dla Ukrainy

Źródło:
PAP

Dwie osoby zginęły w pożarze samochodu osobowego po zderzeniu z ciężarówką na drodze wojewódzkiej nr 112 w Gościnku (woj. zachodniopomorskie). Na miejscu pracują służby, droga jest zablokowana.

Tragedia na drodze. Samochód spłonął po zderzeniu z ciężarówką

Tragedia na drodze. Samochód spłonął po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wakacyjne plany ma już 63 procent Polaków. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca i typu wakacji są dzieci. Badania pokazują, że rodziny z dziećmi częściej wybierają letnie pobyty nad morzem i z większym wyprzedzeniem planują wakacje i noclegi. Co ważne - w tym roku - ceny usług powinny być podobne jak rok temu. Pojawił się także nowy trend - łączenie wakacji z pracą zdalną. Piotr Sztefek.

Nowy wakacyjny trend Polaków

Nowy wakacyjny trend Polaków

Źródło:
TVN24

Delos już niedługo zatonie w Morzu Egejskim. Wyspa, na której znajdują się ruiny świątyń, domów mieszkalnych i amfiteatrów, jest coraz bardziej narażona na skutki rosnącego poziomu morza, a część budynków już uległa zniszczeniu. Archeolodzy przewidują, że zniknięcie Delos to kwestia dekad.

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Źródło:
AFP, Greek City Times

20-latek był poszukiwany na podstawie aż 30 różnych dokumentów wydanych przez sąd i prokuraturę. W mieszkaniu, które zajmował były znaczne ilości narkotyków. Najbliższe osiem lat spędzi w więzieniu, a grozi mu kolejnych 10.

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W weekend aura się nie uspokoi i w części kraju może zagrzmieć.

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mam planu startu w wyborach prezydenckich - powiedział w czwartek szef BBN Jacek Siewiera, pytany w Radiu ZET o sondaż, w którym znalazł się w gronie potencjalnych kandydatów obozu prawicy na prezydenta. Siewiera uzyskał w tym badaniu ponad 10 proc. poparcia.

Jacek Siewiera kandydatem na prezydenta? Szef BBN odpowiada

Jacek Siewiera kandydatem na prezydenta? Szef BBN odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Musimy sobie zdać sprawę, od prawie 30 lat nie było takiego rządu, który by gromadził różne polityczne środowiska w tak dużej liczbie. My musimy nauczyć się z tym żyć. My, to znaczy również ci, którzy tę koalicję tworzą - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Zapytany o wypowiedzi polityka PSL Marka Sawickiego, odparł, że jest on "takim jastrzębiem".

Szef KPRM o "jastrzębiu" z PSL-u. "Ma pokazywać zdanie odrębne"

Szef KPRM o "jastrzębiu" z PSL-u. "Ma pokazywać zdanie odrębne"

Źródło:
TVN24

Żołnierz ma prawo oddawać strzały ostrzegawcze i to niezależnie od tego, czy są to obecne przepisy, czy nowe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Gość TVN24 odniósł się do utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią.

Szef KPRM: żołnierz ma prawo oddawać strzały ostrzegawcze

Szef KPRM: żołnierz ma prawo oddawać strzały ostrzegawcze

Źródło:
TVN24

Pięć osób zostało przetransportowanych do szpitala po wypadku w miejscowości Płoskie (Lubelskie). Doszło tam do zderzenia karetki i auta osobowego. Z ustaleń policji wynika, że jadąca na sygnale karetka uderzyła w tył samochodu.

Zderzenie karetki z samochodem. Pięć osób w szpitalu

Zderzenie karetki z samochodem. Pięć osób w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rano na Przyczółkowej w Wilanowie zderzyły się trzy samochody osobowe. Jezdnię zablokowały służby.

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał w środę rozporządzenie w sprawie utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Nowe przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ograniczenia weszły dziś w życie i będą obowiązywać przez 90 dni.

Od dziś strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Co warto wiedzieć

Od dziś strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Co warto wiedzieć

Źródło:
PAP

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

841 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas niezapowiadanej wcześniej wizyty w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej spotkał się z przywódcą tego państwa Mohammedem bin Salmanem. Rozmowy dotyczyły odbywającego się w weekend w Szwajcarii szczytu pokojowego. Saudowie nadal nie potwierdzili tam swojej obecności. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Atlancie 39-letni mężczyzna porwał autobus z 17 pasażerami, jednego z nich śmiertelnie postrzelił. Zanim policjantom udało się zatrzymać pojazd, zdołał przejechać przez dwa hrabstwa. Porywaczowi postawiono 31 zarzutów.

Przyłożył kierowcy autobusu pistolet do głowy, powiedział: nie zatrzymuj się

Przyłożył kierowcy autobusu pistolet do głowy, powiedział: nie zatrzymuj się

Źródło:
CNN

Szarpanina i chaos we włoskim parlamencie. Do sporu doszło, gdy jeden z deputowanych chciał siłą wręczyć ministrowi do spraw autonomii włoską flagę. Na nagraniu widać, że w ciągu kilku sekund przy dwóch politykach pojawili się strażnicy, a następnie tłum parlamentarzystów. Doszło do bójki. "La Stampa" informowała, że dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Trwa analiza materiałów.

Pięści poszły w ruch we włoskim parlamencie. Dwie osoby w szpitalu

Pięści poszły w ruch we włoskim parlamencie. Dwie osoby w szpitalu

Źródło:
PAP, "La Stampa"

W czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na studia na wielu polskich uczelniach. Choć w poprzednich latach były takie kierunki, na które zgłaszało się nawet 30 osób na jedno miejsce, to otwierano też kierunki, na które było niewielu chętnych. Jakie studia cieszą się najmniejszą popularnością?

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl

Z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie, którzy w czwartek rano podróżują metrem. W podziemnej kolejce doszło do awarii. Cztery stacje pierwszej linii zostały zamknięte.

Awaria w metrze. Zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Awaria w metrze. Zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Źródło:
PAP

Resorty finansów i dyplomacji Stanów Zjednoczonych ogłosiły szeroki pakiet dodatkowych sankcji, które mają uderzyć w gospodarkę wojenną Rosji i odciąć ją od dostaw kluczowych materiałów i usług między innymi z Chin. USA postanowiły też o wprowadzeniu zakazu świadczenia części usług informatycznych, w tym usług w chmurze, dla niemal wszystkich osób i firm z Rosji.

Mocne uderzenie USA w rosyjską machinę wojenną. Rosjanie będą odcięci od chmury

Mocne uderzenie USA w rosyjską machinę wojenną. Rosjanie będą odcięci od chmury

Źródło:
PAP, BBC

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

Trzech nastolatków pobiło na śmierć 28-letniego Marcina, piłkarza i pracownika Służby Więziennej. Do tragedii doszło podczas plenerowej imprezy z okazji 120-lecia Sosnowca. - Urazy nie wyglądały na uderzenie z pięści. Obok leżała butelka. Wydaje mi się, że pod nim leżało roztłuczone szkło. Kiedy czekaliśmy na przyjazd karetki, gdzieś w tłumie usłyszałem krzyki: "uciekajcie stąd, bo chłopak chyba zmarł" - relacjonował świadek.

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Trzech chłopców skatowało piłkarza na urodzinach miasta. 28-letni Marcin zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został Ambasadorem Różnorodności. To wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik "My Company Polska" organizacjom, firmom i osobom, które promują różnorodność i równość. Jacoń został wyróżniony za "dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka".

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Źródło:
TVN24, My Company Polska

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl