Kultowe wrocławskie neony: Modny Strój, Kwiaty i Kino "zagrały" w nominowanej do Oscara "Idzie". Dlaczego? Bo doskonale oddawały klimat dawnych lat. Miłośnicy neonów ze stolicy Dolnego Śląska mają nadzieję, że to dopiero początek filmowej kariery ich reklam.
Twórcy filmu "Ida" w 2012 roku trafili na wrocławskie neony przypadkiem. - Dowiedziałam się, że właśnie tu jest pan, który zbiera neony. Potrzebowaliśmy świecących reklam, które pasowałyby koncepcyjnie do charaktery Łodzi lat 60. XX wieku - opowiada Agata Trojak, asystentka scenografa przy filmie "Ida".
Trzy neony na planie
Wrocławscy zbieracze świecących reklam z lat PRL nie mają wątpliwości, że ich eksponaty przysłużyły się nominowanemu do Nagrody Akademii Filmowej obrazowi.
- Bez nich klimat nie byłby w takim stopniu odtworzony - mówi Daniela Szymczak z fundacji Neon Side Wrocław. I podkreśla, że wybór tych które "zagrały" w filmie Pawła Pawlikowskiego odbył się po wspólnych konsultacjach.
Zdecydowano, że elementami scenografii zostaną trzy neony: Modny Strój, Kwiaty i Kino z kina Warszawa. Uważni widzowie odnajdą litery Modnego Stroju w scenie na ulicy, gdy filmowa Ida wraz z ciotką wychodzi z mieszkania. - Napis Odys został skomponowany z neonu Modny Strój. Na potrzeby filmu został odnowiony - wspomina Szymczak. Kwiaty widać za oknem sypialni Wandy, a Kino odbija się w szybie baru w którym pije ciotka zakonnicy.
Na co dzień dwa pierwsze można oglądać w podwórku przy ul. Ruskiej 46. Natomiast Kino cierpliwie czeka na powrót do świetności.
"Wygra dzięki neonom"
Czemu wybór padł akurat na te wrocławskie? - Bo nasze są najfajniejsze, nie ma lepszych - mówi Tomasz Kosmalski z Neon Side Wrocław. Wtórują mu twórcy filmu. - Nie chcieliśmy mieć nowych neonów. Interesowały nas te autentyczne sprzed lat. Wrocławskie sprawdziły się świetnie - zapewnia Trojak.
Miłośnicy neonów ze stolicy Dolnego Śląska nie kryją zadowolenia. - To był debiut filmowy, ale mamy nadzieję że to dopiero początek - mówi Kosmalski. I dodaje, że największą satysfakcję będzie miał w noc rozdania nagród, gdy "Ida" zwycięży. - Wygra dzięki tym neonom. Tam były jeszcze jakieś fajne elementy scenografii, ale przede wszystkim wrocławskie neony - żartuje Kosmalski.
Jedno z niewielu takich miejsc
Wrocławska galeria neonów działa od kilku miesięcy. To kilkadziesiąt świecących reklam zebranych w jednym miejscu. Wśród nich są te najbardziej znane, które kiedyś rozświetlały ulice stolicy Dolnego Śląska. Zdobiły kina, domy handlowe i hotele. Pasjonaci świecących reklam mają w swoich zbiorach m.in. kultowego Rumcajsa, Modę Polską, Grand Hotel czy wielką świecącą kurę. - Chcemy zobaczyć, jak to działa, podzielić się nimi z wrocławianami, którzy chodzą po mieście, żyją w nim i je podziwiają - wyjaśniał jesienią sens powstania takiego miejsca Kosmalski.
Światowe sukcesy polskiego obrazu
"Ida" to film, który odnosi międzynarodowe sukcesy. Do tej pory zdobyła 34 nagrody. Nominowana była m.in. do Złotego Globu. Na oscarowej gali ma szansę na nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia. Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz, swoją krewną. To od niej dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nazywa się Ida Lebenstein. Spotkanie z ciotką do początek poznawania tragicznej historii rodziców zamordowanych podczas wojny.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: Tamara Barriga /b / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: tvn24