Wrocław

Wrocław

Przekładane operacje, brakuje krwi. "Apelujemy o pomoc w ratowaniu życia"

Brakuje krwi we wrocławskim centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. - Pomimo końca wakacji nadal nie ma wystarczającej liczby dawców. Lekarze w szpitalach muszą przekładać część planowanych zabiegów - alarmują pracownicy RCKiK. - Oddanie krwi trwa tylko 8 minut, a można uratować życie człowieka - zachęcają.

Błoto, skoki, prędkość i upadki. Ekstremalna jazda na Czarnej Górze

Szybkie zjazdy po stromych zboczach, duże emocje i bolesne upadki. Downhill, czyli ekstremalny zjazd rowerem z gór, opanował Czarną Górę, gdzie odbyły się mistrzostwa Dolnego Śląska w tej dyscyplinie. Zawodnicy musieli w jak najkrótszym czasie pokonać blisko dwukilometrową trasę. Oprócz naturalnych przeszkód, takich jak kamienie, drzewa czy wystające korzenie, podczas zjazdu downhillowcy pokonują przygotowane bandy i wyskocznie.

"Parowóz jest jak kobieta. Złośliwa małpa"

Zanim koła pójdą w ruch, a para zrobi "buch", maszyniści muszą wyczyścić piec, wrzucić do niego węgiel i rozpalać przez osiem godzin. Później idzie już łatwo. - Jeździ się jak rowerem - śmieją się i przyznają, że parowóz jest jak kobieta. - Jak się go dobrze traktuje, odpłaca się tym samym. To maszyna, która "mówi" - twierdzą.

Para buch, koła w ruch. Gala zabytkowych parowozów

Zabytkowe, niepowtarzalne i wyjątkowe. Parowozy z Niemiec, Czech i Polski zajechały na Dolny Śląsk. Każdy kto chciał choć na chwilę cofnąć się w czasie mógł w sobotę przyjechać do Jaworzyny Śląskiej. - To historia na wyciągnięcie ręki - mówili zachwyceni miłośnicy kolejnictwa.

Wyszukiwali kobiety w internecie i zmuszali do prostytucji

Przez blisko dziewięć miesięcy trzy kobiety, a wśród nich 17-latka, były zmuszane do prostytucji - wynika ze śledztwa prowadzonego przez legnicką prokuraturę. Zarzuty w sprawie usłyszało trzech mężczyzn, którzy pobierali od kobiet część zarobionych pieniędzy. Oskarżeni przyznali się do winy.

"To piwo pili jak herbatę". Historia Browaru Piastowskiego

Swoimi produktami raczył Niemców, żołnierzy Armii Czerwonej, a w latach PRL-u i całą Europę. Browar Piastowski produkował piwo, bez którego wrocławianie nie mogli się obejść. I choć kiedyś przed jego bramą ustawiały się kolejki chętnych, dziś nie ma nikogo, kto chciałby go ratować.

Zarzuty za rozlaną rtęć w bloku

Do 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który miał rozlać ok. 50 gramów rtęci w bloku w Kamiennej Górze. Z objawami podtrucia do szpitala trafiły trzy osoby, w tym czteroletnie dziecko. Niewykluczone, że 28-latek zostanie też tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Poleci szybowcem nad Himalajami. "Mogę liczyć tylko na siły wiatru"

Chce wzbić się w powietrze na wysokość blisko 9 tys. metrów. Potem może liczyć jedynie na siły wiatru. Sebastian Kawa, pilot i dziewięciokrotny mistrz świata w konkurencjach związanych z lotami szybowcem, chce przelecieć nad najwyższymi górami na świecie. We "Wstajesz i wiesz" mówił o swoim ekstremalnym zadaniu - locie nad ośmiotysięcznikiem.

Rozlana rtęć i ewakuacja bloku. 3 osoby w szpitalu

4-letnie dziecko, razem z matką i nastoletnią siostrą zostało przewiezione do szpitala po tym, jak w bloku przy ul. Lubawskiej w Kamiennej Górze została rozlana rtęć. Na miejscu substancję zebrała straż pożarna. Ewakuowano pozostałych mieszkańców. Po kilku godzinach policja zatrzymała 28-latka podejrzanego o rozlanie substancji.

Sąd zdecyduje o eksmisji Romów z koczowiska

22 listopada wrocławski sąd okręgowy rozpatrzy pozew wrocławskiego magistratu o eksmisję rumuńskich Romów z koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Od kilku lat w barakach bez bieżącej wody mieszka tam ok. 60 osób, które do tej pory nie zalegalizowały pobytu w Polsce.

Jak wygląda burza w szklance? Zobaczysz na festiwalu nauki

Jak chłodzić światłem i jak powstają nowotwory? Na te i na inne pytania odpowiedzą naukowcy podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Dla wszystkich ciekawych świata przygotowali ponad 1400 różnych pokazów, wykładów, debat i prelekcji, z czego blisko 900 w samym Wrocławiu.

Nie chcą wielkiej kopalni odkrywkowej. Poszli do Trybunału

Gmina Lubin (woj. dolnośląskie) zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę rządu, przyjmującą koncepcję zagospodarowania przestrzennego kraju. Lubin i sąsiednie gminy chcą w ten sposób zablokować możliwość budowy na ich terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

97-latek zgubił się na grzybach. Znalazł go pies

Kilkudziesięciu policjantów i strażaków, pies tropiący, całonocne poszukiwania i śmigłowiec w pogotowiu. 97-letni grzybiarz, który nie wrócił z lasu, postawił na nogi policję z Polkowic (woj. dolnośląskie). Mężczyznę znaleziono dopiero nad ranem. Trafił do szpitala na badania.

Unia rozlicza obwodnicę Wrocławia

Po kilkunastu miesiącach Komisja Europejska zatwierdziła sposób finansowania tzw. wschodniej obwodnicy Wrocławia. Oznacza to, że na wartą ponad 346 mln zł inwestycję województwo dolnośląskie pozyskało ponad 162 mln zł z funduszy europejskich - podały władze regionu.

Większościowy udziałowiec chwali decyzję o upadłości Śląska

Przedstawiciele spółki Bithell Holdings Ltd., większościowego udziałowca Śląska Wrocław, pozytywnie oceniają decyzję zarządu klubu o rozpoczęciu procedury upadłościowej. Dzięki temu klub ma nie stracić licencji na grę w Ekstraklasie, czym w ich ocenie mogły skutkować ostatnie działania władz Wrocławia.

Śląsk uspokaja: Gramy dalej. Upadłość to nie likwidacja

Michał Mazur, rzecznik Śląska Wrocław, uspokoił kibiców tej drużyny, mówiąc, że ogłoszona dzisiaj upadłość klubu nie oznacza jego likwidacji: - W naszej pracy nic się nie zmieni. Piłkarze dalej będą trenowali, a klub będzie rozgrywał mecze.