Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 odnotowano ponad 200 kilometrów na południowy wschód od miasta Neiafu położonego w archipelagu Tonga - podała amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (United States Geological Survey). Obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.
Epicentrum piątkowego trzęsienia ziemi znajdowało się 211 kilometrów na południowy wschód od miasta Neiafu położonego w rejonie archipelagu Tonga, na południowym Pacyfiku. Hipocentrum odnotowano na głębokości 24 kilometrów - podała w piątek amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS).
Możliwe tsunami
"Apelujemy, pozostańcie w głębi lądu i na terenie położonym wysoko. Słuchajcie radia i przekazywanych informacji. Do żeglarzy: odsuńcie się od raf" - napisały na Facebooku służby meteorologiczne Tonga. Władze państwa ostrzegały przed tsunami, ale po kilku godzinach komunikat został odwołany.
Amerykańskie Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku (PTWC) podało, że na Samoa Amerykańskim zaobserwowano fale tsunami. Wcześniej dla tego regionu także obowiązywały ostrzeżenia przed tym zjawiskiem.
Pacyficzny pierścień ognia
Wyspy Tonga położone są w tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia. To strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożona z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, którą otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.
Źródło: Reuters, USGS, tvnmeteo.pl, tsunami.gov, PTWC
Źródło zdjęcia głównego: USGS