Tysiące martwych pingwinów magellańskich zostało wyrzuconych na brzeg w Urugwaju. Chociaż początkowo podejrzewano, że przyczyną ich śmierci jest ptasia grypa, w pobranych próbkach nie znaleziono wywołującego ją wirusa. Lokalne władze nie wiedzą, co zabiło zwierzęta.
Od ponad tygodnia wody Oceanu Atlantyckiego wyrzucają na wybrzeże Urugwaju ciała pingwinów magellańskich (Spheniscus magellanicus). Dotychczas na plażach znaleziono około 2000 zwierząt.
Zginęły w morskich wodach
Jak przekazała Carmen Leizagoyenn z urugwajskiego Ministerstwa Środowiska, zwierzęta najprawdopodobniej zginęły w Oceanie Atlantyckim i zostały przeniesione przez prądy morskie do wybrzeży Urugwaju.
- Dziewięćdziesiąt procent to młode osobniki bez rezerw tłuszczu i z pustymi żołądkami - powiedziała. Jak dodała, wszystkie próbki pobrane od martwych zwierząt zostały przebadane pod kątem wirusa ptasiej grypy, dały one jednak negatywny wynik. Zdaniem badaczy, zmiany klimatu przyczyniają się do szybkiego spadku liczebności tego gatunku.
Pingwiny magellańskie gniazdują w południowej Argentynie. Gdy na półkuli południowej panuje zima, zwierzęta migrują na północ w poszukiwaniu pożywienia i cieplejszych wód, docierając nawet do wybrzeży Brazylii.
- To normalne, że pewna część zwierząt umiera podczas migracji, ale nie aż tyle - wyjaśniła Leizagoyen. W rezerwacie Laguna de Rocha, na zaledwie 10-kilometrowym odcinku wybrzeża, fale oceanu wyrzuciły na brzeg ponad 500 martwych zwierząt.
Głód i pogoda
Obrońcy środowiska przypisują wzrost liczby zgonów pingwinów magellańskich także przełowieniu wód Atlantyku i nielegalnym połowom.
- Od lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych widać, że zwierzęta nie mają dostępu do pożywienia. Zasoby morza są nadmiernie eksploatowane - powiedział Richard Tesore z organizacji pozarządowej SOS Marine Wildlife Rescue.
Do śmierci tak wielu osobników mógł przyczynić się także subtropikalny cyklon, który w połowie lipca uderzył w południowo-wschodnią Brazylię. Skrajnie niesprzyjająca pogoda mogła spowodować śmierć najsłabszych zwierząt. Jak przekazał Tesore, oprócz pingwinów na plażach Urugwaju znalezione zostały także martwe albatrosy, mewy czy żółwie morskie.
Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci pingwinów wciąż trwa.
Źródło: phys.org, Ministerio de Ambiente, sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Ministerio de Ambiente Uruguay