Kolejny dzień ulew. Zalało Saint-Tropez

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl
Podtopienia w Saint-Tropez
Podtopienia w Saint-TropezENEX
wideo 2/2
Podtopienia w Saint-TropezENEX

Od kilku dni przez południową Francję przechodzą intensywne opady deszczu. W sobotę częściowo zalana została popularna turystyczna miejscowość Saint-Tropez. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

Departament Var był w sobotę wieczorem jednym z trzech objętych wówczas pomarańczowym alertem pogodowym w związku z ulewami.

Skutki obfitych opadów szczególnie odczuło Saint-Tropez, gdzie zalane zostały drogi, a woda dostała się do sklepów i restauracji. W niedzielę rano służby i mieszkańcy usuwali z dróg i chodników zalegające błoto.

Obowiązują alerty

Na południu Francji intensywne opady deszczu prognozowane są też w niedzielę. W kilku departamentach obowiązują ostrzeżenia, a departament Var jest objęty alertem drugiego stopnia.

W piątek w miejscowości Vidauban w tym departamencie spadło rekordowo dużo deszczu. Ulice znalazły się pod wodą, a część osób ewakuowano.

Autorka/Autor:ps

Źródło: ENEX, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni października to jednocześnie ostatnie chwile przed dużym ochłodzeniem. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w połowie tygodnia będzie wiał silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Porywisty wiatr. Mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia

Porywisty wiatr. Mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Od 1 listopada większość wysokogórskich szlaków w Tatrach Wysokich zostanie zamknięta na Słowacji na okres zimowy. Turyści będą mogli na nie wrócić 1 maja 2025 roku.

W słowackich Tatrach część szlaków będzie od listopada zamknięta

W słowackich Tatrach część szlaków będzie od listopada zamknięta

Źródło:
PAP

Po osunięciu się ziemi część autostrady w mieście Bellingham w amerykańskim stanie Waszyngton została zablokowana. Dwa samochody utknęły na jezdni, ale nikomu nic się nie stało - poinformowały służby.

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Źródło:
The Bellingham Herald, tvnmeteo.pl

Gatunki zwierząt, które są bardziej społeczne, żyją dłużej - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ponadto przez dłuższy rodzą i wychowują potomstwo.

Życie w społeczności wydłuża życie

Życie w społeczności wydłuża życie

Źródło:
phys.org

Początek tygodnia przynosi zmianę pogody. Na niebie w poniedziałek będą przeważać chmury, a w części kraju popada deszcz. Zrobi się nieco chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - poniedziałek 28.10. Aura pogorszy się w całym kraju

Pogoda na dziś - poniedziałek 28.10. Aura pogorszy się w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W 13 gminach we włoskim regionie Trydent-Górna Adyga niedziela jest dniem referendum na temat niedźwiedzi. Mieszkańcy terenów, gdzie występuje ich wyjątkowo dużo, odpowiadają na pytanie, czy uważają ich obecność za zagrożenie dla bezpieczeństwa i lokalnego biznesu. Jak przekonują organizatorzy, głosowanie "służy temu, by ludzie wyrazili swój niepokój i by sygnał ten dotarł do rządzących".

Niedźwiedź pierwszy raz od stu lat śmiertelnie ranił tam człowieka. Mieszkańcy głosują w referendum

Niedźwiedź pierwszy raz od stu lat śmiertelnie ranił tam człowieka. Mieszkańcy głosują w referendum

Źródło:
PAP

Liczba ofiar śmiertelnych i zaginionych burzy tropikalnej Trami, która uderzyła w Filipiny, wzrosła do co najmniej 126 - podała agencja Associated Press. Gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi zniszczyły całkowicie niektóre miejscowości położone na północy kraju.

Wiele regionów nadal odciętych od świata. Trwa akcja ratunkowa

Wiele regionów nadal odciętych od świata. Trwa akcja ratunkowa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Nie potrzeba teleskopu, aby zobaczyć, że powierzchnia Księżyca jest pełna kraterów. Nasz naturalny satelita przez miliardy lat był "bombardowany" przez asteroidy i komety. Dzięki nowym badaniom międzynarodowy zespół naukowcy ustalił, że najstarszy i największy krater Basen Biegun Południowy - Aitken powstał wcześniej niż sądzono.

Powierzchnia Księżyca pełna kraterów. Wiemy, kiedy powstał najstarszy z nich

Powierzchnia Księżyca pełna kraterów. Wiemy, kiedy powstał najstarszy z nich

Źródło:
livescience.com, nature.com

Jesienny poranek w Sudetach Zachodnich, a dokładniej w Rudawach Janowickich, może być naprawdę zachwycający. Skąpane we mgle wzniesienia tworzą malowniczą scenerię. Zdjęcia i nagranie unoszącej się mgły otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Te barwy, to światło, ten moment". Bajkowy poranek w Sudetach Zachodnich

"Te barwy, to światło, ten moment". Bajkowy poranek w Sudetach Zachodnich

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu przeszły w nocy z piątku na sobotę przez włoską prowincję Piza, doprowadzając do licznych zalań i podtopień. Kilkanaście osób uratowano z zalanych aut.

Samochody pływały, kierowcy wdrapywali się na dachy

Samochody pływały, kierowcy wdrapywali się na dachy

Źródło:
ilcuoioindiretta.it

Gruba warstwa smogu spowiła w niedzielę rano stolicę Indii. Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w Nowym Delhi było tak duże, że ludzie skarżyli się na problemy z oddychaniem.

Smog spowił kultowy zabytek. "Czuję, że się duszę"

Smog spowił kultowy zabytek. "Czuję, że się duszę"

Źródło:
Reuters

W dystrykcie Castelo Branco we wschodniej Portugalii spadł pierwszy śnieg. Nietypowe o tej porze roku opady pojawiły się kilka dni po równie rzadkiej w październiku fali blisko 30-stopniowych upałów.

Najpierw nietypowy upał, teraz sypnęło śniegiem

Najpierw nietypowy upał, teraz sypnęło śniegiem

Źródło:
PAP

Jeden z astronautów, którzy w piątek zakończyli misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wrócili na Ziemię, trafił do szpitala. NASA nie podała, o którego członka załogi chodziło i co było powodem podjęcia decyzji o hospitalizacji.

Astronauta wrócił na Ziemię i natychmiast trafił do szpitala

Astronauta wrócił na Ziemię i natychmiast trafił do szpitala

Źródło:
Reuters, CNN, NASA

Bóbr, który jesienią zadomowił się w Morskim Oku w Tatrach, ścina gałęzie, szykując się do zimy. Według leśniczego z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), tych gryzoni w słynnym tatrzańskim jeziorze jest już więcej.

"Wydaje się, że jest ich więcej". Do niedawna w Tatrach nie można było ich spotkać

"Wydaje się, że jest ich więcej". Do niedawna w Tatrach nie można było ich spotkać

Źródło:
PAP

Pierwsza miejscowość we Włoszech została oficjalnie uznana za przygotowaną na wypadek tsunami. Miasteczko Minturno w stołecznym regionie Lacjum otrzymało ten certyfikat od UNESCO po czterech latach prac.

Włoska miejscowość gotowa na tsunami

Włoska miejscowość gotowa na tsunami

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Powierzchnia Morza Kaspijskiego zmniejsza się w drastycznie szybkim tempie. Według naukowców, do 2100 roku poziom wody w tym akwenie może spaść nawet o 30 metrów.

Powierzchnia największego jeziora świata się zmniejsza. "Może się już nigdy nie odbudować"

Powierzchnia największego jeziora świata się zmniejsza. "Może się już nigdy nie odbudować"

Źródło:
CNN, earthobservatory.nasa.gov

Działanie środków chemicznych, takich jak pestycydy, herbicydy, fumicydy, nie tylko zmniejsza liczebność populacji owadów, ale też ogranicza ich różnorodność, zwłaszcza w wyższej temperaturze - informują naukowcy na łamach "Science".

Szkodliwość pestycydów nasila się przy wyższej temperaturze

Szkodliwość pestycydów nasila się przy wyższej temperaturze

Źródło:
PAP, science.org

Pracownicy Nadleśnictwa Kutno (woj. łódzkie) uratowali skrajnie wycieńczonego bielika. Ptak został prawdopodobnie otruty i gdyby nie pomoc ludzi, nie przeżyłby. - W związku z tym, iż bielik był bardzo osłabiony i sam nie przyjmował pokarmu, przez trzy dni był karmiony ręcznie - opisuje w mediach społecznościowych nadleśnictwo.

Bielik był podtruty, wycieńczony i nie jadł. Uratowali go leśnicy

Bielik był podtruty, wycieńczony i nie jadł. Uratowali go leśnicy

Źródło:
tvn24.pl

Jedzenie keczupu w stanie nieważkości - taką rzadką umiejętność zaprezentował astronauta NASA Matthew Dominick. To niełatwe zadanie, ponieważ w przełykaniu pomidorowego przysmaku nie pomaga mu grawitacja.

"Tak się je keczup"

"Tak się je keczup"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ekstremalne ulewy nawiedziły Maroko. W południowej części kraju miejscami Sahara zamieniła się w jezioro. To kolejne niebezpiecznie wydarzenie pogodowe, do jakiego doszło w tej części świata w ostatnich tygodniach.

Wydmy na Saharze zamieniły się w jezioro

Wydmy na Saharze zamieniły się w jezioro

Źródło:
Reuters, lematin.ma

W Danii odnaleziono fragment skamieniałości pterodaktyla. Chociaż ma on zaledwie kilka milimetrów długości, jest wyjątkowy - prawdopodobnie pochodzi od osobnika żyjącego stosunkowo niedługo przed zagładą tych prastarych gadów.

Znalazł fragment pterodaktyla na nadbałtyckim klifie. "Był jednym z ostatnich na Ziemi"

Znalazł fragment pterodaktyla na nadbałtyckim klifie. "Był jednym z ostatnich na Ziemi"

Źródło:
DR, Videnskab

Działalność człowieka ma bezpośredni wpływ na ewolucję owadów. Naukowcy z Nowej Zelandii opisali przypadek zmiany koloru ciała u widelnic zamieszkujących wylesione tereny. Jak wyjaśnili badacze, tendencje do rozjaśniania obserwowano w niezależnych populacjach.

Ludzie podjęli decyzję, owad zmienił kolor

Ludzie podjęli decyzję, owad zmienił kolor

Źródło:
University of Otago, The Conversation, University of Cambridge

Ogromny diabełek pyłowy został zaobserwowany w środę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na nagraniu widać ogromną kolumnę pyłu, jaka unosiła się nad drogą do Szardży. Zjawisko towarzyszyło przechodzącej nad krajem burzy.

Wirująca kolumna piachu i trzaskające pioruny. Niezwykłe nagranie

Wirująca kolumna piachu i trzaskające pioruny. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Na łapach niedźwiedzi polarnych, pochodzących z dwóch odrębnych populacji zamieszkujących rejony Arktyki, pojawiły się tajemnicze rany. Nigdy wcześniej takie urazy nie były u tego gatunku obserwowane. Skąd się wzięły? Naukowcy z University of Washington znaleźli ich źródło.

Niedźwiedzie polarne z ranami na łapach. Lód staje się dla nich zagrożeniem

Niedźwiedzie polarne z ranami na łapach. Lód staje się dla nich zagrożeniem

Źródło:
phys.org

Greccy rolnicy z przerażeniem patrzą na swoje kasztanowce. O tej porze roku zwykle orzechy są już dojrzałe i gotowe do zbiorów, jednak z powodu wyjątkowo gorącego lata i długiej suszy kasztany wciąż wiszą na drzewach. Według szacunków zbiory w tym roku mogą być aż o połowę mniejsze.

Kryzys kasztanowy w Grecji. "Nie pamiętam, by zdarzyło się to wcześniej"

Kryzys kasztanowy w Grecji. "Nie pamiętam, by zdarzyło się to wcześniej"

Źródło:
Reuters

Samochód wpadł do leja krasowego w argentyńskiej Cordobie. Do zdarzenia doszło podczas ulewnych opadów deszczu, które poważnie ograniczyły widzialność. Kierowca pojazdu został ranny.

W jezdni otworzyła się dziura, wpadło w nią auto. Nagranie

W jezdni otworzyła się dziura, wpadło w nią auto. Nagranie

Źródło:
Reuters, La Nacion

Jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia, nawet 30 procent siedlisk żab i ropuch wyschnie do końca XXI wieku - alarmują naukowcy. Jak wynika z najnowszych badań płazy bezogonowe są jedną z najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne grup zwierząt.

Jedna trzecia siedlisk żab i ropuch może zniknąć do końca XXI wieku

Jedna trzecia siedlisk żab i ropuch może zniknąć do końca XXI wieku

Źródło:
Phys.org, Cosmos

Niewidziany od prawie dwóch dekad olbrzymi endemiczny karp został zauważony w rzece Mekong w Kambodży. Zdaniem naukowców powrót "Ducha Mekongu" daje nadzieję na przetrwanie tego niezwykle rzadkiego gatunku ryby, ale jest też sygnałem do podjęcia działań chroniących rzekę, która jest nazywana rybią "superautostradą".

"Duch Mekongu" powrócił po prawie 20 latach. "Nie jest za późno"

"Duch Mekongu" powrócił po prawie 20 latach. "Nie jest za późno"

Źródło:
Nevada Today, phys.org, CNN