Jeśli z trudem nadążasz za rozmową w głośnych pomieszczeniach, może to być spowodowane problemami z przetwarzaniem przez mózg szybkich zmian dźwięku. Naukowcy z Uniwersytetu Marylandu w College Park w USA przedstawili technikę treningową, która może pomóc w rozwiązaniu tego problemu i tym samym ulepszyć nasz słuch.
Trening odróżniania tempa (z angielskiego rate discrimination training) polega na ćwiczeniu, w którym mózg rozróżnia prędkości rozchodzenia się dźwięków. Jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Marylandu w College Park w USA, technika ta może potencjalnie poprawić słuch milionów starszych osób. Jednak, jak podkreślają eksperci, należy pamiętać o tym, że nasza zdolność do "przesiewania" dźwięków ma tendencję do pogarszania się wraz z wiekiem. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie "Journal of the Association for Research in Otolaryngology".
Zdaniem naukowców, zauważanie subtelnych zmian w dźwiękach opiera się na zdolności mózgu do przetwarzania bodźców dźwiękowych w czasie, zwanej słuchowym przetwarzaniem czasowym. Ma ono wpływ nie tylko na rozumienie mowy, pomaga nam nadać sens każdemu dźwiękowi, który dociera do naszych uszu.
- Widzieliśmy pewne dowody na to, że te deficyty w przetwarzaniu czasowym mogą być poprawione w modelach zwierzęcych, ale po raz pierwszy pokazaliśmy to u ludzi - powiedziała neurobiolożka Samira Anderson z Uniwersytetu Marylandu w College Park.
Ćwiczenia na poprawę słuchu
W badaniu wzięło udział 40 ochotników, których poddano treningowi odróżniania tempa. Obejmował on dziewięć sesji, każda po 45-60 minut, podczas których uczestnicy byli proszeni o rozróżnienie zestawów tonów odtwarzanych w szybkiej sekwencji.
Podczas treningu osoby te musiały zauważyć zmiany w częstotliwości - zidentyfikować, które tony w serii mają wyższą lub niższą wysokość. Podobne testy stosowano przed i po treningu, aby ocenić zdolność każdego uczestnika do wychwycenia zmian w słyszanym dźwięku.
W porównaniu z grupą kontrolną 37 uczestników, których sesje obejmowały prostsze ćwiczenie wykrywania tonów, ci, którzy przeszli szkolenie z zakresu odróżniania tempa, wykazali poprawę zdolności do rozpoznawania zmian wysokości i szybkości dźwięku. Stwierdzono to zarówno u młodych, jak i u starszych uczestników, w tym u osób starszych z pewnym stopniem upośledzenia słuchu.
Badanie to pokazuje, że odpowiednie treningi mogą częściowo przywrócić zdolność przetwarzania dźwięków u starszych słuchaczy.
Źródło: ScienceAlert
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock