Polscy strażacy gaszą pożary w Grecji, przy 40 stopniach w cieniu. Mówią o problemach, których najbardziej się obawiają

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Nawet najmniejsze zarzewia, które schowały się przed oczami strażaków, potrafią przerodzić się w dość intensywne płomienie. Jeżeli to dotrze do większych skupisk roślinności, to mamy duży problem - mówił w TVN24 brygadier Grzegorz Borowiec, dowódca akcji w Grecji, gdzie od soboty polscy strażacy pomagają w gaszeniu rozległych pożarów lasów. Temperatura powietrza w okolicy przekracza 40 stopni Celsjusza w cieniu. Strażak zaznaczył, że praca w takich warunkach to "największe wyzwanie".

Polscy strażacy dojechali do Grecji w piątek wieczorem. Zostali zakwaterowani w szkole pożarniczej w miejscowości Vilia. To bardzo ułatwia ich sytuację logistyczną, bo nie muszą rozkładać namiotu i przygotowywać kontenerów. Choć, jak podkreślają, cały czas mają je na wszelki wypadek w odwodzie.

W sobotę rano odbyła się odprawa z oficerami łącznikowymi greckiej straży. Polskim strażakom przydzielono zadania w okolicy miejscowości Mandra i Stefani.

Jak powiedział rzecznik greckiej państwowej straży pożarnej Wasilios Watrakojannis, piątek był "kolejnym trudnym dniem z 52 nowymi pożarami w całym kraju". Według danych z minionego wtorku, spłonęło ponad 10 tysięcy hektarów lasów i łąk. W czwartek udało się opanować duży pożar lasu na na zachód od Aten, który strawił wiele domów i wymusił ewakuację okolicznej ludności. Tego dnia trwała jeszcze walka z pożarami między innymi górzystych i zalesionych terenów wyspy Rodos, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy i nakazano ewakuację niektórych obszarów.

Dowódca akcji: nawet najmniejsze zarzewia potrafią przerodzić się w dość intensywne płomienie

Jak mówił w sobotę na antenie TVN24 dowódca akcji brygadier Grzegorz Borowiec, jak dotąd wysłano "połowę samochodów gaśniczych, czyli 12 z 24", a pozostałe "czekają na rozwój sytuacji". - Przy pomocy samolotów gaśniczych udało się opanować największy front pożaru i teraz trzeba to wszystko łapać, dogaszać mniejsze zarzewia, które znajdują się w okolicy - tłumaczył.

Strażak relacjonował, że "pojawiają się co chwilę podmuchy wiatru". - Powodują, że nawet najmniejsze zarzewia, które schowały się przed oczami strażaków, potrafią przerodzić się w dość intensywne płomienie. Jeżeli to dotrze do większych skupisk roślinności, to mamy duży problem, bo to się rozwija momentalnie. Potrafi po kilkadziesiąt czy kilkaset metrów w ciągu minuty się przesuwać - mówił.

Ekstremalna temperatura

Brygadier Grzegorz Borowiec przyznał w TVN24, że "temperatura jest ekstremalna". - Jeżeli weźmiemy pod uwagę temperaturę na otwartym słońcu, to mamy naprawdę ogromny problem. Jest to największe wyzwanie, działanie w takich wysokich temperaturach. Narażenie na odwodnienie, udar cieplny to są problemy, których się najbardziej obawiamy - dodał.

Temperatura w Grecji przekracza w cieniu 40 stopni Celsjusza. Według państwowej służby meteorologicznej EMY, w piątek w południe w Attyce w okolicach Aten odnotowano 41 st. C, a 44 stopnie - w Tesalii w centrum kraju. Tamtejsi meteorolodzy ocenili w piątek, że sobota i niedziela "mogą być najgorętszym lipcowym weekendem od 50 lat". W niedzielę temperatura może sięgnąć 44 st. C w Atenach i 45 stopni w Tesalii.

W stolicy Grecji rekord temperatury 44,8 st. C został zarejestrowany w czerwcu 2007 roku, natomiast bezwzględny rekord w całej Grecji został zanotowany w lipcu 1977 roku w Eleusis niedaleko Aten, gdzie było 48 stopni.

To teren z wąskimi, krętymi drogami

Również rzecznik polskich strażaków, którzy gaszą pożary w Grecji, młodszy kapitan Łukasz Nowak, w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślał, że "najgorszy jest upał - to jakby żar lał się z nieba, niesamowity gorąc". - Ale również wzmagający się wiatr oraz specyficzna roślinność bogata w olejki eteryczne - dodał.

Strażacy zaznaczają, że przeszkodą w akcji są warunki terenowe. - To teren górzysty, z wąskimi, krętymi drogami. Mamy ciężarowe samochody, więc ten dojazd też nie jest tak szybki, jak to ma miejsce na terenach miejskich - powiedział Nowak.

Misja polskich strażaków w Grecji

Polacy do Grecji wyruszyli w środę z Krakowa. W misji bierze udział 149 strażaków i 49 pojazdów z województw małopolskiego i wielkopolskiego. W drodze musieli przemierzyć prawie dwa tysiące kilometrów. Na miejscu mają zostać około dwóch tygodni, w zależności od rozwoju sytuacji.

W związku z pożarami lasów w Grecji wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci tzw. modułów GFFFV. Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim zdecydowali o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. We wtorek wieczorem rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy.

Autorka/Autor:ps//rzw

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Państwowa Straż Pożarna

Pozostałe wiadomości

W niedzielę do Polski dotrze niż genueński, który przyniesie ze sobą deszcz. Opady, tak potrzebne o tej porze roku, nie opuszczą nas tak szybko. W kolejnych dniach pojawią się w wielu regionach kraju. Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński sprawdził najnowsze prognozy, gdzie deszczu będzie najwięcej.

Niż genueński dotrze do Polski. Gdzie spadnie najwięcej deszczu

Niż genueński dotrze do Polski. Gdzie spadnie najwięcej deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 23.03. W nocy spodziewany jest stopniowy wzrost zachmurzenia, miejscami pojawią się opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W dzień strefa opadów będzie wędrować przez kraj.

Pogoda na jutro - niedziela 23.03. Nocą lokalnie popada deszcz i deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - niedziela 23.03. Nocą lokalnie popada deszcz i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hiszpania zmaga się z powodziami, które są następstwem ulewnych opadów deszczu. Lokalne media podały, że w wyniku żywiołu zginęły trzy osoby. W mieście Avila ogłoszono stan wyjątkowy.

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos, elconfidencial.com

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Źródło:
The Conversation

Najbliższe dni przyniosą lekkie ochłodzenie. W wielu regionach kraju pojawią się opady deszczu. Jest też szansa, że miejscami zagrzmi. Sprawdź, jakiej aury możemy się spodziewać w pogodzie przyszłym tygodniu.

Przed nami ochłodzenie. Sprawdź, co jeszcze nas czeka w pogodzie

Przed nami ochłodzenie. Sprawdź, co jeszcze nas czeka w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo w nocy z piątku na sobotę. Jest szansa, że niezwykłe zjawisko może znowu pojawić się nad Polską. "Kolejne zorze są w drodze!" - napisał w mediach społecznościowych popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Sprawdź, kiedy znów warto spojrzeć w niebo.

"Kolejne zorze są w drodze"

"Kolejne zorze są w drodze"

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy przed przymrozkami. Lekki mróz może ścisnąć w nocy i nad ranem w części kraju. Sprawdź, gdzie zrobi się zimno.

Tutaj mróz jeszcze nie odpuści. IMGW ostrzega

Tutaj mróz jeszcze nie odpuści. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt pożarów wybuchło w sobotę w Korei Południowej. W wyniku żywiołu zginęło dwóch strażaków. Trwają poszukiwania dwóch zaginionych osób. Walkę z ogniem utrudnia porywisty wiatr.

Porywisty wiatr napędza ogień. Nie żyje dwóch strażaków

Porywisty wiatr napędza ogień. Nie żyje dwóch strażaków

Źródło:
Reuters, AP

Pierścienie Saturna "znikną" już w niedzielę - przynajmniej z perspektywy obserwatorów z Ziemi. Do zjawiska dochodzi cyklicznie, a jest ono związane z wzajemnym położeniem tych dwóch planet. Kiedy zobaczymy je ponownie?

W niedzielę Saturn "straci" swoje pierścienie

W niedzielę Saturn "straci" swoje pierścienie

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience

W sobotę odbędzie się kolejna odsłona symbolicznej akcji Godzina dla Ziemi, gdy na 60 minut zgasną światła. W tym roku tematem przewodnim akcji jest bioróżnorodność. Jak opowiadał na antenie TVN24 Dariusz Gatkowski z WWF Polska, utrata gatunków i spadek liczebności populacji ma realny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Do ochrony zasobów przyrodniczych niezbędne jest jednak działanie ze strony rządu.

Dziś Godzina dla Ziemi 2025. "Gdzie byśmy nie spojrzeli, wiemy, że nie jest dobrze"

Dziś Godzina dla Ziemi 2025. "Gdzie byśmy nie spojrzeli, wiemy, że nie jest dobrze"

Źródło:
TVN24, PAP

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura i mnóstwo słońca - taką pogodą mogli cieszyć się w piątek przebywający na wybrzeżu Chorwacji. Były nawet osoby, które odważyły się popływać w Adriatyku.

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Źródło:
Reuters

Ci, którzy wstali w piątek przed godziną 6 rano, mogli zaobserwować kilkusekundowy przelot bolidu. Według ekspertów z sieci obserwacyjnej Skytinel, obiekt mógł być związany z rojem eta Virginidów.

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, The Guardian

Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Źródło:
PAP

Naukowiec z Irlandii Północnej odkrył superzmysł, dzięki któremu foki są wspaniałymi nurkami. Zwierzęta te wiedzą, jaki mają poziom tlenu we krwi. - To jedno ze zwierząt najlepiej przystosowanych do życia - powiedział doktor Chris McKnight, pracujący na szkockim University of St. Andrews

Foki mają "superzmysł", dzięki któremu nie toną

Foki mają "superzmysł", dzięki któremu nie toną

Źródło:
BBC

Pożary lasów szaleją w hiszpańskiej prowincji Asturia. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. W okolicy uruchomiony został awaryjny plan przeciwpożarowy. Ogień pojawił się też w sąsiedniej Kantabrii.

Ogień trawi północną Hiszpanię. Trwa walka z żywiołem

Ogień trawi północną Hiszpanię. Trwa walka z żywiołem

Źródło:
PAP, elmundo.es, 20minutos.es

Mieszkańcy stanu Indiana mają za sobą trudną noc. Przez region przeszły silne burze, miejscami przynosząc ze sobą również tornada. Jeszcze nad ranem prądu pozbawionych było ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych.

Noc ze środy na czwartek przyniosła im serię tornad. Zniszczenia są ogromne

Noc ze środy na czwartek przyniosła im serię tornad. Zniszczenia są ogromne

Źródło:
CNN, fox59.com

Dla Stanów Zjednoczonych to nie jest łatwy pogodowo czas. Na centralne części kraju ponownie natarła silna zimowa burza, przynosząc bardzo intensywne opady śniegu, porywisty wiatr, zamiecie oraz ryzyko tornad. Meteorolodzy są jednak zdania, że zjawiska nie będą aż tak poważne, jak te, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu.

Burze śnieżne. Alerty wysłano do siedmiu milionów osób

Burze śnieżne. Alerty wysłano do siedmiu milionów osób

Źródło:
CNN, ENEX

Wiosna kalendarzowa rozpoczęła się w piątek 21 marca. Dzień wcześniej powitaliśmy astronomiczną. Ta pora roku przyniesie wiele ciekawych zjawisk astronomicznych, jak na przykład częściowe zaćmienie Słońca czy rój Lirydów. Będzie też można zobaczyć na niebie Jowisza - największą planetę Układu Słonecznego.

Przywitaliśmy kalendarzową wiosnę

Przywitaliśmy kalendarzową wiosnę

Aktualizacja:
Źródło:
Time and Date, PAP, tvnmeteo.pl

Lądownik Blue Ghost, który na początku marca wylądował na powierzchni Księżyca, dostarczył mnóstwo zdjęć i danych. Na szczególną uwagę zasługuje fotografia w bardzo dużej rozdzielczości, przedstawiająca zachód słońca na powierzchni satelity Ziemi. NASA pokazała ją podczas wtorkowej konferencji, wieńczącej misję lądownika.

Tak wygląda zachód słońca na Księżycu

Tak wygląda zachód słońca na Księżycu

Źródło:
livescience.com

Greenpeace musi zapłacić firmie energetycznej Energy Transfer blisko 667 milionów dolarów odszkodowania - orzekł w środę sąd stanu Dakota Północna. Sprawa ma związek z protestami przeciwko budowie rurociągu Dakota Access, w które przed laty zaangażowała się organizacja. Greenpeace planuje apelację, w przeciwnym razie może mu grozić bankructwo.

Widmo bankructwa nad Greenpeace. Musi zapłacić 667 milionów dolarów odszkodowania

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian, Euronews

Jedna z głównych dróg prowadzących do Parku Narodowego Yosemite w Stanach Zjednoczony została zablokowana. Zawaliła się na nią ogromna ilość skał. Władze nie wiedzą, kiedy uda się ją udrożnić.

Ogromna ilość skał spadła na drogę

Ogromna ilość skał spadła na drogę

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Czy w pierwszy dzień wiosny szczególnie łatwo ustawić jajko w pionie? Czy moment równonocy ma wpływ na jakość wody w rzekach i oceanach? Momentowi rozpoczęcia astronomicznej wiosny towarzyszy wiele ciekawostek, przesądów, legend i podań - w niektórych z nich tkwi ziarno prawdy.

Czy w równonoc łatwiej ustawić surowe jajko pionowo?

Czy w równonoc łatwiej ustawić surowe jajko pionowo?

Źródło:
Reader's Digest, Washington Post, Ocean Clock, "Z głową w gwiazdach", Time and Date, Times of Israel

Populacja wróbla w Polsce zmniejszyła się o około 1,5 miliona par lęgowych. To oznacza ponad 20-procentowy spadek ich liczebności. - Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością - powiedział ornitolog profesor Grzegorz Neubauer.

Znikają z miast i wsi. Ich liczebność drastycznie maleje

Znikają z miast i wsi. Ich liczebność drastycznie maleje

Źródło:
PAP

Nietypowy gość pojawił się na przejściu granicznym w Medyce. Był nim bóbr. Gryzoń został od razu zauważony przez strażników i zabrany w bezpieczne miejsce.

Bóbr pojawił się na przejściu granicznym w Medyce

Bóbr pojawił się na przejściu granicznym w Medyce

Źródło:
TVN24, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej