Niesione przez cyklony tropikalne silny wiatr, fale sztormowe i intensywne opady deszczu niejednokrotnie pustoszą wszystko, co napotkają na swojej drodze i mogą prowadzić do śmierci wielu osób. Jak wskazują naukowcy z Uniwersytetu Arizońskiego, nie wszyscy zdają sobie sprawę z innego niebezpieczeństwa, jakie wywołują tego rodzaju żywioły. Gotowość na cyklon tropikalny powinna również obejmować publiczne informacje o ryzyku przegrzania - podkreślił główny autor badania Zackry Guido.
Zespół naukowców przenalizował 53 cyklony tropikalne na wschodnich Karaibach w latach 1991-2020 oraz 205 interakcji pomiędzy cyklonami a 14 miastami Karaibów. W badaniach okazało się, że po przejściu cyklonu temperatura w miastach była zawsze wyższa niż przeciętnie. Według zespołu naukowców mogła ona wzrosnąć o ponad pięć stopni Celsjusza powyżej średniej. Specjaliści podkreślają jednak, że szacunki te mogą być znacznie zaniżone.
Bardzo wysoka temperatura powietrza często, zwłaszcza u osób starszych i cierpiących na różne choroby, może wiązać się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, w tym na przykład z udarem cieplnym. - Dla dostawców usług medycznych upał jest problemem. Nasze wyniki sugerują, że gotowość na cyklon tropikalny powinna również obejmować publiczne informacje o ryzyku przegrzania - powiedział główny autor badania Zackry Guido.
Huragany to "ogromne pompy ciepła"
Jak stwierdził, "wszyscy skupiają się na niszczycielskiej sile burz tropikalnych i huraganów, i to oczywiście istotne", ale - jak zaznaczył należy brać pod uwagę "połączone niebezpieczeństwo burzy i późniejszego upału". - Huragany to ogromne pompy ciepła, redystrybuujące ciepło na dużą odległość wokół centrum burzy. Mogą też zniszczyć sieć energetyczną. Ta kombinacja jest często niebezpieczna, ponieważ spowalnia przywracanie normalnych warunków i stwarza ryzyko dla ludzkiego zdrowia - wyjaśnił Guido.
Ponadprzeciętna temperatura może wystąpić kilka dni później po przejściu cyklonu nawet na pobliskich obszarach, które nie zostały bezpośrednio dotknięte przez cyklon.
Ekspert: w przyszłości prawdopodobnie będzie zagrożonych więcej osób
Autorzy nie badali, w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą wpływać na to zjawisko, spodziewają się jednak, że wysokie wartości temperatury po ustąpieniu cyklonów tropikalnych w przyszłości jeszcze wzrosną. - Bardzo łatwo zrozumieć wpływ tego zjawiska na zmianę klimatu - ocenił Guido. - W przyszłości huraganom prawdopodobnie będą towarzyszyć bardziej intensywne deszcze i zagrożenie dla większej liczby osób. Jeśli nałożyć na to gorętsze środowisko, można oczekiwać większego ogólnego wpływu - dodał.
Eksperci podkreślają, że w wyniku postępującego globalnego ocieplenia huragany już stają się coraz silniejsze. Świat ocieplił się już o 1,1 stopnia Celsjusza powyżej średniej temperatury względem epoki przedindustrialnej, a zdaniem naukowców z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), przy ociepleniu rzędu 2 stopni prędkość wiatru towarzysząca huraganom może wzrosnąć o 10 procent.
Czytaj więcej: Jak zmiany klimatu napędzają huragany? Jak tworzą się te zjawiska? Czym różni się huragan od tajfunu?
Cyklony, huragany, tajfuny
Cyklony tropikalne formują się nad ciepłymi wodami oceanów i przemieszczają się zwykle w kierunku lądu. Rozwijają wiatr wiejący w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej i kierunku zgodnym z tym ruchem na półkuli południowej. W zależności od szerokości geograficznych dla tego typu zjawisk stosuje się różne nazwy.
Huraganami określa się cyklony powstające nad Oceanem Atlantyckim lub centralnym i północno-wschodnim Oceanem Spokojnym. Aby cyklon mógł uzyskać miano huraganu, stała prędkość wiatru musi osiągać co najmniej 119 kilometrów na godzinę. Poniżej tej wartości stosuje się nazwę burza tropikalna, a jeżeli wiatr nie przekracza 61 km/h, jest to depresja tropikalna. W rejonie północno-zachodniego Pacyfiku występują tajfuny, a cyklonami określa się żywioły, które formują się w południowej części Pacyfiku i nad Oceanem Indyjskim.
Badanie dotyczące cyklonów, które opublikowano na łamach pisma "Geophysical Research Letters", jest częścią większych przedsięwzięć, których celem jest budowanie odporności klimatycznej w Portoryko. Naukowcy przeprowadzili warsztaty z badaczami zdrowia publicznego i specjalistami z zakresu meteorologii na Karaibach, którzy zwrócili uwagę na potrzebę lepszego zrozumienia wpływu ciepła po burzach tropikalnych i huraganach.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NHC/NOAA