Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Źródło:
Reuters, CNN

Podczas testów rakiety kosmicznej Tianlong-3 doszło do jej przypadkowego wystrzelenia, poinformował producent, chińska firma Space Pioneer. Rakieta wzniosła się na kilkaset metrów, po czym spadła i roztrzaskała się, tworząc ogromną kulę ognia i dymu i wywołując pożar. Tianlong-3 to całkiem nowa rakieta tego producenta, która w ten sposób "zaliczyła" swój pierwszy start w historii.

Do zdarzenia doszło w niedzielę obok niespełna milionowego miasta Gongyi w prowincji Henan w centralnych Chinach. Podczas trwającego wówczas testu rakiety kosmicznej Tianlong-3 doszło do "awarii strukturalnej połączenia między korpusem rakiety a platformą testową", przekazał w oświadczeniu producent rakiety, prywatna chińska firma Space Pioneer, znana też jako Beijing Tianbing Technology. Wskazano, że silniki rakiety zostały uruchomione zgodnie z planem testów, natomiast awaria spowodowała, że przez przypadek jej pierwszy stopień odłączył się od platformy startowej, co skutkowało wzniesieniem się rakiety w górę.

Pierwszy stopień w przypadku rakiet wielostopniowych to dolna część rakiety, która jako pierwsza jest odpalana i napędza całość podczas startu, a po wyczerpaniu paliwa odpada i umożliwia uruchomienie napędu kolejnego, drugiego stopnia. Firma przekazała, że "po starcie komputer pokładowy automatycznie się wyłączył", w związku z czym wyłączyły się również silniki rakiety, która chwilę później spadła i rozbiła się 1,5 km dalej w górzystym terenie na obrzeżach miasta Gongyi.

ZOBACZ TEŻ: Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Wystrzelili rakietę przez pomyłkę

W mediach społecznościowych błyskawicznie pojawiły się nagrania pokazujące przebieg zdarzenia od strony miasta. Widać na nich, jak rakieta kosmiczna w kłębach dymu wznosi się ku górze, aby na wysokości kilkuset metrów jej napęd wyłączył się, a konstrukcja opada i roztrzaskuje się niedaleko miasta.

Firma Space Pioneer zaznaczyła, że nie ma informacji o jakichkolwiek poszkodowanych, a przed rozpoczęciem testów na pobliskich terenach zarządzono ewakuację. Lokalne służby przekazały natomiast w komunikacie, że "w bezpiecznym obszarze" odnaleziono porozrzucane szczątki rakiety, a zdarzenie wywołało pożar. Ogień udało się jednak szybko ugasić i nikomu nic się nie stało.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Chiny w kosmicznym wyścigu

Space Pioneer jest prywatną chińską firmą, która specjalizuje się w rakietach na paliwo ciekłe. W kwietniu 2023 roku z powodzeniem wystrzeliła w kosmos rakietę Tianlong-2, dzięki czemu - według chińskich państwowych mediów - stała się pierwszą firmą komercyjną w kraju, która wyniosła taką rakietę w kosmos i umieściła ją na orbicie. Space Pioneer bywa z tego powodu nazywana chińską konkurencją dla amerykańskiej firmy SpaceX.

Tianlong-3 (oznaczająca dosłownie "Podniebny smok") to nowa, średniej wielkości rakieta nośna, mierząca 3,8 metra średnicy i osiągająca masę startową 590 ton. Ma służyć do wynoszenia ładunków na niską orbitę Ziemi i pomóc w budowie chińskiej satelitarnej sieci internetowej. Jej pierwszy człon ma być wielokrotnego użytku, a firma Space Pioneer twierdzi, że jej wydajność jest porównywalna do rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Niedzielne, przypadkowe wystrzelenie Tianlong-3 było pierwszym w historii wystrzeleniem tej rakiety.

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: Reuters, CNN

Pozostałe wiadomości

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Służby i meteorolodzy ostrzegają przed powodziami. - Osoby, które mieszkają nad rzekami, w takich miejscach, gdzie opady powodują podtopienia, proszę, by już się na to przygotowały - apelował we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Prognozy są mniej optymistyczne "z każdym kolejnym przeliczeniem modelu"

Prognozy są mniej optymistyczne "z każdym kolejnym przeliczeniem modelu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Synoptycy ostrzegają przed ogromnymi opadami deszczu w Polsce, które ma przynieść groźny niż genueński. Obficie padać zaczęło na południowym zachodzie ostatniej nocy, a w ciągu kolejnych godzin deszczu będzie coraz więcej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia.

Deszczowa fala wkroczyła nad Polskę. Najwyższe ostrzeżenia IMGW

Deszczowa fala wkroczyła nad Polskę. Najwyższe ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Na południowym zachodzie Polski prognozowane są niezwykle intensywne opady deszczu, które ma przynieść niż genueński znad południowej Europy. Do mieszkańców czterech województw został wysłany alert RCB. Służby ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla czterech województw. "Słuchaj poleceń służb"

Alert RCB dla czterech województw. "Słuchaj poleceń służb"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski zbliża się niż genueński, który przyniesie ekstremalne opady deszczu. Synoptycy ostrzegają, że do poniedziałku lokalnie może spaść nawet do 300 litrów wody na metr kwadratowy. W województwach opolskim, dolnośląskim i śląskim mogą pojawić się powodzie.

"Osobliwość", której należy się bać. Niż genueński przyniesie ogromne zagrożenie powodziowe

"Osobliwość", której należy się bać. Niż genueński przyniesie ogromne zagrożenie powodziowe

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do kilku słabych trzęsień ziemi doszło w środę w ciągu niespełna godziny w pobliżu wulkanu Enmedio w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformował Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Dzień wcześniej ziemia zatrzęsła się w północnej części Gran Canarii.

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Źródło:
PAP

Czwartek na przeważającym obszarze kraju zapowiada się deszczowo. Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się w południowej części kraju. Tam, gdzie spadnie deszcz, znacznie się ochłodzi.

Pogoda na dziś - czwartek 12.09. Będzie ulewnie padać. W części kraju zrobi się naprawdę chłodno

Pogoda na dziś - czwartek 12.09. Będzie ulewnie padać. W części kraju zrobi się naprawdę chłodno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał sztab kryzysowy. Powód: zapowiadane na najbliższe dni intensywne opady deszczu. Zapowiedział też odwołanie wszystkich miejskich imprez plenerowych. W obszernym wpisie prezydent wylicza, co robią miejskie służby, by ograniczyć skutki prognozowanych ulew.

Odwołane imprezy, służby postawione na nogi. Wrocław szykuje się na ekstremalne opady deszczu

Odwołane imprezy, służby postawione na nogi. Wrocław szykuje się na ekstremalne opady deszczu

Źródło:
TVN24, PAP

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez niż typu genueńskiego. Przyniesie on silne, długotrwałe i intensywne opady deszczu w południowej i południowo-zachodniej części Polski. Jednocześnie będziemy obserwowali dużą różnicę temperatury. Najcieplej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą wartości powyżej 20 stopni Celsjusza. Natomiast w okolicach Dolnego Śląska temperatura spadnie do okolic 10 st. C.

Co nas czeka poza deszczem? Gigantyczna różnica temperatury

Co nas czeka poza deszczem? Gigantyczna różnica temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeskie władze wydały w środę ostrzeżenia przed ekstremalnymi opadami, które mogą prowadzić do powodzi. Zagrożony jest praktycznie cały kraj, a pierwsze ulewy mają dotrzeć do wschodnich regionów już po północy w czwartek. Padać ma od czterech do pięciu dni.

Czesi boją się powtórki z 1997 roku

Czesi boją się powtórki z 1997 roku

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, CT24

Huragan Francine dotarł do Stanów Zjednoczonych i uderzył w Luizjanę. Żywioł przyniósł ulewne opady deszczu, wichury o prędkości do 160 kilometrów na godzinę oraz fale sztormowe. Zamknięto restauracje, kilka uniwersytetów wprowadziło naukę zdalną.

Huragan natarł na Luizjanę. Porywy wiatru do 160 km/h

Huragan natarł na Luizjanę. Porywy wiatru do 160 km/h

Źródło:
Reuters, PAP, NBC

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Z każdym dniem rośnie liczba ofiar supertajfunu Yagi, który uderzył w sobotę w północne regiony Wietnamu. Nie żyją 152 osoby, 140 jest zaginionych. Stolica kraju - Hanoi - zmaga się obecnie z największą od kilkudziesięciu lat powodzią.

"Mój dom jest teraz częścią rzeki". Nie żyje ponad 150 osób

"Mój dom jest teraz częścią rzeki". Nie żyje ponad 150 osób

Źródło:
Reuters

Władze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w USA poinformowały o niespodziewanych konsekwencjach wyrzucenia przez jednego z turystów paczki chrupek do tamtejszej jaskini. Niepozorny śmieć miał "ogromny wpływ na ekosystem" tego miejsca. Jak podkreślono, choć dla człowieka może wydawać się błahostką, to "dla życia jaskini może być zmieniające świat".

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Północny Wietnam walczy z jednymi z największych powodzi w historii kraju po uderzeniu supertajfunu. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych, ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Państwowa telewizja pokazała nagranie, na którym widać, jak w poniedziałek w prowincji Phu To zawalił się most nad wezbraną rzeką. Wciąż trwają poszukiwania ośmiu zaginionych w tym zdarzeniu osób.

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Czterech alpinistów zginęło na Mont Blanc - poinformowała we wtorek prefektura departamentu Górna Sabaudia we Francji. Warunki pogodowe utrudniły ratownikom dotarcie w okolice szczytu.

Czterech wspinaczy nie żyje, wszystkich zabiło to samo

Czterech wspinaczy nie żyje, wszystkich zabiło to samo

Źródło:
PAP

Największe od ponad roku ulewy doprowadziły do zejścia lawin błota i kamieni w Norwegii. Osunęły się zbocza gór, a rzeki i potoki wystąpiły z brzegów. W wielu miejscach główna trasa łącząca południe z północą kraju została zablokowana.

W kilka godzin tyle deszczu, co zwykle przez miesiąc. Zablokowane drogi, stanęły pociągi

W kilka godzin tyle deszczu, co zwykle przez miesiąc. Zablokowane drogi, stanęły pociągi

Źródło:
PAP

Ponad 60 brazylijskich gmin zostało objętych stanem klęski żywiołowej z powodu suszy. Ekstremalne upały i brak opadów doprowadziły również do największych masowych pożarów od kilkunastu lat w Amazonii. Na niektórych terenach woda pitna musi być dostarczana przez organizacje pozarządowe.

Ogromna susza i największe pożary od lat. Władze wprowadzają stan klęski żywiołowej

Ogromna susza i największe pożary od lat. Władze wprowadzają stan klęski żywiołowej

Źródło:
PAP

W Kalifornii i Nevadzie dużym zagrożeniem są rozprzestrzeniające się pożary. Żywioł zmusił wydanie nakazów ewakuacji dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców. Na niektórych obszarach ogłoszono stan wyjątkowy.

W Kalifornii i Nevadzie szaleją pożary. Tysiące zmuszonych do ewakuacji

W Kalifornii i Nevadzie szaleją pożary. Tysiące zmuszonych do ewakuacji

Źródło:
PAP, CNN, CalFire

Gwałtowne powodzie nawiedziły pod koniec ubiegłego tygodnia południowe i środkowe Maroko. Są ofiary śmiertelne i osoby zaginione.

Powodzie w Maroku. Zabici i zaginieni

Powodzie w Maroku. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Śmierć walenia Hvaldimira, który w przeszłości był podejrzewany o wykonywanie zadań szpiegowskich na rzecz Rosji, nie miała związku z działalnością człowieka - poinformowała w poniedziałek norweska policja po przeprowadzeniu sekcji zwłok. Wcześniej dwie grupy obrońców zwierząt twierdziły, że waleń został zastrzelony.

"Szpieg" Hvaldimir nie żyje. Wiadomo, jak zginął słynny waleń

"Szpieg" Hvaldimir nie żyje. Wiadomo, jak zginął słynny waleń

Źródło:
PAP

Świecące w ciemności algi rozjaśniły wody duńskich fiordów i zatok. Za widowisko odpowiedzialne są nieszkodliwe dla zdrowia organizmy z grupy bruzdnic. Obserwację zjawiska uprzyjemniała ciepła nocna aura oraz woda, w której można było się wykąpać.

Ludzie kąpali się w morzu niebieskich plam

Ludzie kąpali się w morzu niebieskich plam

Źródło:
Avisen Danmark, VEJR TV2

We Francji rośnie zaniepokojenie w związku z pojawieniem się inwazyjnego gatunku mrówek, który może powodować znaczne szkody w rolnictwie oraz domach. - To nowe zjawisko, nikt nie wie, jak postępować - rozkłada ręce mieszkanka Orvault w północno-zachodniej części kraju. Mrówki, których rozprzestrzenianiu się sprzyja globalne ocieplenie, pojawiły się już także w Niemczech.

Inwazyjny gatunek mrówek gryzie ludzi i wyrządza szkody. "Nikt nie wie, jak postępować"

Inwazyjny gatunek mrówek gryzie ludzi i wyrządza szkody. "Nikt nie wie, jak postępować"

Źródło:
ENEX, TF1 Info, Le Parisien, Le Figaro

Sfinks, najstarszy płat wiecznego śniegu w Szkocji, jest bliski stopnienia. Jego długość wynosi obecnie pięć metrów, niemal dziesięć razy mniej niż powinna na początku września. Naukowców niepokoi, że to czwarty rok z rzędu, w którym dochodzi do takiego zjawiska.

Wieczny śnieg topnieje czwarty raz z rzędu. Trudna sytuacja szkockiego Sfinksa

Wieczny śnieg topnieje czwarty raz z rzędu. Trudna sytuacja szkockiego Sfinksa

Źródło:
Reuters, BBC, RMETS

Susza męczy Rumunię. W okolicach Braszowa doszło do całkowitego wyschnięcia jezior i obszarów podmokłych rezerwatu przyrody Delta Karpacka.

Rezerwat całkowicie wysechł. "Teraz możemy go tylko zaorać"

Rezerwat całkowicie wysechł. "Teraz możemy go tylko zaorać"

Źródło:
PAP, agerpres.ro, Europa Libera Romania, Stirile Pro TV

Zielony bolid spalił się w atmosferze Ziemi. Nagranie, wykonane przez jednego z astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozwala nam zobaczyć to zdarzenie z niecodziennej perspektywy.

Miliony ziemskich świateł i jedno kosmiczne. Nagranie

Miliony ziemskich świateł i jedno kosmiczne. Nagranie

Źródło:
space.com