ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Prawie dwa tysiące interwencji po wichurach. Połamane drzewa, uszkodzone kominy, brak prądu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP
Uszkodzony komin w miejscowości Rybno Wielkie
Uszkodzony komin w miejscowości Rybno Wielkie
wideo 2/2
Uszkodzony komin w miejscowości Rybno Wielkie

Strażacy przeprowadzili prawie dwa tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem w wielu regionach kraju. Usuwali między innymi drzewa i konary, które przewróciły się na drogi i samochody. Część mieszkańców jest pozbawiona prądu. Odnotowano też uszkodzenia kilkudziesięciu budynków. W Wielkopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej uszkodzone zostały kominy, między innymi w nieużytkowanej kotłowni.

W czwartek i w nocy z czwartku na piątek mocno wiało w wielu regionach Polski.

- Ostatniej doby strażacy odnotowali 1920 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków zjawisk atmosferycznych - poinformował w piątek starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej. Odnotowano 25 uszkodzeń w budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Najwięcej razy strażacy wyjeżdżali w województwach: wielkopolskim - 333, mazowieckim - 290, zachodniopomorskim - 230, kujawsko-pomorskim - 151, dolnośląskim - 138, śląskim - 128, pomorskim - 102. Odnotowano 25 uszkodzeń w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w województwach: wielkopolskim - 5 i śląskim - 5 oraz kujawsko-pomorskim - 3.

Kilkadziesiąt interwencji na Podkarpaciu

Wieczorem i w nocy silny wiatr nawiedzi Podkarpacie. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy, część domów wciąż nie ma prądu.

Jak przekazał w piątek rano bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, w ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali 32 razy do usuwania skutków silnych porywów wiatru na Podkarpaciu.

- Pomagali przy usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na ulicach, chodnikach posesjach i liniach energetycznych. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny - powiedział Marcin Betleja. W nocy około 500 domów pozbawionych było prądu. Służby energetyczne cały czas pracują. - Jeszcze 40 odbiorców z okolic Jarosławia nie ma prądu z powodu uszkodzonej stacja transformatorowej - przekazał Piotr Dziekan, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Silnie wiało w stolicy

W ciągu ostatniej doby na terenie Warszawy straż pożarna interweniowała 52 razy w związku z silnie wiejącym wiatrem.

Starszy kapitan Grzegorz Napora z miejskiej komendy straży pożarnej powiedział, że głównie były to interwencje związane z połamanymi drzewami i gałęziami.

Złamany komin na Ziemi Świętokrzyskiej

47 razy interweniowali strażacy w województwie świętokrzyskim w związku z usuwaniem skutków wichur.

- Silny wiatr złamał między innymi komin nieużytkowanej kotłowni w Małogoszczu - poinformował starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Do działań w Małogoszczu skierowano cztery zastępy straży. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, powiadomili władze gminy i zarządcę obiektu. - Teren wokół komina był wyłączony z użytkowania od kilku miesięcy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał - zaznaczył oficer. W całym regionie świętokrzyskim strażacy interweniowali w sumie 47 razy. Najwięcej zdarzeń dotyczyło połamanych drzew i konarów, które zagrażały bezpieczeństwu. Większość zgłoszeń odnotowano w powiatach: ostrowieckim, buskim i kieleckim.

Interwencje na Śląsku

Od godziny 15 w czwartek do godziny 6 w piątek śląscy strażacy odnotowali ponad sto interwencji związanych z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi. - Głównie zdarzenia związane były z usuwaniem wiatrołomów. Odnotowano także drobne uszkodzenia dachów w czterech budynkach mieszkalnych (obróbki blacharskie, pokrycie dachowe). Trzy interwencje dotyczyły pompowania wody - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Najwięcej pracy strażacy mieli w powiece bielskim i Bielsku-Białej (17 interwencji), w powiecie gliwickim i Gliwicach oraz Częstochowie (po 11), a także w Katowicach (9).

W piątek rano nieco ponad 1300 odbiorców w województwie śląskim było pozbawionych energii elektrycznej.

Powalone drzewa na Pomorzu Zachodnim

Na terenie województwa zachodniopomorskiego od czwartku zanotowano kilkaset zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Nie ma osób poszkodowanych.

Najczęściej strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew i połamanych gałęzi. Takie interwencje były między innymi na drodze wojewódzkiej DW151 w kierunku Płotna (powiat choszczeński) i DW122 w okolicy Dolic (powiat stargardzki). - Najwięcej zdarzeń odnotowano w Koszalinie, Szczecinie, powiecie gryfińskim i choszczeńskim. Brak jest osób poszkodowanych - przekazał w piątek młodszy brygadier Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP.

Na Lubelszczyźnie drzewa i konary spadły na drogi

W ciągu ostatniej doby na Lubelszczyźnie strażacy odnotowali 107 interwencji związanych z silnym wiatrem.

- Głównie chodzi o drzewa i konary powalone na drogi i szlaki komunikacyjne, które utrudniały przejazd. Nie odnotowaliśmy zerwanych dachów na budynkach. Nikt też nie ucierpiał - przekazał w piątek rano młodszy brygadier Maciej Falandysz, dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Interwencje na Warmii i Mazurach

W ciągu ostatniej doby warmińsko-mazurscy strażacy przeprowadzili 87 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew i kilku naderwanych blach na dachach budynków. W wyniku silnego wiatru w Barczewie drzewo upadło na dwa zaparkowane samochody, w których nikogo nie było.

- Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego bez prądu pozostaje 3370 odbiorców: w Świętajnie, Baniach Mazurskich, rejonie Giżycka, Rynu, Pozezdrza, Kowali Oleckich, Rucianego-Nidy, Budr i Braniewa. Awarie usuwane są na bieżąco - poinformował w piątek rano Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody.

- Nie mamy informacji, żeby ktokolwiek został poszkodowany w zdarzeniach związanych z silnym wiatrem - przekazał młodszy brygadier Grzegorz Jakubowski z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

W Wielkopolsce przewrócił się 24-metrowy komin

W piątek rano oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej przekazał, że od czwartkowego poranka do godziny 7 w piątek strażacy w regionie odebrali ponad 350 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru.

Oficer dyżurny poinformował, że większość interwencji dotyczyła połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi. Dodał, że najpoważniejsza interwencja miała miejsce w czwartek wieczorem w Rybnie Wielkim, w powiecie gnieźnieńskim. Doszło tam do przewrócenia się 24-metrowego komina o konstrukcji stalowej. Oparł się o inny komin. Konstrukcję zabezpieczono.

Najwięcej zgłoszeń odebrano z terenu Poznania - około 50, a także z Czarnkowa i okolic - 28. Nie było osób poszkodowanych.

Wiatr przełamał stalowy kominArchiwum KP PSP w Gnieźnie

W Ustce sosna runęła na samochody

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy w czwartek zdjęcia i nagranie przedstawiające akcję straży pożarnej, która usuwała skutki silnego wiatru w Ustce.

Jak potwierdził nam młodszy kapitan Piotr Basarab, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku, przed godziną 10 w czwartek straż otrzymała zgłoszenie, że "w okolicy jednego z hoteli przy ulicy Wczasowej w Ustce na skutek silnego wiatru sosna spadła na parking, na którym znajdowały się dwa samochody osobowe". - W akcji brał udział jeden zastęp straży. Strażacy usunęli powaloną sosnę z samochodów. Zabezpieczyli też drzewo, aby nie stwarzało zagrożenia. Nie ma osób poszkodowanych - poinformował.

"Straż pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, w tym podczas poruszania się na drogach oraz w drodze do szkoły, pracy lub w czasie podróży" - przekazała PSP. Dodano, by w przypadku zauważenia niebezpiecznych sytuacji dzwonić na numer alarmowy 998 lub 112.

Autorka/Autor:ps,ek,anw/dd

Źródło: PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum KP PSP w Gnieźnie

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alerty meteorologiczne. Następne dni przyniosą przymrozki w niemal całym kraju - temperatura przy gruncie spadnie do -4 stopni Celsjusza. O poranku zagrożenia stanowić będą także oblodzone drogi i opady śniegu.

Zagrożenia meteorologiczne o poranku. IMGW ostrzega

Zagrożenia meteorologiczne o poranku. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela 21.04 w części kraju zapowiada się pogodnie. Niestety, nie we wszystkich regionach pogoda dopisze - w wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo, a w górach popada śnieg. Odzwierciedlać to będą również warunki biometeorologiczne.

Pogoda na dziś - niedziela 21.04. Aura podzieli Polskę. Kogo czeka deszcz i śnieg?

Pogoda na dziś - niedziela 21.04. Aura podzieli Polskę. Kogo czeka deszcz i śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju w najcieplejszym momencie dnia wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór. - Sypie śnieg, nie przestaje - mówiła w rozmowie z TVN24 Danuta Halasz, zarządca i dzierżawca Schroniska PPTK na karkonoskiej Przełęczy Okraj.

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prawie 70 osób zginęło w ciągu ostatniego tygodnia w powodziach, które nawiedziły Pakistan. Najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej prowincji Beludżystan, gdzie wody powodziowe odcięły od reszty świata całe miasta i zmyły z powierzchni ziemi wiele domów.

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Źródło:
Reuters, dawn.com

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl