ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Prawie dwa tysiące interwencji po wichurach. Połamane drzewa, uszkodzone kominy, brak prądu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP
Uszkodzony komin w miejscowości Rybno Wielkie
Uszkodzony komin w miejscowości Rybno Wielkie
wideo 2/2
Uszkodzony komin w miejscowości Rybno Wielkie

Strażacy przeprowadzili prawie dwa tysiące interwencji w związku z silnym wiatrem w wielu regionach kraju. Usuwali między innymi drzewa i konary, które przewróciły się na drogi i samochody. Część mieszkańców jest pozbawiona prądu. Odnotowano też uszkodzenia kilkudziesięciu budynków. W Wielkopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej uszkodzone zostały kominy, między innymi w nieużytkowanej kotłowni.

W czwartek i w nocy z czwartku na piątek mocno wiało w wielu regionach Polski.

- Ostatniej doby strażacy odnotowali 1920 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków zjawisk atmosferycznych - poinformował w piątek starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej. Odnotowano 25 uszkodzeń w budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Najwięcej razy strażacy wyjeżdżali w województwach: wielkopolskim - 333, mazowieckim - 290, zachodniopomorskim - 230, kujawsko-pomorskim - 151, dolnośląskim - 138, śląskim - 128, pomorskim - 102. Odnotowano 25 uszkodzeń w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w województwach: wielkopolskim - 5 i śląskim - 5 oraz kujawsko-pomorskim - 3.

Kilkadziesiąt interwencji na Podkarpaciu

Wieczorem i w nocy silny wiatr nawiedzi Podkarpacie. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy, część domów wciąż nie ma prądu.

Jak przekazał w piątek rano bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, w ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali 32 razy do usuwania skutków silnych porywów wiatru na Podkarpaciu.

- Pomagali przy usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na ulicach, chodnikach posesjach i liniach energetycznych. Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny - powiedział Marcin Betleja. W nocy około 500 domów pozbawionych było prądu. Służby energetyczne cały czas pracują. - Jeszcze 40 odbiorców z okolic Jarosławia nie ma prądu z powodu uszkodzonej stacja transformatorowej - przekazał Piotr Dziekan, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Silnie wiało w stolicy

W ciągu ostatniej doby na terenie Warszawy straż pożarna interweniowała 52 razy w związku z silnie wiejącym wiatrem.

Starszy kapitan Grzegorz Napora z miejskiej komendy straży pożarnej powiedział, że głównie były to interwencje związane z połamanymi drzewami i gałęziami.

Złamany komin na Ziemi Świętokrzyskiej

47 razy interweniowali strażacy w województwie świętokrzyskim w związku z usuwaniem skutków wichur.

- Silny wiatr złamał między innymi komin nieużytkowanej kotłowni w Małogoszczu - poinformował starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Do działań w Małogoszczu skierowano cztery zastępy straży. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, powiadomili władze gminy i zarządcę obiektu. - Teren wokół komina był wyłączony z użytkowania od kilku miesięcy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał - zaznaczył oficer. W całym regionie świętokrzyskim strażacy interweniowali w sumie 47 razy. Najwięcej zdarzeń dotyczyło połamanych drzew i konarów, które zagrażały bezpieczeństwu. Większość zgłoszeń odnotowano w powiatach: ostrowieckim, buskim i kieleckim.

Interwencje na Śląsku

Od godziny 15 w czwartek do godziny 6 w piątek śląscy strażacy odnotowali ponad sto interwencji związanych z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi. - Głównie zdarzenia związane były z usuwaniem wiatrołomów. Odnotowano także drobne uszkodzenia dachów w czterech budynkach mieszkalnych (obróbki blacharskie, pokrycie dachowe). Trzy interwencje dotyczyły pompowania wody - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Najwięcej pracy strażacy mieli w powiece bielskim i Bielsku-Białej (17 interwencji), w powiecie gliwickim i Gliwicach oraz Częstochowie (po 11), a także w Katowicach (9).

W piątek rano nieco ponad 1300 odbiorców w województwie śląskim było pozbawionych energii elektrycznej.

Powalone drzewa na Pomorzu Zachodnim

Na terenie województwa zachodniopomorskiego od czwartku zanotowano kilkaset zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Nie ma osób poszkodowanych.

Najczęściej strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew i połamanych gałęzi. Takie interwencje były między innymi na drodze wojewódzkiej DW151 w kierunku Płotna (powiat choszczeński) i DW122 w okolicy Dolic (powiat stargardzki). - Najwięcej zdarzeń odnotowano w Koszalinie, Szczecinie, powiecie gryfińskim i choszczeńskim. Brak jest osób poszkodowanych - przekazał w piątek młodszy brygadier Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP.

Na Lubelszczyźnie drzewa i konary spadły na drogi

W ciągu ostatniej doby na Lubelszczyźnie strażacy odnotowali 107 interwencji związanych z silnym wiatrem.

- Głównie chodzi o drzewa i konary powalone na drogi i szlaki komunikacyjne, które utrudniały przejazd. Nie odnotowaliśmy zerwanych dachów na budynkach. Nikt też nie ucierpiał - przekazał w piątek rano młodszy brygadier Maciej Falandysz, dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Interwencje na Warmii i Mazurach

W ciągu ostatniej doby warmińsko-mazurscy strażacy przeprowadzili 87 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew i kilku naderwanych blach na dachach budynków. W wyniku silnego wiatru w Barczewie drzewo upadło na dwa zaparkowane samochody, w których nikogo nie było.

- Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego bez prądu pozostaje 3370 odbiorców: w Świętajnie, Baniach Mazurskich, rejonie Giżycka, Rynu, Pozezdrza, Kowali Oleckich, Rucianego-Nidy, Budr i Braniewa. Awarie usuwane są na bieżąco - poinformował w piątek rano Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody.

- Nie mamy informacji, żeby ktokolwiek został poszkodowany w zdarzeniach związanych z silnym wiatrem - przekazał młodszy brygadier Grzegorz Jakubowski z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

W Wielkopolsce przewrócił się 24-metrowy komin

W piątek rano oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej przekazał, że od czwartkowego poranka do godziny 7 w piątek strażacy w regionie odebrali ponad 350 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru.

Oficer dyżurny poinformował, że większość interwencji dotyczyła połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi. Dodał, że najpoważniejsza interwencja miała miejsce w czwartek wieczorem w Rybnie Wielkim, w powiecie gnieźnieńskim. Doszło tam do przewrócenia się 24-metrowego komina o konstrukcji stalowej. Oparł się o inny komin. Konstrukcję zabezpieczono.

Najwięcej zgłoszeń odebrano z terenu Poznania - około 50, a także z Czarnkowa i okolic - 28. Nie było osób poszkodowanych.

Wiatr przełamał stalowy kominArchiwum KP PSP w Gnieźnie

W Ustce sosna runęła na samochody

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy w czwartek zdjęcia i nagranie przedstawiające akcję straży pożarnej, która usuwała skutki silnego wiatru w Ustce.

Jak potwierdził nam młodszy kapitan Piotr Basarab, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku, przed godziną 10 w czwartek straż otrzymała zgłoszenie, że "w okolicy jednego z hoteli przy ulicy Wczasowej w Ustce na skutek silnego wiatru sosna spadła na parking, na którym znajdowały się dwa samochody osobowe". - W akcji brał udział jeden zastęp straży. Strażacy usunęli powaloną sosnę z samochodów. Zabezpieczyli też drzewo, aby nie stwarzało zagrożenia. Nie ma osób poszkodowanych - poinformował.

"Straż pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, w tym podczas poruszania się na drogach oraz w drodze do szkoły, pracy lub w czasie podróży" - przekazała PSP. Dodano, by w przypadku zauważenia niebezpiecznych sytuacji dzwonić na numer alarmowy 998 lub 112.

Autorka/Autor:ps,ek,anw/dd

Źródło: PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum KP PSP w Gnieźnie

Pozostałe wiadomości

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. W sobotę do części kraju zawita skwar, który miejscami pozostanie z nami przez cały weekend. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.07. Noc w większości regionów będzie pogodna, jednak lokalnie spodziewane są przelotne opady deszczu i burze. Pochmurne niebo towarzyszyć nam będzie także w dzień. Na termometrach zobaczymy do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Filipińska Straż Przybrzeżna walczy ze skutkami zatonięcia tankowca MT Terra Nova u wybrzeży prowincji Bataan. Jak podały lokalne media, na wodach Zatoki Manilskiej rozciąga się plama ropy sięgająca kilku kilometrów. Chociaż uszkodzenie statku miało być stosunkowo niewielkie, służby przygotowują się na najgorszy scenariusz.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
BBC, inquirer.net

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

Ponad 60 tysięcy hektarów lasu spłonęło już w pożarze Park, który w środę wybuchł w północnej Kalifornii. Żywioł rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Lokalne służby poinformowały o zatrzymaniu mężczyzny, który jest podejrzewany o wywołanie pożaru.

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Źródło:
Reuters, CNN, AP

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters