Na wielu tatrzańskich szlakach jest mokro i ślisko. W wyższych partiach gór zalega jeszcze twardy, zmrożony śnieg. Tam należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. GOPT i TOPR przypominają, że pogoda w górach bywa zmienna.
Na wielu tatrzańskich szlakach jest mokro i ślisko. W Tatrach Wysokich miejscami zalega jeszcze twardy, zmrożony śnieg, na którym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
"Pokonując płaty śniegu, należy posiadać sprzęt zimowy (raki, czekan, kask) i umiejętnie z niego korzystać, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem" - przypomina w komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Dodaje, że podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) i natychmiast oddalić się w przeciwnym kierunku.
Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. "W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku" - pisze TPN.
Warunki w Beskidach
Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są bardzo dobre. W sobotni poranek było słonecznie, termometry w wyższych partiach gór pokazywały 12-16 stopni Celsjusza.
- Warunki są bardzo dobre. Temperatura o godzinie 8 wyniosła od 12 stopni na Markowych Szczawinach, przez 13 stopni na Klimczoku, po 16 na Hali Miziowej. Widoczność jest bardzo dobra - powiedział ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku. Temperatura w ciągu dnia ma wzrosnąć i przekroczyć 20 st. C. Synoptycy nie prognozują na sobotę żadnych opadów. Deszcz może popadać dopiero w niedzielę.
Pogoda bywa zmienna
Turyści, którzy wybiorą się na spacer po górach, muszą być właściwie przygotowani do wędrówki. Należy się ubrać uwzględniając, że pogoda bywa zmienna. Szczególnie ważne są: solidne obuwie, nakrycie głowy i nieprzemakalna kurtka. Należy mieć zapas płynów. Turyści powinni zabrać ze sobą naładowany telefon z aplikacją "Ratunek" i powerbank.
Jeśli nadejdzie burza, trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary i ryzyko porażenia piorunem. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż też może dojść do porażenia. W razie wypadku można wezwać GOPR lub TOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Źródło: PAP, TPN, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl