Kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy prawidłowo aplikować. - Może stosujemy je coraz częściej, ale mało kto robi to prawidłowo - powiedziała dermatolog Małgorzata Jeziorna. Podkreśliła, że powinno się nakładać średnio dwa miligramy kremu na centymetr kwadratowy ciała.
Oparzenia słoneczne to reakcja skóry na zbyt dużą dawkę promieniowania ultrafioletowego. - Klinicznie są one podobne do oparzeń termicznych, skóra reaguje rumieniem, obrzękiem, wzmożonym ociepleniem, pieczeniem, bolesnością - powiedziała kierująca Oddziałem Dermatologii i Alergologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie lekarz Małgorzata Jeziorna. Wskazała, że są to zazwyczaj oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia - w przypadku tych ostatnich na zaczerwienionej skórze pojawiają się dodatkowo pęcherze, czasem wypełnione płynem surowiczym.
>>> CZYTAJ W DZIEŃ DOBRY TVN: Kremy z filtrem na lato. Jaki wybrać dla dorosłych, a jaki dla dzieci?
"Oparzenia słoneczne mogą mieć poważniejsze konsekwencje"
Dermatolog zaznaczyła, że poza miejscowymi powikłaniami - wtórnym nadkażeniem bakteryjnym czy alergizacją ran pooparzeniowych - oparzenia słoneczne mogą mieć poważniejsze konsekwencje.
- Udowodniono, że przy oparzeniach słonecznych, które powtarzały się, szczególnie w okresie dzieciństwa, kilkukrotnie wzrasta ryzyko rozwoju czerniaka skóry - podkreśliła lekarka. Dodała, że przed promieniowaniem UV powinni chronić się wszyscy, ale szczególną ochronę należy zapewnić dzieciom (niemowlęta do 6. miesiąca życia nie powinny być eksponowane na bezpośrednie promieniowanie słoneczne), a także osobom z obniżoną odpornością, przyjmującym leki immunosupresyjne - nadmierna dawka promieniowania może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Lekarka zauważyła, że czynnikiem ryzyka jest nie tylko nadmierna ekspozycja na słońce. - Nawet jeżeli nie ma objawów oparzenia, czyli na przykład zaczerwienienia, to przewlekła, długotrwała ekspozycja, która kumuluje się w ciągu życia, również zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, a w późniejszym wieku skutkuje objawami fotostarzenia skóry, pojawiają się przebarwienia, odbarwienia, rogowacenie słoneczne czy większa liczba zmarszczek - ostrzegła Jeziorna.
>>> CZYTAJ W DZIEŃ DOBRY TVN: Filtry przeciwsłoneczne naturalne i chemiczne. Jakie stosować?
Filtry przeciwsłoneczne należy stosować cały rok
Dermatolog przypomniała, że promieniowanie UV działa nie tylko w trakcie opalania - do jego kumulacji dochodzi także podczas codziennych czynności, spacerów, przemieszczania się, dlatego filtry przeciwsłoneczne należy stosować codziennie wiosną, latem i jesienią, nie tylko w słoneczne dni.
- Możemy też posiłkować się indeksem UV, który sprawdzimy w aplikacjach pogodowych. Wskazuje on skalę natężenia promieniowania w danym dniu, zależy to od pogody, stopnia zachmurzenia, od szerokości geograficznej. W Polsce mamy natężenie od 0 do 10 - wyjaśniła dermatolog.
Jak powiedziała, ochrony przeciwsłonecznej wymaga wskaźnik indeksu UV powyżej trzech. Zaznaczyła, że stopień ochrony w stosowanych filtrach zależy od fototypu skóry - karnacji, koloru włosów i reakcji na słońce. W Polsce występują głównie fototypy pierwszy i drugi, z bladym lub jasnym kolorem skóry. Osobom takim zaleca się stosowanie filtra SPF 50+ lub 30+.
- Ważna jest prawidłowa aplikacja kremów z filtrem. Może stosujemy je coraz częściej, ale mało kto robi to prawidłowo. Żeby ochrona była taka, jaką podaje producent na opakowaniu, powinniśmy stosować dwa miligramy kremu na centymetr kwadratowy ciała, a więc u dorosłego człowieka to mniej więcej 30 gramów kremu na całe ciało, czyli podczas jednego opalania powinna być zużyta nawet jedna tubka kremu - wyjaśniła Jeziorna. Dodała, że krem z filtrem należy aplikować co około dwie godziny, a także po wyjściu z kąpieli. Preparat powinien zawierać zarówno filtr UVB, jak i UVA.
>>> CZYTAJ: Odzież z filtrem UV - co to jest?
Oparzenia słoneczne - jak te załagodzić
Jak wskazała lekarka, podczas opalania na plaży promieniowanie słoneczne może być nieco silniejsze, ze względu na piasek i jasne otoczenie, które odbija promienie, a podczas wypoczynku nad wodą zwykle "odsłaniamy się bardziej i na dłużej". Zapytana o sposób postępowania przy oparzeniach słonecznych, odpowiedziała, że w przypadku oparzeń pierwszego stopnia wystarczające jest schłodzenie letnią wodą lub okładami, a później ewentualne zastosowanie łagodzących preparatów z pantenolem czy alantoiną. Konsultacji z lekarzem i dobrania przeciwzapalnych leków wymagają natomiast oparzenia drugiego stopnia.
>>> CZYTAJ: Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock