TVN Meteo | Polska

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Porady eksperta

TVN Meteo | Polska

Autor:
as
Źródło:
PAP
Chodniki nagrzewają się do prawie 40 stopni
Chodniki nagrzewają się do prawie 40 stopniTVN24
wideo 2/7
Fala upałów koniec czerwca '22

Latem nasze oczy narażone są na szkodliwe promienie słoneczne, które mogą nieodwracalnie uszkadzać nasz wzrok. Specjaliści radzą, żeby pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, ale podkreślają, że nie wszystkie modele oferują ten sam stopień ochrony.

Negatywny wpływ promieni słonecznych na ludzkie oko jest dobrze udokumentowany naukowo. Silna ekspozycja na Słońce może uszkadzać tkanki oka, w tym rogówkę i soczewkę, co z czasem skutkuje pogorszeniem wzroku. Na dodatek wysuszone powietrze i wysokie temperatury powodują uczucie suchości spojówek.

Filtr UV to konieczność

Jak zaznaczył doktor habilitowany Jacek Pniewski z Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, skutki nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne są widoczne bardzo szybko.

- Wykazano, że zmiany w rogówce na poziomie komórkowym pojawiają się już po jednym silnie słonecznym sezonie letnim bez właściwej ochrony, nawet gdy jeszcze nie powodują istotnego obniżenia ostrości wzroku czy jakości widzenia - tłumaczył.

Pierwszą linią obrony dla oczu są okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Jak wskazuje optometrystka Sylwia Kijewska, najskuteczniej chroni filtr UV 400. Informacja o filtrze powinna być naklejona na soczewce lub nadrukowana na oprawce czy metce. Warto również zwrócić uwagę na zabarwienie soczewek, pamiętając o tym, że w tych najciemniejszych nie możemy prowadzić samochodu.

Sylwia Kijewska zaleca też, by dobrze dopasować kształt oprawek. To nie tylko kwestia estetyki - okulary powinny ściśle przylegać do twarzy. Nie mogą one być zbyt luźne, a najlepiej, żeby ograniczały dostęp światła także po bokach. Osoby aktywnie uprawiające sport powinny zwrócić uwagę na okulary z większą krzywizną oprawy, chroniące wzrok z każdej strony.

Opalanie nie dla każdegoMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz/PAP

Także dla osób z wadami wzroku

Jak wskazuje ekspertka, okulary przeciwsłoneczne powinny nosić także dzieci, tym bardziej, że latem więcej czasu spędzają na zewnątrz. Również wada wzroku nie wyklucza posiadania okularów przeciwsłonecznych, ponieważ są one dostępne również w wersji uwzględniającej wartości korekcyjne.

- Takie korekcyjne okulary przeciwsłoneczne możemy dostać w szerokiej gamie kolorystycznej, także w wersji z polaryzacją czy modną powłoką lustrzaną - zaznacza Sylwia Kijewska.

Jak wskazują badania, Polacy nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą promieniowanie słoneczne i często nie dbają o odpowiednią ochronę. W przeprowadzonej przez portal wOkularach ankiecie, aż 58 procent respondentów zadeklarowało, że zdarzyło im się odczuć dyskomfort z powodu nieodpowiedniej ochrony oczu przed słońcem, a 13 procent doświadczyło poważniejszych, długotrwałych dolegliwości z tym związanych.

Jak zasnąć i wysypiać się w upały? PAP

Autor:as

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości