Tatry otwarte, ale z wyjątkami. "Sytuacja lawinowa nadal jest poważna"

Aktualizacja:
Źródło:
TOPR, GOPR, TVN24, tvnmeteo.pl, PAP
Warunki pogodowe w Tatrach i Karkonoszach - 6.02.2023
Warunki pogodowe w Tatrach i Karkonoszach - 6.02.2023TVN24
wideo 2/33
Warunki pogodowe w Tatrach i Karkonoszach - 6.02.2023TVN24

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że po przerwie spowodowanej obfitymi opadami śniegu i wysokim zagrożeniu lawinowym Tatry, z kilkoma wyjątkami, znów będą od wtorku otwarte dla turystów. Zamknięte pozostają dwa szlaki narciarskie oraz szlaki turystyczne do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów. Obniżony został stopień zagrożenia lawinowego z czwartego do trzeciego, ale ratownicy wciąż przestrzegają przed bardzo trudnymi warunkami. "Należy pamiętać, że sytuacja lawinowa jest nadal poważna i odradzamy podejmowania zbyt ambitnych wyjść w teren wysokogórski" - zaapelowano w komunikacie TPN.

"Po przeprowadzeniu oceny zagrożenia lawinowego przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, na ich wniosek potwierdzamy odwołanie zamknięcia całego obszaru polskich Tatr, z wyjątkiem: drogi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, szlaku z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów, szlaku narciarskiego prowadzącego przez Żleb Marcinowskich - z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach), szlaku narciarskiego prowadzącego tzw. 'górnymi padakami' - od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)" - przekazano w poniedziałek po południu w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Cały obszar Tatr był zamknięty od soboty dla ruchu pieszego i narciarskiego. O zamknięcie szlaków zawnioskowało TOPR. Taką decyzję podjęto po raz pierwszy w historii.

Operator kolejek linowych na Kasprowym Wierchu poinformował, że od wtorku dostępna będzie ponownie kolejka na Kasprowy Wierch oraz trasa w Kotle Gąsienicowym. "Trasę w Dolinie Goryczkowej przygotowujemy do jazdy. Jeśli pogoda dopisze, uruchomimy ją już w środę - podano. Władze PKL zaapelowały, aby szusować na nartach tylko po wyznaczonych trasach.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach zmalało

Około godziny 17 na stronie internetowej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) poinformowano, że stopień zagrożenia lawinowego został obniżony z czwartego, wysokiego, do trzeciego, znacznego. TPN podawał wcześniej w swoim komunikacie, że taka decyzja o ogłoszeniu niższego stopnia zagrożenia na kolejną dobę zostanie najprawdopodobniej podjęta.

"Mimo obniżenia stopnia na kolejne dni należy pamiętać, że sytuacja lawinowa jest nadal poważna i odradzamy podejmowanie zbyt ambitnych wyjść w teren wysokogórski. Ryzyko wystąpienia lawin samoistnych oraz uruchamianych przez narciarzy i snowboardzistów czy turystów pieszych nadal jest znaczne. Narciarzom i snowboardzistom korzystającym z tras w rejonie Kasprowego Wierchu zdecydowanie zalecamy pozostanie na przygotowanych i oznaczonych trasach narciarskich" - zaapelowano.

Lawinowa "trójka" oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

"Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" - brzmi komunikat TOPR.

Prawie dwa metry śniegu na Kasprowym Wierchu

Na Kasprowym Wierchu w poniedziałek leżały 182 centymetry śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów - 163 cm, a Turbaczu - 162 cm - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodano, że z powodu niskiej temperatury powietrza, pokrywa śnieżna w ciągu najbliższych dni będzie się utrzymywać.

Mróz w Tatrach

W poniedziałek temperatura w Tatrach wyraźnie spadła. Na szczytach rano było około -15 stopni Celsjusza, a w Zakopanem termometry pokazywały -11 st. C. Takie warunki, według TOPR, spowolnią poprawę warunków turystycznych.

IMGW ostrzega, że przez kilka najbliższych nocy temperatura w powiecie tatrzańskim może nocami spadać od -19 do -15 st. C, lokalnie w obniżeniach terenu przewidywane są spadki do -22 st. C.

Kasprowy Wierch - widok na Świnicę6 lutego, około godz. 11kamery.topr.pl

Lawinowa "trójka" w Karkonoszach

W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Część szlaków pozostaje zamknięta. W poniedziałek pogoda uległa poprawie. Polepszyła się widzialność, wiatr przestał silnie wiać, ale utrzymuje się niska temperatura.

GOPR-owcy przypominają, że mimo poprawy pogody należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przy wybieraniu się w góry, a także zaplanowaniu i zapoznaniu się z trasą oraz możliwe wcześnie wyruszyć na szlak.

Karkonoska grupa ratowników pomogła w piątek dwóm turystom, którzy utknęli w rejonie Spalonej Strażnicy. Warunki pogodowe były bardzo trudne. Jeden z mężczyzn był bardzo mocno wychłodzony i nie mógł się samodzielne poruszać. Dzięki pomocy napotkanego na szlaku turysty, mężczyźni dotarli w bezpieczne miejsce. Tam czekali na pomoc ratowników GOPR.

>>> Czytaj dalej: Pracowity weekend goprowców. Warunki w górach trudne, turyści gubili szlaki, trzeba było ich ratować

W ostatnich dniach w szczytowych partiach gór spadło około 60 cm śniegu, zwiększając leżącą już pokrywę do wysokości metra. "Śnieg padał przy bardzo silnym wietrze, który transportował opady i odkładał na strony zawietrzne. Dużego zagrożenia głównie należy się spodziewać w miejscach większego odłożenia śniegu pochodzącego zarówno z bieżących jak i poprzednich opadów, a przede wszystkim formujących się desek śnieżnych" - przekazano w komunikacie.

Na stronach zawietrznych, w kotłach polodowcowych oraz na niektórych stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu śnieg odłożył się w formie tak zwanych "poduszek śnieżnych", które mogą być pułapkami. "Pokrywa śniegu zbudowana jest ze śniegu starego zmrożonego na którym znajduje się śnieg nawiany przez wiatr z ostatnich opadów, który jest słabo związany" - wyjaśnili GOPR-owcy.

Na szlakach panują bardzo trudne warunki, wiele z nich jest nieprzetartych, zasypanych, są też miejsca gdzie świeże opady zostały bardzo twardo wywiane.

- Jeśli są trudne warunki, to nawet dobry sprzęt nie pomoże. Głowa musi pomóc. Głowa musi rozważyć czy ja pójdę, ja dam radę I to jest najważniejsze. Ja będę mówił tutaj o dobrych butach, że trzeba mieć półraczki. Każdy musi mieć tę wiedzę, świadomość, że idąc w góry w jakimś momencie może się na coś narazić. W związku z tym strony internetowe, warunki pogodowe, przyjście do nas, my powiemy co trzeba zrobić. I trzeba to zrozumieć, i zastosować się. Bo nikomu nie powiemy, że nie może iść w góry. Góry są otwarte - tak jak powiedziałem - dla rozważnych - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 Olgą Mildyn jeden z ratowników karkonoskiej grupy GOPR.

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP

Autorka/Autor:kw,ps/dd

Źródło: TOPR, GOPR, TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach czeka nas stopniowe odejście od zimnej, wilgotnej aury, w której kłębią się deszczowe chmury. Wraz z weekendem do Polski zawita fala cieplejszego powietrza. Przyniesie ona temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza, ale również powrót gwałtownych zjawisk.

W weekend cieplej, ale i z gwałtownymi zjawiskami. Pogoda na 5 dni

W weekend cieplej, ale i z gwałtownymi zjawiskami. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend miejscami może przynieść gwałtowną aurę. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń, z której wynika, że pojawią się burze. Sprawdź, gdzie może zagrzmieć.

Na horyzoncie powrót burz. Tu IMGW może wydać ostrzeżenia

Na horyzoncie powrót burz. Tu IMGW może wydać ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z ponad 40-stopniowymi upałami w Grecji władze wprowadziły różne ograniczenia. Część osób pracuje zdalnie, w Atenach uczniowie nie poszli do szkół. W środę przez część dnia zamknięty dla zwiedzających będzie Akropol.

"Mały lockdown" w Grecji

"Mały lockdown" w Grecji

Źródło:
PAP, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł na południu Francji. Ogień strawił ponad 600 hektarów. W akcji gaszenia biorą udział samoloty i śmigłowce gaśnicze oraz 137 pojazdów. - Siła, z jaką wybuchł ten pożar, zaskoczyła nas wszystkich - powiedział Michel Persoglio, strażak. 

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

Źródło:
tf1info.fr, francetvinfo.fr

Mieszkaniec Bydgoszczy zauważył na parapecie swojego okna pustułkę. Nagranie, na którym widać młodego osobnika, przesłał na Kontakt 24. - W tej fazie wciąż jest jeszcze karmiona przez rodziców, ale za kilka tygodni się usamodzielni - powiedział ornitolog Przemysław Chylarecki.

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

Źródło:
Kontakt 24

Lej kondensacyjny pojawił się w środę nad Bałtykiem w rejonie Mielna (Zachodniopomorskie). Zalążek trąby wodnej udało się uchwycić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwsza fala upałów może nawiedzić Polskę już w przyszłym tygodniu. Z modeli meteorologicznych wynika, że w niektórych regionach temperatura maksymalna może wzrosnąć powyżej 30 stopni Celsjusza. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kulminacja ciepła spodziewana jest na środek tygodnia.

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kobiety mogą być bardziej odporne na stres związany z lotem w kosmos niż mężczyźni - wynika z opublikowanych badań. Zdaniem naukowców, aktywność genów u astronautów jest bardziej zaburzona niż u astronautek, a powrót do normy po wylądowaniu na Ziemi zajmuje im więcej czasu.

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Źródło:
PAP, nature.com, The Guardian

Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.

Niebo w Suwałkach zalśniło

Niebo w Suwałkach zalśniło

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W sąsiedztwie popularnych wśród turystów plaż Portugalii coraz częściej jest obserwowana obecność atlantyckich wielorybów - informują biolodzy, cytowani przez miejscowe media. Według specjalistów może to wynikać z podnoszącej się temperatury wody u wybrzeża.

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Źródło:
PAP, Publico

Około dwa miliony lat temu Układ Słoneczny przeszedł przez gęsty obłok międzygwiazdowy i to mogło doprowadzić do zmian klimatu na Ziemi - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Astronomy".

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Źródło:
PAP, eurekalert.org

Pogoda na dziś. Środa 12.06 w całym kraju przyniesie pochmurną, ale spokojną aurę. Tylko w niektórych regionach spodziewane są słabe opady. Na termometrach zobaczymy od 17 do 22 stopni Celsjusza, a warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - środa 12.06. Pochmurno, ale przeważnie bez deszczu

Pogoda na dziś - środa 12.06. Pochmurno, ale przeważnie bez deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy sparaliżowały największe lotnisko na Majorce. Woda opadowa wdarła się do hali budynku, zalewając sklepy i poczekalnie, oraz całkowicie pokryła płytę lotniska. Przez kilka godzin ruch na lotnisku był wstrzymany.

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Źródło:
PAP, Reuters, Ser100, AENA

Najwyższa góra Układu Słonecznego od czasu do czasu bywa oszroniona. Dane zebrane przez sondę ExoMars TGO pokazały, że na wulkanie Olympus Mons w porannych godzinach pojawia się wodny szron. To pierwsze takie odkrycie w pobliżu marsjańskiego równika i niezwykle ważny szczegół w kontekście przyszłych misji załogowych na Marsa.

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Źródło:
ESA, UNIBE

Służby w amerykańskim stanie Kalifornia uratowały kitesurfera, który utknął na plaży u wybrzeży hrabstwa Santa Cruz. W odnalezieniu pomógł napis z kamieni ułożony przez mężczyznę.

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Źródło:
CBS News

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Jak wynika z przewidywań synoptyków, dwa letnie miesiące mogą być cieplejsze niż zazwyczaj.

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Płonie równina Pantanal w Ameryce Południowej, czyli największe mokradła na świecie. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku pożarów jest więcej o niemal 1000 procent. - Najbardziej niepokojące jest to, że nawet w porze deszczowej mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby pożarów - podkreślił Vinicus Silguerio z organizacji pozarządowej Instituto Centro de Vida.

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ponad 40-stopniowe upały nadciągają do Grecji. Niektóre szkoły zamknięto, część pracowników budżetówki pracuje zdalnie, wydano ostrzeżenie przed pożarami.

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli, że słonie afrykańskie zwracają się do siebie pomrukami, które przypominają imiona używane przez ludzi. Wyniki wieloletnich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Źródło:
PAP, CNN

W wyniku powodzi błyskawicznych w północnym Wietnamie zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, a jedna zaginęła - poinformowały władze. Z powodu zalanych dróg setki turystów było uwięzionych w dystrykcie Dong Van.

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z najdłuższą falą upałów, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Temperatura przekracza 45 stopni Celsjusza. Szczególnie trudna sytuacja panuje w północnej części kraju. Według służb medycznych do końca maja upały przyczyniły się do śmierci dziesiątek osób.

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz dał się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wschodniej i południowej Polski. W województwie świętokrzyskim deszcz zalał drogę dojazdową do przedszkola. Konieczna była interwencja strażaków, którzy ewakuowali dzieci przy pomocy pontonu.

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Źródło:
KW PSP Kielce, Państwowa Straż Pożarna

Grad poważnie uszkodził samolot lecący do Wiednia. W niedzielę nad krajem szalały gwałtowne burze, a w jedną z nich niespodziewanie wleciał Airbus A320 linii Austrian Airlines. Grad poważnie uszkodził przednią część samolotu - przednie szyby i fragment dziobu.

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Źródło:
ABC News, Airlive

Wirusy o imponujących rozmiarach zostały znalezione na powierzchni pokrywy lodowej na Grenlandii. Ich występowanie jest prawdopodobnie powiązane z obecnością śnieżnych alg - glonów zamieszkujących najzimniejsze regiony świata, które podczas zakwitów przyspieszają topnienie pokrywy lodowej. Wiedza o tym, jak kontrolować te drobnoustroje, może pomóc ograniczyć utratę lodu.

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Źródło:
PAP, Aarhus University

Ryba rzadko spotykanego gatunku została znaleziona na plaży nad Pacyfikiem w stanie Oregon na północnym zachodzie USA. Mierzący ponad dwa metry przedstawiciel rodzaju samogłowów zapuścił się daleko od swoich rodzinnych stron - zwierzęta te zamieszkują głównie wody południowej półkuli i okolice równika. Po raz pierwszy gatunek ten opisano niecałą dekadę temu.

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Źródło:
CNN, ADW

Burze z gradem spowodowały poważne straty w Austrii. Intensywne ulewy nawiedziły w weekend południowe regiony kraju. Mieszkańcom Tyrolu we znaki dało się intensywne gradobicie, które zniszczyło wiele samochodów. W Styrii zalane zostały ulice i piwnice, pękła również tama - spiętrzona woda zatopiła miejscową remizę strażacką.

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Grad niszczył auta, turyści utknęli w górach

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, merkur.de

Czerwiec to miesiąc, w którym zaczyna kwitnąć w wielu miejscach barszcz Sosnowskiego. Jak piszą Lasy Państwowe, kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny. W soku i w olejkach eterycznych występują substancje toksyczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia. Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo.

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

"W wielu miejscach zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina"

Źródło:
Lasy Państwowe, GIS, GDOŚ, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz doprowadził w weekend w Chile do osunięcia się ziemi. Na nagraniu z drona widać luksusowy kompleks apartamentów, stojący na skraju zapadliska. Osoby przebywające w budynku ewakuowano.

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Luksusowy kompleks apartamentów tuż nad przepaścią

Źródło:
Reuters

W niedzielę w powiecie tarnowskim (Małopolskie) pojawił się zalążek trąby powietrznej. Nagranie, na którym widać wirujący lej w miejscowości Nieciecza, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Lej kondensacyjny w Małopolsce. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najpierw zrobi się zimniej niż zwykle w czerwcu, a później uderzy gorąco. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Pogoda na 16 dni: dwie skrajności w pogodzie - jedna po drugiej

Źródło:
tvnmeteo.pl