Pracowity weekend goprowców. Warunki w górach trudne, turyści gubili szlaki, trzeba było ich ratować

Autor:
ib/
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Tak wyglądały warunki pod Śnieżką w piątkowy wieczór
Tak wyglądały warunki pod Śnieżką w piątkowy wieczórGOPR Karkonosze
wideo 2/7
GOPR KarkonoszeTak wyglądały warunki pod Śnieżką w piątkowy wieczór

Karkonoskie i beskidzkie grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego miały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin ręce pełne roboty. Mimo bardzo trudnych warunków panujących w górach, niektórzy turyści zdecydowali się na piesze wycieczki. Niektórzy mogli to przepłacić życiem.

W piątek około godziny 18.30 GOPR Karkonosze otrzymało wezwanie do dwóch turystów, którzy zabłądzili w rejonie czerwonego szlaku nad Kotłem Małego Stawu (woj. dolnośląskie). Po zlokalizowaniu miejsca, w którym się znajdują, ratownik dyżurny w stacji centralnej GOPR w Jeleniej Górze próbował poprowadzić turystów w bezpieczne miejsce zdalnie, jednak po około 20 minutach turyści zgłosili, że jeden z nich opadł z sił i nie jest w stanie kontynuować marszu. Warunki pogodowe ich przerosły - wiał silny wiatr, zacinał śnieg. Zapadła decyzja o wyjeździe zespołu dyżurnego z Karpacza.

- Po dojechaniu na miejsce stwierdziliśmy u jednego z turystów stan hipotermii trzeciego stopnia. Skoncentrowaliśmy się na tym, aby jak najszybciej zabezpieczyć termicznie tę osobę, zwieźliśmy do schroniska Strzecha Akademicka. Tam po wstępnych ogrzaniu i poprawieniu się stanu poszkodowanego, kontynuowaliśmy ewakuację na dół, gdzie przekazaliśmy tę osobę pogotowiu ratunkowemu - relacjonuje Piotr Zamorski, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

Ratownicy musieli ściągać turystów z górGOPR Karkonosze

W dresach na Śnieżkę

Z zebranego w międzyczasie wywiadu wynikało, że turyści wyszli w piątek około 11 z Karpacza i chcieli wejść na Śnieżkę. Jak relacjonują ratownicy, ze względu na bardzo złe warunki pogodowe udało im się dojść tylko do schroniska Dom Śląski, gdzie wypili trochę alkoholu. W drodze powrotnej pomylili szlaki. Na ich szczęście pomógł im inny turysta, dzięki czemu wrócili na szlak we właściwym kierunku, a tam już zaopiekowali się nimi ratownicy GOPR.

Czytaj też: Ekstremalne warunki w Tatrach, seria lawin przy Morskim Oku. "Należy zaniechać jakiejkolwiek działalności górskiej"

Zamorski w sobotę określał warunki panujące w Karkonoszach jako "bardzo trudne". Ograniczona widoczność, 3. stopień zagrożenia lawinowego, a na szlakach nawet ponad dwumetrowe zaspy - mierzenie się z takimi okolicznościami, nawet z profesjonalnym wyposażeniem zimowym, może być ryzykowne.

- Ci turyści takiego wyposażenia nie mieli. Byli ubrani w spodnie dresowe, w zwykłe kurtki, nie mieli gogli na oczach, gdzie przy takiej pogodzie jest to ważna rzecz. Nie byli przygotowani do wejścia w wyższe partie gór - zaznacza naczelnik GOPR Karkonosze.

Schodzili z Babiej Góry. Noc spędzili w śnieżnej jamie

Z kolei beskidzcy goprowcy musieli podjąć się sprowadzenia dwóch turystów, którzy w sobotę wieczorem zgubili szlak schodząc z Babiej Góry (woj. małopolskie). Jak poinformował w niedzielę ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku, nie byli w stanie zaalarmować ratowników. Noc spędzili w śnieżnej jamie. W niedzielę rano udało im się uruchomić telefon i wezwać pomoc. Zostali odnalezieni przez GOPR.

- Trwa transport poszkodowanych na dół. Są wychłodzeni i mają odmrożenia rąk. Ich życiu nic nie zagraża - podali w niedzielę przed południem ratownicy ze Szczyrku.

Babia Góra (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock

Warunki turystyczne w Beskidach są bardzo trudne. Szlaki w rejonie Babiej Góry są nieprzetarte, a zaspy sięgają dwóch metrów. Ratownicy apelują, by turyści zrezygnowali z wędrówek. W rejonie Babiej Góry obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. GOPR ostrzega przed podwyższonym zagrożeniem zjawiskami lawinowymi na Pilsku.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/ tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: GOPR Karkonosze

Pozostałe wiadomości