Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz
Usuwanie skutków wichury w Krakowie
Usuwanie skutków wichury w KrakowieKraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie@facebook
wideo 2/11
Usuwanie skutków wichury w KrakowieKraków112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie@facebook

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

W sobotę nad Polską przemieszczał się burzowy front. Do godziny 21 strażacy w całym kraju przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków gwałtownej aury. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: śląskim (501), podkarpackim (435), lubelskim (273), małopolskim (1680 i łódzkim (154).

Interwencje strażaków dotyczyły głównie usuwania podtopień i zalań na skutek silnych opadów deszczu, a także usuwania skutków silnego wiatru tj. wiatrołomów i zabezpieczenia uszkodzonych dachów.

Czytaj dalej: Gdzie jest burza?

Dwie poszkodowane osoby na Podkarpaciu

Ponad 400 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków nawałnic, które w sobotę w południe i wczesnym popołudniem przeszły nad częścią regionu. Jak poinformował rzecznik strażaków bryg. Marcin Betleja, usuwali oni głównie połamane konary, drzewa leżące na liniach energetycznych, chodnikach, jezdniach i posesjach.

Jak przekazał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle, najwięcej zdarzeń zanotowano w powiatach: rzeszowskim, przemyskim, przeworskim, brzozowskim. Wpłynęło 59 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń dachów i budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej z powiatu rzeszowskiego - 38, głównie w gminie Dynów. - W tamtejszych miejscowościach Harta i Ulanica było oberwanie chmury i gradobicie. Obecnie trwa tam weryfikacja uszkodzeń, więc liczba uszkodzeń może jeszcze ulec zmianie - zaznaczył Czanerle. Poinformował też, że w związku z sytuacją w gminie Dynów, wojewoda podkarpacki wydała z magazynów 30 plandek dla zabezpieczenia oraz prowiant i wodę dla służb, które działają na miejscu i będą pracować przez noc, niedzielę i prawdopodobnie do poniedziałku. Zgłoszenia o uszkodzonych budynkach wpłynęły także z powiatu jarosławskiego i przemyskiego.

Dyżurny WCZK poinformował, że większość odbiorców ma już prąd. Nie dociera on jeszcze do około 1,1 tys. gospodarstw w okolicach Przemyśla i Jarosławia. Ale służby cały czas pracują nad usuwaniem awarii. W związku z pogodą dwie osoby zostały poszkodowane. - Na Jeziorze Solińskim w czasie burzy wywróciły się trzy łódki, z których cztery osoby zostały podjęte przez WOPR. Jedna z tych osób trafiła do szpitala na obserwację - przekazał dyżurny WCZK. Drugą poszkodowaną osobą jest mężczyzna, który prawdopodobnie w czasie zabezpieczania dobytku został uderzony belką, ale nie doznał poważniejszych obrażeń. W działania zaangażowanych było ponad 1650 strażaków PSP i OSP z Podkarpacia oraz prawie 370 pojazdów.

Mieszkańcy usuwają drzewo powalone po burzy w Nehrybce (Podkarpackie)PAP/Darek Delmanowicz
Mieszkańcy usuwają drzewo powalone po burzy w Nehrybce (Podkarpackie)PAP/Darek Delmanowicz

Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne na Lubelszczyźnie

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie Maciej Falandysz poinformował, że dotychczas strażacy otrzymali ponad 200 interwencji związanych z burzami, część z nich dotyczyła usuwania połamanych konarów i drzew, głównie na drogach. - Wyjeżdżaliśmy również do podtopień, zerwanych linii energetycznych. Był też jeden czy dwa przypadki powalenia drzewa na samochody. Mamy również 15 uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i 34 na budynkach gospodarczych - przekazał dyżurny. Podczas spływu kajakowego rzeką Wieprz w gminie Zwierzyniec złamany konar uderzył w kajak, którym płynęły dwie osoby. Do szpitala została przewieziona 55-latka, która doznała obrażeń nogi. - - Zgłoszenia cały czas spływają. Najwięcej pochodzi z powiatów chełmskiego, lubelskiego i zamojskiego - podał strażak. Prezydent Chełma Jakub Banaszek napisał w mediach społecznościowych, że najwięcej zniszczeń po nawałnicy dotyczy drzewostanu. Ucierpiał również dach Młyna Michalenki oraz kilku domostw, a także kilkunastu samochodów. - Ulice są już przejezdne, woda została wypompowana - dodał prezydent.

Na Kontakt otrzymaliśmy nagranie i zdjęcie przedstawiające skutki burzy, która przeszła przez miejscowość Rejowiec (woj. lubelskie). W wyniku gwałtownej nawałnicy został naderwany krzyż na wieży miejscowego kościoła Św. Jozafata BM w Rejowcu. Skontaktowaliśmy się z tej sprawie z oficerem prasowym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, bryg. mgr inż. Wojciechem Chudobą. - Zgłoszenie wpłynęło do nas o godzinie 15.15. Dotyczyło naderwanej blachy i uszkodzonego krzyża kościoła w Rejowcu. W akcji brały udział trzy zastępy straży pożarnej, w tym jedna zaopatrzona w 25-metrowy wysięgnik. Akcja zakończyła się o godzinie 15.48. Trwała prawie dwie godziny -przekazał. 

Skutki burzy w Rejowcu (Lubelskie)

Interwencje w Małopolsce i na Śląsku

Burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem dały się we znaki w sobotnie przedpołudnie na Podbeskidziu. Około godziny 10.30 uszkodzony został budynek mieszkalny w Piotrowicach (woj. małopolskie), gdzie zawalił się dach. Nikt nie został poszkodowany. Na miejscu pracowało 20 strażaków, policja, inspektor nadzoru budowanego i przedstawicie urzędu gminy Przeciszów Na Śląsku Cieszyńskim nawałnica uderzyła głównie w Cieszyn i Brenną, w której naderwany został dach budynku gospodarczego.

Sobotnie burze. Relacje Reporterów 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia groźnych chmur i nagrania padającego deszczu z różnych stron kraju. Lokalnie wystąpiły także opady gradu.

Deszczowo nad Krakowem
Ulewa w Warszawie
Burza nad Ciechanowem
Zalana ulica Schodowa w Bielsku-Białej
Burza w Jastrzębiu-Zdroju
Burza nad Dąbrową Górniczą
Nawałnica w Czechowicach-Dziedzicach
Burza nad Tychami
Burza nad Bolesławcem

Niebezpiecznie w piątek

W sobotę Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w piątek strażacy odnotowali 442 interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie woj. śląskiego, dolnośląskiego oraz mazowieckiego.

Jak przekazała KW PSP w Opolu, w wyniku przejścia frontu burzowego nad terenem woj. opolskiego, straż do godziny 7 odnotowała 53 zdarzenia związane z warunkami atmosferycznymi.

W województwie wielkopolskim ze względu na padający deszcz odwołano część pokazów lotniczych Antidotum Air Show, które odbywają się w Lesznie. Dotyczyło to tylko piątkowych wieczornych pokazów - w sobotę impreza odbędzie się normalnie.

W piątek wieczorem groźna aura nawiedziła okolice Jarocina (woj. wielkopolskie). Również tam niebo rozświetlały wyładowania.

Zjawisko pogodowe nad Jarocinem

Silna burza z nawalnym opadem deszczu przeszła w piątek przez Legnicę (woj. dolnośląskie). Na poniższym nagraniu widać, jak mocno tam wiało i padało.

Ulewa w Legnicy
Ulewa w Legnicy Użytkownik Systemu Raportów, Mariola

W Lubomierzu (woj. dolnośląskie) w piątek spadł grad.

Grad spadł w Lubomierzu Użytkownik Systemu Raportów, klaasvaak27090

Autorka/Autor:anw,as/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Źródło zdjęcia głównego: Wiesław/ Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Pogoda na dziś. Piątek 19.07 przyniesie dużo słońca, chociaż miejscami na niebie pojawi się więcej chmur. Najcieplej będzie na południowym zachodzie Polski.

Pogoda na dziś - piątek 19.07. Przed nami pogodny i gorący dzień

Pogoda na dziś - piątek 19.07. Przed nami pogodny i gorący dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy plaże nieopodal Walencji zostały zamknięte po zanieczyszczeniu ropą. Jak wyjaśniły lokalne media, źródło lepkiej substancji pozostaje nieznane. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Sprzątają czarną maź z trzech hiszpańskich plaż

Źródło:
eltiempo.es

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Strażacy w południowych krajach Europy walczą z pożarami lasów. Sytuacja pozostaje bardzo niebezpieczna w Bułgarii, gdzie w jednej z miejscowości spłonęło kilkadziesiąt domów - podały władze. W Grecji w czasie akcji gaśniczej obrażenia odniosło dwóch strażaków. Ponad 50 pożarów gasili w środę strażacy w Hiszpanii i Portugalii.

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Spłonęły domy w Bułgarii, ranni strażacy w Grecji

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt